Wypalenie zawodowe wśród kobiet. Boryka się z nim jedna czwarta pracownic

Justyna Madan
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W najnowszym raporcie firmy Deloitte ujawniono, że niemal jedna czwarta kobiet na świecie zmaga się z wypaleniem zawodowym. Co więcej, dziewięć na dziesięć firm nie podejmuje wystarczających działań na rzecz równouprawnienia. Te alarmujące dane rzucają światło na poważne problemy, z jakimi borykają się kobiety w miejscu pracy, od agresji po molestowanie seksualne i brak wsparcia w kontekście problemów zdrowotnych. Analiza skupia się na wyzwaniach, przed którymi stoją kobiety, i wskazuje kierunki, w jakich organizacje mogą podjąć działania, aby poprawić sytuację.

Spis treści

Wypalenie zawodowe to wciąż znaczący problem

W 2024 roku prawie 25% badanych kobiet przyznało, że zmaga się z wypaleniem zawodowym. Chociaż odsetek ten jest niższy niż w poprzednich latach, nadal stanowi on poważny problem. W 2023 roku 28% kobiet doświadczało wypalenia, a dwa lata wcześniej odsetek ten wynosił nawet 46%. Spadła również liczba kobiet należących do mniejszości etnicznych, które odczuwają wypalenie zawodowe – z 28,5% do 23%.

Połowa zapytanych kobiet stwierdziła, że odczuwa większy stres związany z pracą w porównaniu do roku poprzedniego. Co więcej, 31% kobiet doświadczyło agresji w miejscu pracy, a 4% zostało poddanych molestowaniu seksualnemu. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza dla kobiet LGBT+, z niepełnosprawnościami i należących do mniejszości etnicznych, gdzie odsetek doświadczających agresji wynosi odpowiednio 54%, 40% i 45%.

Kultura milczenia?

Jak wynika z raportu, problemem jest również brak zgłaszania przypadków agresji i molestowania seksualnego. „42 proc. ankietowanych kobiet nie zgłasza agresji w pracy, a 44 proc. molestowania seksualnego” - wskazuje raport. Główną przyczyną jest przekonanie, że doświadczone zdarzenia nie były wystarczająco poważne. Dodatkowo, 10% kobiet nie złożyło skargi z obawy o swoją karierę.

- Pracodawcy powinni z całą mocą przeciwdziałać zachowaniom, które naruszają bezpieczeństwo kobiet, a także stworzyć warunki, w których nie będą one bały się zgłaszać złamania prawa. Podstawą budowania kultury zachęcającej do otwartej komunikacji jest przede wszystkim dawanie pozytywnego przykładu przez liderów - podkreśla Joanna Świerzyńska, partnerka zarządzająca Deloitte w Polsce, krajach Bałtyckich i Ukrainie.

Zdrowie kobiet a miejsce pracy

Raport zwraca również uwagę na problemy zdrowotne kobiet, które negatywnie wpływają na ich sytuację zawodową. Aż 27% ankietowanych kobiet doświadcza problemów zdrowotnych związanych z menstruacją, menopauzą lub płodnością, takich jak poronienia czy ciąże wysokiego ryzyka. Co więcej, 42% kobiet przychodzi do pracy, mimo że odczuwają silny ból, co stanowi wzrost o 19 punktów procentowych w porównaniu do ubiegłego roku.

Raport wskazuje, że większość firm nie podejmuje działań na rzecz równości płci. Tylko 11% ankietowanych kobiet spotkało się z takimi działaniami, a 18% dowiedziało się o wyznaczonych przez firmę celach w tej kwestii. Na stanowiskach liderskich tylko 26% kobiet dostrzegło zróżnicowanie płciowe.

- Wyrównywanie szans w miejscu pracy jest ważne dla wszystkich pracowników, bez względu na płeć, wiek, pochodzenie czy orientację seksualną. Podstawą awansu powinny być wyłącznie kompetencje i zaangażowanie, co pozytywnie wpływa na motywację i zaufanie ludzi do firmy – zaznacza Joanna Świerzyńska.

Raport „Women @ work 2024: A Global Outlook” przedstawia złożony obraz wyzwań, z jakimi borykają się kobiety w miejscu pracy na całym świecie. Od wypalenia zawodowego po brak równości płci, dane te wskazują na potrzebę pilnych działań ze strony pracodawców. Poprawa sytuacji wymaga zaangażowania i zmian na wielu poziomach, od polityki firmy po kulturę organizacyjną, aby stworzyć środowisko pracy, w którym kobiety czują się bezpieczne, wspierane i doceniane.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu