Spis treści
Dochody rosyjskiego oddziału Raiffeisen
Rosyjski oddział Raiffeisen Banku uzyskał 62 miliony rubli, co odpowiada 620 tysiącom dolarów, jako dochód z usług świadczonych dla rosyjskiego przedsiębiorstwa chemicznego, które produkowało dla przemysłu zbrojeniowego Rosji. Bloomberg, po analizie wyciągów bankowych, ujawnił te dane, wskazując na powiązania banku z firmami wspierającymi rosyjską machinę wojenną.
Rzecznik banku w odpowiedzi na zapytania agencji podkreślił, że
RBI wprowadził systemy monitorujące i sprawdzające, aby zapewnić, że wszystkie transakcje i działalność biznesowa są zgodne z obowiązującymi sankcjami.
Mimo to, urzędnicy z jednego z europejskich krajów, którzy mieli wgląd w dokumenty, sugerują, że Raiffeisen może mieć więcej klientów dostarczających komponenty dla rosyjskiego przemysłu wojskowego.
Zyski i podatki rosyjskiego oddziału
W zeszłym roku rosyjski oddział Raiffeisen odnotował ponad miliard dolarów zysków w pierwszych trzech kwartałach. To niemal połowa całkowitych zysków banku Raiffeisen i dwukrotnie więcej niż w dwóch latach poprzedzających inwazję. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2024 roku, RBI wpłacił łącznie 277 milionów euro w formie podatków do rosyjskiego budżetu państwowego.
Pomimo imponujących wyników finansowych, centrala banku w Wiedniu nie ma dostępu do tych środków, gdyż rosyjskie prawo uniemożliwia ich transfer poza granice kraju. Oddział w Rosji jest traktowany jako rosyjskie przedsiębiorstwo, podlegające kontroli Centralnego Banku Rosji. Raiffeisen próbował już przenieść część zysków z Rosji, jednak Europejski Bank Centralny nie wyraził na to zgody.
Raiffeisen pozostaje w Rosji
Wiele zachodnich instytucji finansowych wycofało się z Rosji po rozpoczęciu pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę w 2022 roku, jednak Raiffeisen zdecydował się pozostać na rosyjskim rynku. Rosyjski oddział RBI jest uznawany przez Moskwę za kluczową instytucję finansową, zapewniającą dostęp do zagranicznych walut. Bloomberg podkreśla, że Kreml nie pozwoli Raiffeisenowi na opuszczenie Rosji, ponieważ jest to jeden z ostatnich zachodnich banków działających w tym kraju. Zgoda na wycofanie się z rynku musi być zatwierdzona przez specjalną komisję, a ostateczną decyzję podejmuje Władimir Putin.
Kontrowersyjne transakcje i sankcje
Jednym z przedsiębiorstw wymienionych przez Bloomberga jest Unichim, który dostarcza chemikalia firmie zbrojeniowej Rawienstwo, objętej zachodnimi sankcjami. Rawienstwo produkuje m.in. bomby szybujące używane przez Rosjan w Ukrainie, często w celu zastraszania ludności cywilnej. Dokumenty uzyskane przez Bloomberga wskazują również, że Unichim handlował z zakładami Proletarskij Zawod, należącymi do United Shipbuilding Corp., państwowego holdingu budującego okręty dla rosyjskiej marynarki.
W pierwszej połowie 2024 roku Raiffeisen udostępnił Unichimowi 17,8 miliona chińskich juanów, co odpowiada 2,5 miliona dolarów. Bank obsługiwał także 17 innych międzynarodowych transakcji, jak wynika z oficjalnych dokumentów austriackiego banku. Rosja, starając się omijać sankcje, coraz częściej korzysta z chińskich dostawców surowców i materiałów dla swojego przemysłu, w tym wojennego. Bloomberg sugeruje, że transakcje Unichimu w juanach mogą świadczyć o jego interesach z Chinami.
Nadzieje na złagodzenie sankcji
Bloomberg ocenia, że Raiffeisen liczy na złagodzenie reżimu sankcyjnego w przypadku zawieszenia broni, co umożliwiłoby bankowi transfer zysków rosyjskiego oddziału do centrali w Wiedniu. Tam środki te nie podlegałyby rosyjskiemu prawu ani możliwym sankcjom. Bank ma nadzieję, że w przyszłości będzie mógł swobodnie zarządzać swoimi finansami, niezależnie od obecnych ograniczeń.
Źródło: PAP
