Rada Bezpieczeństwa Narodowego: Prezydent Andrzej Duda: Rolnicy powinni być traktowani jak przedsiębiorcy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Te przepisy są potrzebne żeby ratować gospodarkę, miejsca pracy, wesprzeć przedsiębiorców i pracowników oraz umożliwić w miarę łagodne przejście przez ten trudny czas- powiedział prezydent.
Te przepisy są potrzebne żeby ratować gospodarkę, miejsca pracy, wesprzeć przedsiębiorców i pracowników oraz umożliwić w miarę łagodne przejście przez ten trudny czas- powiedział prezydent. fot. Adam Jankowski/ Polska Press
Kryzys wywołany przez koronawirusa będzie głęboki na całym świecie, dotknie także Polskę- powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Dyskusja trwała prawie 3 godziny.

W poniedziałek odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w którym udział przedstawiciele rządu, władz Sejmu i Senatu oraz liderzy opozycji. głównym tematem było omówienie propozycji dotyczących tzw. tarczy antykryzysowej. To właśnie dzięki niej rząd chce zniwelować skutki wywołane przez koronowariusa.

- Te przepisy są potrzebne żeby ratować gospodarkę, miejsca pracy, wesprzeć przedsiębiorców i pracowników oraz umożliwić w miarę łagodne przejście przez ten trudny czas- powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji po posiedzeniu RBN.
Jak mówił, na pewno ucierpimy przez tę sytuację ale musimy czynić tak, “żeby to pogorszenie było jak najmniejsze i polski rodziny ucierpiały jak najmniej”.

- Praca nad tymi rozwiązaniami toczy się nadal. Będą uwzględniane oczywiście zasadne uwagi zgłaszane przez przedstawicieli opozycji. Przede wszystkim, co dla mnie najważniejsze, jest ogromna szansa, że właśnie w zgodzie zostanie wypracowana ostateczna wersja tych przepisów, które będzie mógł pod koniec tego tygodnia przyjąć Sejm, a potem także i Senat. To jest bardzo ważne, dlatego, że te przepisy są potrzebne do tego, żeby dzisiaj ratować polską gospodarkę” - powiedział prezydent.

- Cieszę się, że te rozwiązania idą daleko. Cieszę się, że w wielu przypadkach po prostu likwiduje się kryteria i pomoc będzie kierowana i będą mogli skorzystać z niej wszyscy ci, którzy po prostu potrzebują- mówił. Jednocześnie zwrócił uwagę, że działania nie są podejmowane “branżowo”. - Nie dzielimy na rodzaje działalności w sensie różnych branż, tylko robimy to jednolicie, żeby miało to charakter powszechny, bo jest bardzo trudno powiedzieć, kto w szczegółach ucierpi na skutek tej sytuacji z którą mamy obecnie do czynienia - mówił.

Prezydent Andrzej Duda odniósł się także do postulatu zwolnienia z płatności na ZUS mikroprzedsiębiorstw. Przy okazji powiedział, że liczy na to, że według ostatecznej wersji przepisów rolnicy zostaną potraktowani w ten sam sposób, co przedsiębiorcy.

Zaznaczył, że polscy rolnicy często zatrudniają pracowników i również powinni być traktowani właśnie jak przedsiębiorcy.

- Wiele gospodarstw rolnych będzie dotkniętych tym kryzysem i będzie potrzebowało pomocy. Wierzę, że mój postulat będzie uwzględniony. Przepisy są tworzone, będą w ustawie, ponieważ nie wyobrażam sobie żeby go nie było- powiedział. - Premier zobowiązał do tego, że opozycja będzie mogła brać udział w tworzeniu tych przepisów- dodał.

- Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa ekonomicznego, to po raz kolejny w imieniu Koalicji Obywatelskiej podkreślałem, że nie są wystarczające biurokratyczne rozwiązania, które proponuje obecny rząd- skomentował Borys Budka, szef Platformy Obywatelskiej. - Potrzeba w sposób jasny i czytelny w tej chwili zwolnić na okres co najmniej 3 miesięcy i umorzyć obowiązek płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez polskich pracowników i pracodawców- dodał.

Jak tłumaczył Budka, nie może być tak, ze z uwagi na obciążenia fiskalne Polacy będą masowo zwalniani. - Dotyczy to wszystkich firm, które borykają się z kryzysem na skutek epidemii koronawirusa. Nie możemy dzielić przedsiębiorców na mikro, małych czy też dużych. Bowiem tak samo ten kryzys może dotykać osobę, która jest samozatrudniona, osoby na umowie cywilno- prawnej jak i dużych firm, które borykają się z koniecznością np. wstrzymania produkcji- wymienił.

Jednocześnie KO wnosi o to, żeby każdy pracodawca, który musi wstrzymać produkcję czy świadczenie usług miał zagwarantowane od państwa, że „w przypadku gdy nie będzie zwalniał pracowników, minimalne wynagrodzenie za pracę będzie płacone tym pracownikom przez państwo”.

- To bardzo ważne, bo musimy zapobiegać już teraz skutkom tej epidemii- dodał.

Z kolei lider Ludowców, Władysław Kosiniak- Kamysz mówił, że trzeba ratować miejsca pracy i firmy. - My chcemy w tym zakresie współdziałać ale musi być ze strony rządzących odrzucenie tej pokusy zawłaszczania wszystkiego, każdego pomysłu. Nie powiedzenia dobrego słowa, że opozycja jest konstruktywna, że coś proponuje- dodał. Jednocześnie apelował aby skończyć z "tym teatrem".

- Skończcie z tym teatrem. Skończcie z tą obłudą działania gdzie wpisujecie i wykorzystujecie koronowarisusa do kampanii prezydenckiej. Naprawdę nie warto. Przegra na tym Polska- mówił.

Do wystąpienia odniósł się Szymon Hołownia, kandydat na prezydenta, który stwierdził, że większość rządów europejskich przyjęła już swoje pakiety ratunkowe a my wciąż się zastanawiamy jakie rozwiązania przyjąć. - Opowieść rządzących o Tarczy Antykryzysowej to opowieść iluzjonistów- skomentował.

Obejrzyj wideo:

Tarcza Antykryzysowa. Andrzej Duda: Ten pakiet musi być możliwie najszerszy, musi obejmować wszystkie dziedziny życia

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu