Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący pomocy po powodzi

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Zwiększony zostanie też poziom dotacji celowej dla wszystkich gmin poszkodowanych w powodzi, na realizację zadań własnych do 100 proc. wartości zadania.
Zwiększony zostanie też poziom dotacji celowej dla wszystkich gmin poszkodowanych w powodzi, na realizację zadań własnych do 100 proc. wartości zadania. Pawel Relikowski / Polska Press
Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla poszkodowanych przez wrześniową powódź w Polsce południowo-zachodniej został przyjęty przez Radę Ministrów. Inicjatywa, przedstawiona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ma na celu ułatwienie udzielania pomocy osobom i instytucjom dotkniętym przez kataklizm.

Rząd przyjął projekt związany z usuwaniem skutków powodzi

W ramach projektu zaktualizowane zostaną regulacje, które mają zapewnić ciągłość świadczeń opieki zdrowotnej na obszarach dotkniętych przez powódź. Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, przewiduje się również szybkie wsparcie finansowe dla podmiotów leczniczych działających na tych terenach.

Propozycja obejmuje również możliwość otrzymania wsparcia z budżetu państwa przez uczelnie niepubliczne, które ucierpiały w wyniku powodzi. Planowane jest zwiększenie dostępności pomocy finansowej dla studentów w postaci zapomóg.

Centrum Informacyjne Rządu podaje, że minister funduszy i polityki regionalnej będzie uprawniony do modyfikowania programów pomocowych, co umożliwi skierowanie wsparcia do przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź.

W projekcie przewidziano przyspieszenie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych dla przedsiębiorców oraz wprowadzenie tymczasowych regulacji, które usprawnią ocenę szkód na zabytkach.

Nowe przepisy wyłączą z egzekucji sądowej i administracyjnej środki uzyskane jako wsparcie po powodzi. Uproszczone zostaną także procedury związane z wycinką drzew czy krzewów.

Projekt zakłada uproszczenie zasad udzielania i rozliczania zasiłków celowych z pomocy społecznej na cele remontowo-budowlane. Wzrośnie również poziom dotacji celowej dla gmin dotkniętych powodzią, umożliwiając realizację zadań własnych gmin do 100% wartości zadania.

Przewiduje się, że nowe regulacje wejdą w życie dzień po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu