Spis treści
Brak rekoncesji dla TVN Style. Rada Przedsiębiorczości apeluje
– Rada Przedsiębiorczości wyraża sprzeciw wobec działań KRRiT wymierzonych w kanał TVN Style należący do TVN Warner Bros. Discovery – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Radę Przedsiębiorczości.
Jak przekazano w piśmie, „KRRiT od dziesięciu miesięcy nie podejmuje decyzji w sprawie przyznania koncesji dla kanału TVN Style". Jak zauważają członkowie Rady, „takie zachowania regulatora generują straty dla operatorów telewizyjnych, prowadzą do rosnącej niepewności wśród reklamodawców, pracowników i widzów stacji TVN Style".
Jednocześnie przypomniano, że w ciągu ostatnich trzech lat, jest to już siódme postępowanie rekoncesyjne wobec kanałów grupy TVN, w którym „KRRiT wykazuje się wrogą bezczynnością".
W oświadczeniu podkreślono, że firma TVN Warner Bros. Discovery spełnia wszystkie wymogi prawne niezbędne do prowadzenia działalności w Polsce. Powołano się także na Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 marca 2023 potwierdzającego „prawidłowość jej struktury właścicielskiej".
– Zasadność wyroku potwierdziła również sama KRRiT, przyznając w swojej obecnej kadencji cztery koncesje na nadawanie kanałom grupy, takim jak TVN, TVN Turbo, TVN International i HGTV. Od czasu przyznania poprzednich koncesji, struktura firmy nie uległa zmianie. Tymczasem, przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski, ponownie atakuje TVN, podobnie jak robił to jego poprzednik w zakończonych postępowaniach rekoncesyjnych m.in. dla kanałów TVN7 i TVN24 – napisano.
„Dyskryminujące działania KRRiT"
– Odbieramy działania KRRiT jako celowe oraz dyskryminujące wobec określonego podmiotu gospodarczego i rażące przekroczenie kompetencji regulatora – napisano.
– Postrzegamy je jako część kampanii wymierzonych przeciw niezależnym mediom, widocznej w formie wysokich kar pieniężnych nakładanych arbitralnie przez Macieja Świrskiego na takie media jak Radio Zet, Tok FM i TVN24 – dodano.
Rada Przedsiębiorczości „żąda powstrzymania się KRRiT i jej przewodniczącego od ideologicznie motywowanych ataków na spółki medialne". – Domagamy się, aby instytucje działały w ramach obowiązującego prawa, traktowały wszystkie podmioty na równych zasadach i na podstawie transparentnych przesłanek – podkreślono.
– Jako Rada Przedsiębiorczości wzywamy KRRiT do udzielenia koncesji dla TVN Style, tak jak wymagają tego obowiązujące przepisy – wskazano i dodano, że od „konstytucyjnych organów państwa oczekujemy realizacji obowiązków, które nakłada na nie Konstytucja RP". Zgodnie z nią, „KRRiT ma stać na straży wolności słowa i prawa do informacji pod rygorem odpowiedzialności prawnej".
Czym jest Rada Przedsiębiorczości?
Rada Przedsiębiorczości to forum współpracy przedstawicieli 9 największych organizacji reprezentujących przedsiębiorców i pracodawców w Polsce. Pierwotnie powołana 17 listopada 2003 r., została reaktywowana 24 marca 2020 r. w celu ratowania polskiej gospodarki zagrożonej pandemią i recesją. Rada reprezentuje blisko 330 tysięcy pracodawców zatrudniających ponad 8 mln pracowników. Przewodnictwo w Radzie jest kadencyjne, aktualnie Radzie przewodniczy Federacja Przedsiębiorców Polskich.
Członkowie: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego
