Jeden dzień wolnego od handlu, a w sklepach kolejki jakich dawno nie było? Takie zjawisko można było zobaczyć w minioną sobotę oraz niedzielę. Wtedy też sklepy - zarówno małe, jak i centra handlowe - wypełniły się rządnymi zakupów z racji zbliżającej się wolnej niedzieli. Można by się zastanawiać, czy to poważne? Wielu zadaje sobie też pytanie, co się zmieni a naszym życiu? Z jednej strony czas wolny potrzebny jest każdemu, ale czy tak samo mogą myśleć pracujący w weekendy, uczniowie, studenci, których sobotnia i niedzielna praca jest jedynym dochodem?
Nie wszystko będzie zamknięte
Zgodnie z ustawą w tym roku zakaz obowiązuje w dwie niedziele w miesiącu, w przyszłym roku sklepy będą pozamykane przez trzy niedziele w miesiącu, a od 2020 roku zakupów nie zrobimy niemal we wszystkie niedziele.Pierwszy przedsmak tej sytuacji będziemy mieli w kwietniu, gdy sklepy zostaną zamknięte aż w cztery z pięciu niedziel. W jakich miejscach handel się odbędzie? Przepis mówi, że zakaz nie obowiązuje w centrach pierwszej sprzedaży ryb, na stacjach benzynowych, w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, czy kwiaciarniach, o ile sprzedaż ta będzie przeważającą działalnością danej firmy. Parlament pozwolił również na handlowanie pamiątkami, w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. Zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał również „w zakładach leczniczych dla zwierząt” oraz „w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach”.
Ich nie obowiązuje zakaz handlu
- sprzedaży jedzenia na wynos w placówkach gastronomicznych
- aptek i punktów aptecznych; - placówek pocztowych
- placówek handlowych w obiektach infrastruktury krytycznej (np. jednostki policji, wojska, elektrownie, centrale zaopatrzenia w paliwa, szpitale, lotniska i inne obiekty zapewniające funkcjonowanie państwa w sytuacjach kryzysowych)
- placówek handlowych w zakładach hotelarskich
- placówek handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych, także gdy są one zlokalizowane w halach targowych
- placówek handlowych w szpitalach i innych zakładach leczniczych, w których pacjenci przebywają przez całą dobę
- placówek handlowych na dworcach, lotniskach i w strefach wolnocłowych
- handlu w środkach transportu, na statkach (poprawki Senatu nie precyzują, że mają być to środki transportu publicznego)
- aresztów i więzień; - jednostek wojskowych
- automatów
- rolników handlujących wytworzonymi przez siebie towarami
- hurtowni farmaceutycznych
- sklepów prowadzących handel wyłącznie maszynami rolniczymi i częściami zamiennymi do tych maszyn, ale tylko od 1 czerwca do 30 września każdego roku kalendarzowego
- zakładów pogrzebowych
- placówek handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek
- rolno-spożywczych rynków hurtowych
- placówek handlowych, w których jest prowadzony wyłącznie skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.