10 sposobów na wypalenie zawodowe. Zobacz co zrobić, gdy praca zamienia się w piekło

Jeżeli odczuwasz permanentne przemęczenie i masz stresującą, niesatysfakcjonującą pracę, istnieje ryzyko, że doświadczasz wypalenia zawodowego. Zdiagnozowanie jego syndromów nie jest łatwe. Na szczęście możesz wprowadzić zmiany, które pomogą ci uporać się z problemem. Zobacz, jakie.
Jeżeli odczuwasz permanentne przemęczenie i masz stresującą, niesatysfakcjonującą pracę, istnieje ryzyko, że doświadczasz wypalenia zawodowego. Zdiagnozowanie jego syndromów nie jest łatwe. Na szczęście możesz wprowadzić zmiany, które pomogą ci uporać się z problemem. Zobacz, jakie. Unsplash.com
Wypalenie zawodowe to zjawisko, z którym boryka się coraz więcej pracowników. Często doświadczają go osoby, którym trudno jest dopasować stanowisko i miejsce zatrudnienia do osobistych predyspozycji. Zobacz, co zrobić, żeby wypalenie zawodowe nie dopadło również ciebie.

Wypalenie zawodowe przejawia się przez poczucie psychicznego wyczerpania. Osoby, które go doświadczają, skarżą się, że nie mają siły, ani energii. Mogą też obserwować u siebie fizyczne symptomy, takie jak bóle głowy, bezsenność czy obniżona odporność, prowadząca do częstego łapania infekcji. Chociaż wypalenie zawodowe bywa mylone z depresją, to nie jest klasyfikowane jako jednostka chorobowa i ma inne przyczyny. U jego źródła leży praca.

W 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że wypalenie zawodowe „to syndrom wynikający z przewlekłego stresu w miejscu pracy, który nie został skutecznie opanowany”. WHO podkreśla, że „wypalenie zawodowe to zjawisko, które występuje w kontekście zawodowym i określenie to nie powinno być stosowane do opisu doświadczeń w innych obszarach życia". Światowa Organizacja Zdrowia dodaje, że wypalenie zawodowe ma trzy cechy. Są to:

  • uczucie wyczerpania lub spadku energii,

  • coraz większe dystansowanie się do swojej pracy, poczucie negatywizmu lub cynizm związany z pracą,

  • zmniejszona skuteczność zawodowa.

W 2021 i 2024 r. platforma analityczno-badawcza UCE Research oraz portal ePsycholodzy.pl zapytały aktywnych zawodowo Polaków o ich poziom wypalenia zawodowego. Okazuje się, iż ciągu trzech lat znacznie wzrósł odsetek osób zagrożonych tym syndromem. Według najnowszych wyników, aż 78,3 proc. ankietowanych ma co najmniej jeden z czternastu badanych objawów, mogących wskazywać na posiadanie ww. choroby. Zaledwie 5,6 proc. respondentów nie dostrzega żadnego z nich, a 6,1 proc. nie potrafi określić się w tej kwestii. Z kolei trzy lata wcześniej jakiś symptom zauważało u siebie 65,3 proc. pracujących Polaków, z czego wynika, iż wzrost odsetka wypalonych zawodowo wzrósł o 13 pkt. proc.

Permanentny brak satysfakcji z pracy przekładał się na złe samopoczucie ankietowanych. Powody wypalenia zawodowego były jednak różne. Badani najczęściej wymieniali:

  • długotrwałe i silne poczucie zmęczenia lub wyczerpania i braku energii – 43,4 proc.,

  • brak satysfakcji z pracy i motywacji do działania – 25,2 proc.,

  • zwiększenie dystansu do pracy - 20,8 proc.,

  • rozdrażnienie i niechęć do obowiązków zawodowych - 20,6 proc.,

  • zmniejszenie wydajności - 20,1 proc.

Osoby, które zaobserwują u siebie symptomy wypalenia zawodowego, mogą poszukać pomocy specjalisty. Warto także porozmawiać ze swoim przełożonym o możliwościach rozwoju w firmie czy zmianie działu. Nowe obowiązki i zadania spójne z oczekiwaniami pracownika są w stanie pomóc mu przy usuwaniu syndromu wypalenia zawodowego, ale wprowadzenie tego typu zmian często nie jest wystarczające. Dr Kaja Prystupa-Rządca, ekspertka w dziedzinie zarządzania z Akademii Leona Koźmińskiego podkreśla, że tutaj potrzebna jest zmiana systemowa, obejmująca priorytety oraz inną organizację i planowanie pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu