Re-commerce rośnie w siłę. Jak zarabiać na obrocie towarami z drugiej ręki?

Materiał informacyjny Grupy OLX
Używana elektronika to dobry pomysł na prezent. Jak wynika z badania zrealizowanego przez SW Research na zlecenie OLX, na tę formę upominku decyduje się coraz więcej Polaków.
Używana elektronika to dobry pomysł na prezent. Jak wynika z badania zrealizowanego przez SW Research na zlecenie OLX, na tę formę upominku decyduje się coraz więcej Polaków. OLX
Polacy włączają się w re-commerce. Jedni robią to, żeby pozbyć się niepotrzebnych rzeczy z domu, inni – ponieważ zależy im na ochronie środowiska naturalnego, jeszcze inni, żeby dorobić. Ale najważniejsze jest to, że zyskują wszyscy, bo na obrocie używanymi towarami można nieźle zarobić, a równocześnie zyskuje planeta. Jak wynika z badania zrealizowanego przez SW Research na zlecenie OLX, wartość samych tylko nieużywanych telefonów, które mamy w domach, wynosi ponad 550 złotych na osobę.

Rynek re-commerce odnotowuje dwucyfrowe wzrosty

Nawet jeśli nie znamy określenia re-commerce, to doskonale wiemy, na czym polega obrót towarami z drugiej ręki. I chociaż pod  tym pojęciem kryją się też inne działania, to właśnie handel towarami z drugiej ręki zyskał największą popularność wśród konsumentów. Motywacje do włączenia się w ten trend są różne – ochrona środowiska, oszczędność, poszukiwanie perełek i unikatowych egzemplarzy. Jedni dla siebie lub najbliższych, inni na prezent. W ostatnich latach grupa ta znacząco się powiększyła. Jak wynika z danych OLX w ciągu ostatnich trzech lat wartość produktów z drugiej ręki kupowanych na OLX wzrosła aż o 25%. Prognozy ekspertów serwisu na ten rok również są optymistyczne. W tym roku re-commerce ma wzrosnąć o kolejne 15%. A motorem tych wzrostów będzie między innymi używana elektronika, której większość Polaków chce nadać drugie życie - jak wynika z  badania opinii publicznej, zrealizowanego przez SW Research na zlecenie OLX.

Polacy włączają się w re-commerce

Stare telefony, komputery, telewizory i gry. Kto z nas nie ma ich w domu? Zajmują miejsce i zbierają kurz. Okazuje się jednak, że dzieje się tak coraz rzadziej. Badanie zrealizowane na zlecenie OLX pokazuje, że tylko 13% Polaków trzyma nieużywane urządzenia, licząc, że może się przydadzą w przyszłości, a 5,7%, ponieważ nie wie, co z nimi zrobić. Większość Polaków stara się dać nieużywanej elektronice drugie życie — sprzedając ją, przekazując komuś lub oddając do utylizacji. Postępuje tak 83% respondentów, uczestniczących w badaniu. Jedna trzecia tej grupy (35%) zarówno kupowała jak i sprzedawała nieużywaną elektronikę, 23,1% tylko sprzedawała, a 24,8% tylko kupowała. Motywacje osób uczestniczących w obrocie używaną elektroniką są zależne od ich dochodów i statusu. Zamożniejsi częściej traktują rynek wtórny jako okazję do sprzedaży niepotrzebnych rzeczy, osoby o niższych dochodach częściej korzystają z niego, by kupić taniej. Wszyscy jednak zgodni są co do tego, że największą korzyścią ponownego wprowadzania elektroniki do obiegu jest zmniejszenie ilości odpadów (łącznie 87% badanych).

Rosnące zainteresowanie konsumentów udziałem w obrocie używaną elektroniką, to efekt wielu czynników. Po pierwsze przemawia za tym ekonomia. Elektronika należy do grupy najdroższych  sprzętów codziennego użytku. Część z przedmiotów z tej kategorii wymieniamy stosunkowo często, do czego zachęcają nas producenci oferujący nowe modele smartfonów, komputerów czy pralek. W efekcie gromadzimy w naszych domach coraz więcej nieużywanego sprzętu, który jak się okazuje, ma sporą wartość. Z drugiej strony mamy liczną i stale powiększającą się grupę osób, które poszukują okazji, bo być może nie chcą przepłacać za nowy model telefonu, który od swojego poprzednika różni się detalami – mówi Kamil Szabłowski PR konsultant OLX.

– Innym czynnikiem, który zyskuje na znaczeniu, jest rosnąca świadomość na temat globalnej nadprodukcji przedmiotów elektronicznych. I chociaż, co potwierdzają wyniki naszego badania, tylko nieliczni potrafią wyjaśnić własnymi słowami, na czym polega gospodarka obiegu zamkniętego, to w gruncie rzeczy uczestniczą w tym procesie. W konsekwencji elektronika z drugiej ręki zyskuje na popularności. I okazuje się, że kupujemy ją zarówno dla siebie, jak i z przeznaczeniem na prezent – dodaje Szabłowski.

Używana elektronika na prezent? Jak najbardziej

Badania zrealizowane na zlecenie OLX pokazują, jak bardzo zmieniło się podejście konsumentów do obrotu towarami z drugiej ręki. Jeszcze kilkanaście lat temu kupowanie używanych rzeczy postrzegane było jako konieczność, przed którą stawały osoby o niższym statusie materialnym. Dzisiaj ci, którzy korzystają z możliwości stwarzanych przez rynek wtórny, wyznaczają trendy. Okazuje się jednak, że nie jest to zamknięty rozdział. Obecnie coraz popularniejsze staje się kupowanie używanych przedmiotów na prezent. Potwierdzają to wyniki badań zleconych przez OLX. W przypadku elektroniki prawie 40% respondentów deklarowało, że ma doświadczenie z otrzymaniem używanego urządzenia elektronicznego. Okazuje się, że zarówno obdarowujący, jak i obdarowani  czerpią z tego satysfakcję, ponieważ 73,6% tej grupy zareagowała pozytywnie na tego typu upominek.

Ponowne wprowadzenie elektroniki do obiegu przynosi korzyści zarówno dla nabywcy, sprzedającego, jak i środowiska naturalnego.
Ponowne wprowadzenie elektroniki do obiegu przynosi korzyści zarówno dla nabywcy, sprzedającego, jak i środowiska naturalnego. fot. OLX

 Popularność re-commerce jako szansa na biznes

Zainteresowanie konsumentów re-commerce rośnie. Zwiększa się również liczba kategorii produktów, które coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na tym rynku. To zaś doskonała okazja do rozwoju biznesu działającego w tym obszarze. Firmy mogą wdrażać nowe modele biznesu, takie jak odsprzedaż, odkupywanie, wymianę czy wynajem. To szansa nie tylko dla dużych graczy rynkowych, ale przede wszystkim dla mniejszych podmiotów, które działając lokalnie, mają większą możliwość personalizacji swojej oferty. Co zaś najistotniejsze rozpoczęcie tego typu działalności nie wymaga znaczących nakładów w infrastrukturę, ponieważ działalność można rozpocząć na platformach takich jak OLX.

Materiał opracowany na podstawie danych z badania zrealizowanego przez  SW Research na zlecenie OLX, kwiecień 2025, n=800

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu