Rejestr dłużników 2019. Łatwo tam trafić, trudniej o wykreślenie. Co robić?

Zbigniew Biskupski AIP
Maciej Jeziorek / Polska Ppress
Bywa, że przeszacujemy swoje możliwości i popadniemy w długi, które trudno w terminie spłacić. Jeśli jednak zachowamy spokój i będziemy działać racjonalnie, poradzimy sobie i wybrniemy z kłopotów.

Coraz chętniej korzystamy z zewnętrznych źródeł finansowania, dzięki którym możemy spełnić marzenie np. o zakupie czterech kątów lub podreperować domowy budżet, gdy spadną na nas niespodziewane wydatki.

Spłata przeterminowanych należności to najskuteczniejszy sposób na wykreślenie z Krajowego Rejestru Długów

Czy jednak tak samo dobrze, jak w różnych źródłach, skąd możemy pożyczyć pieniądze, orientujemy w tym, jakie są konsekwencje nieterminowej spłaty zobowiązań? Wbrew obiegowym opiniom, to nieprawda, że problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy niesolidnym dłużnikiem zainteresuje się sąd, który nakaże natychmiastową spłatę należności. Jednak przykre konsekwencje pojawiają się zdecydowanie wcześniej. Jedną z nich jest wpisanie na listę dłużników Krajowego Rejestru Długów. Co to oznacza dla osoby, która w przyszłości będzie chciała zaciągnąć kolejny kredyt? W jakich okolicznościach możemy znaleźć się w KRD i jakie warunki trzeba spełnić, aby z niego zniknąć?

- Biuro zajmuje się przyjmowaniem, przechowywaniem oraz udostępnianiem informacji o zadłużeniu firm i konsumentów. Oznacza to, że każdy niesolidny płatnik może zostać wpisany do KRD i inni mogą ten wpis przeczytać - wyjaśnia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.
Jak zaznacza Piotr Badowski z Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami (PZZW), z tej opcji korzystają wierzyciele, którzy bezskutecznie próbują odzyskać pieniądze od swoich kontrahentów i klientów. Zgłaszają nieterminowych dłużników do KRD, by zmobilizować ich do szybszej spłaty. Jak to działa? - Dopisanie np. kredytobiorcy do listy Krajowego Rejestru Długów BIG niesie ze sobą konsekwencje dla osoby, która unika terminowej spłaty zobowiązań.

Taki niesolidny dłużnik staje się niewiarygodny w oczach następnych, potencjalnych kontrahentów i nie tylko. Może mieć problem z zaciągnięciem kredytu w banku, ale również z dokonaniem zakupów na kredyt, podpisaniem umowy z operatorem telefonii komórkowej czy w skorzystaniu z leasingu. Osoba, która jest świadoma tych następstw, będzie starała się spłacić jak najszybciej zaległy dług, aby najkrócej widnieć na niechlubnej liście - wylicza Piotr Badowski.

Czy prawdą jest to co twierdzi Beata Szydło, że dopiero PiS daje podwyżki nauczycielom? Ile zarabiają nauczyciele w innych krajach? Kliknij po prostu w ten tekst, a poznasz odpowiedź.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że na listę niesolidnych dłużników nie trafiają wyłącznie osoby, które mają problemy z terminową spłatą pożyczek czy kredytów. Znajdują się na niej również ci, którzy nie płacą zasądzonych alimentów, czynszu, rachunków za media, abonamentów telefonicznych czy nie regulują opłat za Internet lub unikają zapłaty mandatów.

Jak zniknąć z rejestru?

Podstawowym sposobem na wykreślenie z listy dłużników jest spłata zaległych zobowiązań. Należy wiedzieć, że w przypadku całkowitego uregulowania należności przez dłużnika wierzyciel ma obowiązek w ciągu 14 dni usunąć dane dłużnika z KRD. Wierzyciel ma również obowiązek na bieżąco aktualizować dane w KRD, np. o częściowej spłacie należności przez dłużnika czy zmianie jego miejsca zamieszkania itp.

Jeżeli dłużnik spłaci zobowiązanie i przestanie widnieć na liście KRD, może mieć pewność, że jego dane zostaną usunięte z rejestru. - Jako organizacja nie prowadzimy archiwizacji informacji dotyczących osób zadłużonych. Może to być więc motywacja dla dłużników, aby w miarę możliwości jak najszybciej spłacić zaległe zobowiązania i przestać widnieć na liście. Unikamy w ten sposób „piętnowania” tych osób, którym kiedyś podwinęła się noga, ale uporali się z problemem finansowym - dodaje Adam Łącki.

Czas to pieniądz, a szybka informacja to DUŻY pieniądz! Chcesz o pieniądzach wiedzieć wszystko na czas, polub nas na facebooku. Kliknij, przejdź na FB i polub!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu