Spis treści
- Skutki inflacji i kryzysu energetycznego: jedzenie drożeje bardziej niż inne produkty
- W święta do kosza trafia więcej jedzenia. Jak będzie w tym roku?
- Co czwarty Polak przyznaje się do wyrzucania świątecznego jedzenia
- Obiecujemy, że ograniczymy do minimum wyrzucanie świątecznego jedzenia
- Boże Narodzenie 2022. Ile wydamy na świąteczne jedzenie?
Tegoroczne święta w dobie wysokiej inflacji będą najskromniejsze od lat. Prawie połowa Polaków deklaruje, że przygotuje mniej niż 12 potraw na wigilijny stół, a w pierwszej kolejności rozważa rezygnację z ryby po grecku (45%). Mimo że w trudnych czasach jedzenie jest cennym „prezentem”, to jednocześnie wciąż wyrzucamy żywność – potwierdziło to 39% Polaków. Co i dlaczego marnujemy postanowiło zbadać Too Good To Go we współpracy z Kantar Public.
Skutki inflacji i kryzysu energetycznego: jedzenie drożeje bardziej niż inne produkty
Najnowszy szybki odczyt inflacji pokazał, że w listopadzie jedzenie podrożało o 22,3% . W jaki sposób wysokie ceny odcisną się na przygotowaniach bożonarodzeniowych?
Wyniki raportu Kantar Public dla Too Good To Go pokazują, że prawie dla wszystkich badanych (93%) tegoroczne święta będą inne niż w poprzednich latach. W wielu polskich domach kolacja wigilijna liczyć będzie mniej niż 12 potraw - aż 49% ankietowanych rozważa rezygnację z przygotowania jednej lub więcej świątecznych potraw.
W święta do kosza trafia więcej jedzenia. Jak będzie w tym roku?
W związku z wysoką inflacją przed tegorocznymi świętami Polacy będą szukać oszczędności. Jak:
- Prawie połowa z ankietowanych (47%) rozejrzy się za promocjami.
- 33% wybierze tańsze zamienniki produktów.
- 29% badanych ma zamiar przeznaczyć mniejsze kwoty na prezenty.
- 17% z nich chciałoby zmniejszyć porcje przygotowanych potraw.
– Nadal marnujemy ogromne ilości żywności – w czasie świąt jest to 30% więcej niż pozostałych miesiącach. Kwestia rosnących cen zwiększa widoczność tego problemu, bo wyraźnie odczuwamy, że wraz z jedzeniem wyrzucamy pieniądze. W dobie szalejącej inflacji sprytnym rozwiązaniem jest ratowanie paczek-niespodzianek z supermarketów. Dzięki temu możemy pozyskać podstawowe produkty za jedną trzecią ceny i być może na ich bazie przygotować świąteczne posiłki – mówi Anna Kurnatowska, Country Managerka Too Good To Go.
Cięcia w domowych budżetach sprawią, że niektórych tradycyjnych potraw może w tym roku po prostu zabraknąć. Wśród dań, z których badani najchętniej by zrezygnowali, najczęściej pojawiały się: ryba po grecku (45%), pieczeń (44%), galareta wieprzowa/drobiowa (42%) oraz karp (40%).
Co czwarty Polak przyznaje się do wyrzucania świątecznego jedzenia
Aż 39% Polaków otwarcie przyznaje, że zdarza im się wyrzucać świąteczne jedzenie, a najczęstszym powodem jest jego zepsucie (52%). Co wyrzucamy?
- głównie sałatkę jarzynową (51%),
- pieczywo (38%),
- warzywa i owoce (22%),
- śledzie (21%),
- rybę po grecku (20%).
Wyniki pokazują pewien paradoks w naszym postępowaniu – z jednej strony wspomniana sałatka jarzynowa jest wyrzucana najczęściej ze wszystkich dań, z drugiej – aż 91% Polaków nie wyobraża sobie bez niej stołu wigilijnego.
Obiecujemy, że ograniczymy do minimum wyrzucanie świątecznego jedzenia
Większość Polaków planuje w trakcie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia zwracać większą uwagę na kwestię wyrzucania jedzenia – deklaruje to 61% ankietowanych.
Najważniejszymi powodami takiej decyzji są rosnące ceny (69%) oraz coraz większa świadomość Polaków (48%). Kwestie związane ze zmianami klimatu nie są bez znaczenia: 28% ankietowanych wskazuje na zły wpływ produkcji żywności na środowisko naturalne.
W tej kwestii jest jednak sporo do poprawy.
- Okazuje się, że 24% ankietowanych nigdy nie przerabiało jedzenia świątecznego, by wydłużyć jego przydatność do spożycia.
- Podzielenie się nadwyżkowym jedzeniem to również jeden ze sposobów na przeciwdziałanie marnowaniu żywności.
- Święta Bożego Narodzenia będą dobrą okazją do wsparcia inicjatyw charytatywnych - 27% Polaków deklaruje, że chce z tej możliwości skorzystać.
Sprawdź również:
Boże Narodzenie 2022. Ile wydamy na świąteczne jedzenie?
Najwięcej ankietowanych (32%) deklaruje, że w okresie bożonarodzeniowym przeznaczy 300 – 500 złotych na żywność. Trochę mniej osób, bo 22%, planuje wydać z tej okazji 600 - 1000 złotych, 17% respondentów wskazuje na 200 - 300 złotych, natomiast 7% respondentów deklaruje kwotę wyższą niż 1000 złotych.
W związku z rosnącymi cenami żywności, 35% Polaków uważa, że kupno jedzenia pochłonie większą część świątecznego budżetu. 29% ankietowanych jest odmiennego zdania i uważa, że przedświąteczne wydatki zdominują prezenty, z kolei 30% osób planuje przeznaczyć tyle samo pieniędzy na jedzenie, co na upominki.
Badanie przeprowadzono przez Kantar Public dla Too Good To Go w listopadzie 2022 roku.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?