Przedsiębiorco, już możesz być ofiarą konfiskaty rozszerzonej!

Łukasz Czucharski/AIP
Adam Guz
Najwięcej kontrowersji budzi rozwiązanie pozwalające na orzeczenie przepadku przedsiębiorstwa, które posłużyło do popełnienia przestępstwa nawet jeśli nie stanowiło ono własności sprawcy. Rodzi to ryzyko, że odpowiedzialność za działania osób trzecich (np. dyrektora czy księgowego) poniesie niewinny właściciel przedsiębiorstwa.

27 kwietnia br. weszła w życie nowelizacja Kodeksu Karnego wprowadzająca tzw. konfiskatę rozszerzoną. Jej założeniem jest zwiększenie skuteczności konfiskaty środków pieniężnych i innego mienia pochodzącego z przestępstw gospodarczych. Nowe przepisy budzą jednak spore obawy przedsiębiorców.

Wprowadzone do kodeksu karnego zmiany dotyczą przede wszystkim przepadku mienia pochodzącego z przestępstw. W skrajnych przypadkach przewidują jednak nawet przepadek przedsiębiorstwa, które posłużyło do popełnienia przestępstwa. Pozwolą także prokuraturze na dokonanie tzw. zamrożenia prewencyjnego, które bez oczekiwania na rozstrzygnięcie sądu umożliwi zabezpieczenie mienia na wypadek późniejszej konfiskaty.
Nikt nie ma wątpliwości, że przestępcy powinni ponosić karę za swoje czyny. Do tej pory jednak w kwestii konfiskaty majątków pochodzących z nielegalnych źródeł wymiar sprawiedliwości nie zdawał egzaminu. W rezultacie przestępcy po odbyciu kary mogli cieszyć się majątkiem, który zgromadzili w wyniku nielegalnej działalności. Co gorsza, wykorzystywali go do popełniania nowych przestępstw.

Z tych powodów zmiany były bez wątpienia potrzebne. Przedsiębiorcy mają jednak obawy, że wprowadzone w nowelizacji instrumenty prawne mogą okazać się dla nich niebezpieczne – jeśli będą stosowane zbyt pochopnie.
Najwięcej kontrowersji budzi rozwiązanie pozwalające na orzeczenie przepadku przedsiębiorstwa, które posłużyło do popełnienia przestępstwa nawet jeśli nie stanowiło ono własności sprawcy. Rodzi to ryzyko, że odpowiedzialność za działania osób trzecich (np. dyrektora czy księgowego) poniesie niewinny właściciel przedsiębiorstwa.

Trzeba bowiem pamiętać, że zdarzają się sytuacje, w których właściciel nie ma świadomości, iż jego firma została wykorzystana do popełnienia przestępstwa. Państwo powinno zatem chronić przedsiębiorców przed negatywnymi skutkami działania osób, które celowo uwikłały uczciwy podmiot w przestępczy proceder mający na celu osiągnięcie korzyści majątkowej.

Ryzykowna może okazać się również instytucja zamrożenia prewencyjnego. Zgodnie z wprowadzonymi przepisami prokuratura będzie miała możliwość natychmiastowego zabezpieczenia mienia na potrzeby ewentualnej późniejszej konfiskaty, w szczególności gdy istnieje ryzyko wyzbycia się mienia przed wydaniem nakazu zabezpieczenia. Na ten moment trudno przewidzieć, jak będzie stosowane to narzędzie. Ważne jest, aby prokuratura korzystała z niego wyłącznie w ściśle określonych i w pełni uzasadnionych przypadkach, aby w sytuacji, gdy dojdzie do błędnej decyzji prokuratury uczciwy podmiot nie ponosił z tego tytułu szkód.
Dzięki nowelizacji organy państwa otrzymały arsenał nowych instrumentów mających służyć skutecznej walce z przestępczością zorganizowaną. Zmiany w tym obszarze były konieczne, ponieważ na przestępczości gospodarczej traci nie tylko budżet Skarbu Państwa, ale i przedsiębiorcy. Najważniejsze jest jednak, aby nowe rozwiązania nie były stosowane pochopnie, bez przeprowadzenia wnikliwego i rzetelnego postępowania dowodowego. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że w wyniku błędnych decyzji właściwych organów poszkodowani przedsiębiorcy poniosą nieodwracalne szkody.

Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP

Obejrzyj wideo:

Wrócił temat likwidacji PIT oraz ZUS. Posłuchaj co proponują eksperci

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kil
Ofiarą , czy Das Express Bydgoski nie przesadza czy stoi po stronie złodzieji ? Przecież to jest bat na bandytów i oszustów, to jak można mówić że złodziej będzie ofiarą. Brawo dla PIS za tę ustawę !!!!!!!
!!!
Mam mieszane uczucia, czy taka firma np LPP płacąc niższe podatki za granicą, nie jest właśnie
bohaterem, bo zamiast oddać do budżetu pieniądze inwestuje w rozwój, oddając do budżetu, dostli by misiewicze
partyjni, głupio przejadając!!!
J
JK
, a błędy urzędników i ustawodawcy też wziołeś pod rozwagę, czy może z własnej kasy ubezpieczysz przedsiębiorców od negatywnych skutków organów ścigania?! Jeśli tylko taki masz argument na wprowadzenie ustawy to uchowaj nas Panie od tych bubli ustawowych i ich pomysłodawców. Ja nie chcę aby z moich podatków szły rekompensaty za błędne działania organów ścigania, lepiej żeby szły na oświatę choćby ustawodawcy, bo jego trzeba uświadomić o skutkach negatywnych.
g
gosc
W śród sędziów nawet w Krakowie, znalazła się czarna owca, a teraz urzędnicy będą mieć wolną furtkę,
to jest krok wstecz, jak nic. Przyjdzie taki do firmy, powie że jakaś firma wystawiła fv a jest w coś zamieszana i znów
będzie trzeba się kłaniać do kostek i płacić łapówki.
Dobra zmiana nie ma co.
g
gosc
Poczytaj o Klusce, to zrozumiesz, albo obejrzyj Układ Zamknięty,
a najlepiej zacznij coś robić, to zobaczysz ile firmy płacą na to tak zwane "nie złodziejstwo".
W budżetówce, to dopiero się marnuje krwawicę pracy całego narodu, pomijając niektóre
samorządy.
g
gosć
Tylko złodzieje mogą się obawiać ! Żaden uczciwy przedsiębiorca niema się czego obawiać !!! Dlaczego niektóre media wprowadzają obywateli w błąd
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu