Reakcja Putina na atak pod Moskwą sprawi, że świat znajdzie się na skraju III wojny światowej

Kazimierz Sikorski
Z każdej tragedii, jakiej doświadczyła Rosja, Putin starał się wyciągnąć korzyść dla swoich rządów.
Z każdej tragedii, jakiej doświadczyła Rosja, Putin starał się wyciągnąć korzyść dla swoich rządów. PAP/EPA/VALERIY SHARIFULIN/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Zachodni analitycy i wojskowi zachodzą w głowę, jak Putin wykorzysta niedawną masakrę pod Moskwą. Władca Kremla co rusz zmienia zdanie w kwestii winnych szturmowi. Właśnie znalazł nowych wrogów.

Putin znalazł nowego winowajcę niedawnej masakry pod Moskwą. Już nie Ukraina - jak twierdził początkowo - i nie ISIS winni są masakrze: teraz satrapa obwinia Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

Znaczący krok ku wojnie totalnej

Groźbę III wojny światowej rysuje profesor Anthony Glees z Buckingham University:

Rzeczywiście, zrobiliśmy znaczący krok w kierunku bardziej ogólnej wojny z Rosją i musimy podejść do tego realistycznie już teraz, począwszy od dzisiaj - stwierdził naukowiec.

Zwrot w stronę konfliktu światowego nastąpiłby w momencie, gdyby Putin dążył do „sproszkowania Ukrainy”, co oznaczałoby poważną eskalację konfliktu, twierdzi profesor.

Glees ostrzegł: To samo w sobie stanowi poważną eskalację wojny i będzie miało najpoważniejsze konsekwencje. Może to doprowadzić do popchnięcia świata na skraj konfliktu totalnego i może oznaczać, że Rosja przerzuci wojska poza Ukrainę do krajów bałtyckich, próbując przestraszyć członków NATO.

Najpierw kraje bałtyckie

[Putin] zacznie przygotowywać grunt pod atak na państwa bałtyckie, wykorzystując enklawę kaliningradzką jako platformę startową dla operacji mającej odciąć wschodni Bałtyk i zastraszyć jednostki NATO - ostrzega ekspert.

Rząd Wielkiej Brytanii odpowiedział już na twierdzenia Kremla, dotyczące udziału w strzelaninie w Moskwie, i określił je jako „śmieszne”.

US już wcześniej ostrzegały Putina przed nieuchronnym atakiem. Despota zlekceważył to jako próbę „szantażowania”.

Glees uważa, że władca Kremla przygotowuje plan totalnego ataku na Ukrainę i wykorzysta swoje szkolenie w KGB oraz „taktykę salami”, stosowaną wcześniej przez Józefa Stalina, aby zakłócać spokój ukraińskich bojowników i potencjalnie świata.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

jg

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu