Rekordowo niskie maksymalne oprocentowanie kredytów: 4.05.2020 r. Warto brać? RPP dwukrotnie obniżyła stopy procentowe dla złotego

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Choć te ruchy mogą być ulgą dla kredytobiorców, to dla posiadaczy oszczędności oznaczają poważne problemy - szczególnie w przypadku utrzymywania się szybkiego wzrostu cen w sklepach.
Choć te ruchy mogą być ulgą dla kredytobiorców, to dla posiadaczy oszczędności oznaczają poważne problemy - szczególnie w przypadku utrzymywania się szybkiego wzrostu cen w sklepach. Dariusz Bloch / Polska Press
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła wszystkich podejmując kolejną decyzję o obniżce wszystkich stóp procentowych o 0,50 pkt proc. Dla konsumentów spłacających kredyty o zmiennej stopie procentowej to bardzo dobra wiadomość, bo oznacza obniżenie od 9 kwietnia 2020 r. maksymalnego oprocentowania z 9 proc. do 8 proc.

Mamy rekordowo niskie stopy procentowe. Co z tego wynika dla przeciętnego obywatela korzystającego z usług banków. Jeśli mamy nadwyżki finansowe, to jest to zła wiadomość, bo banki jeszcze bardziej obniżyły oprocentowanie. W tej chwili lokaty trzymane przez miesiąc są oprocentowane nawet tylko 0,1 proc. w skali roku, a roczne maksymalnie 1 proc. To poniżej inflacji, pieniądze tracą więc na wartości.
Największa korzyść to tanie karty kredytowe. Teraz opłaci się nawet zadłużać w karcie, odkładając zapłatę za większe zakupy o miesiąc, dwa a nawet dłużej. Obsługa takiego długo kosztuje bowiem niemalże dosłownie grosze.

W ciągu niespełna miesiąca, po latach przerwy, kredyty więc potaniały o 2 proc. – z 10 proc. jeszcze w pierwszych dniach marca do 8 proc. obecnie. To samo dotyczy maksymalnego oprocentowania kredytów w karcie kredytowej.
Zgodnie z kodeksem cywilnym maksymalne oprocentowanie obliczane jest: 2 razy stopa referencyjna plus 3,5 proc. Obniży się tez oprocentowanie umów kredytów konsumpcyjnych, które zawierają klauzulę o zmiennej stopie procentowej - także do maksymalnego poziomu czyli 2 razy (0,5 proc.+ 3,5 proc.) czyli 8 proc.

Z ostatniej chwili:

W dniu 8 kwietnia 2020 r. na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej ,Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc.

  • Stopy procentowe NBP od 9.04.2020 r.
  • •stopa referencyjna 0,50 proc. w skali rocznej;
  • •stopa lombardowa 1,00 proc. w skali rocznej;
  • •stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej;
  • •stopa redyskontowa weksli 0,55 proc. w skali rocznej;
  • •stopa dyskontowa weksli 0,60 proc. w skali rocznej;

Uchwała RPP wchodzi w życie 9 kwietnia 2020 r.

Tańsze kredyty i spadek oprocentowania lokat w okolice nawet poniżej 0,5 proc.- tego możemy się spodziewać po cięciu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. To oznacza ulgę dla zadłużonych, ale też kolejny ból głowy dla osób posiadających oszczędności, którzy dziś mogą zwracać szczególna uwagę na bezpieczne inwestycje.

Obniżka była już w marcu

Wcześniej w dniu 17 marca 2020 odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

  • Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:
  • stopa referencyjna 1,00% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 1,50% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,05% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 1,10% w skali rocznej;
  • Uchwała RPP wchodzi w życie 18 marca 2020 r.

W marcu Rada podjęła także decyzję o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej z 3,5% do 0,5%, a także decyzję o podwyższeniu oprocentowania środków utrzymywanych w formie rezerwy obowiązkowej z 0,5% do poziomu stopy referencyjnej NBP.

Kolejna ulga dla kredytobiorców

0,5 proc. to tyko z pozoru ruch niewielki. Dla posiadaczy kredytów oznacza bowiem kolejną ulgę. Przypomnijmy, że banki już wprowadzają proste procedury uzyskiwania na kilka miesięcy tzw. „wakacji kredytowych”. Dzięki nim nie będzie trzeba spłacać przynajmniej części raty (kapitałowej). Jest to szczególne ułatwienie dla kredytobiorców walutowych, w których to przypadku rata składa się w przeważającej większości z raty kapitałowej właśnie.
- Wróćmy jednak do kredytobiorców, którzy zadłużyli się w rodzimej walucie. Dla nich obniżenie podstawowej stopy procentowej o 0,5 pkt. proc. oznacza spadek przeciętnej raty kredytu o kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Weźmy pod uwagę konkretny przykład – załóżmy, że kredytobiorca pożyczył 300 tysięcy złotych w ramach 30-letniego kredytu z marżą na poziomie 2%. W takim przypadku cięcie stopy procentowej o 50 punktów bazowych (inaczej mówiąc 0,5 pkt. proc.) oznacza spadek miesięcznej raty miesięcznie rzędu 83 złotych – tłumaczył Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.
Podobną korzyść odnieśli już kredytobiorcy w marcu, oznacza to że w sumie oszczędzają już ok. 170 zł miesięcznie czyli ok. 2 tys. zł rocznie.

Lokaty ostro w dół

I choć te ruchy mogą być ulgą dla kredytobiorców, to dla posiadaczy oszczędności oznaczają poważne problemy - szczególnie w przypadku utrzymywania się szybkiego wzrostu cen w sklepach.
Jak wyjaśnił ekspert, oznacza to bowiem jeszcze szybszą niż dziś utratę wartości przez oszczędności trzymanych w bankach. Z najnowszych notowań kontraktów terminowych na stopę procentową możemy bowiem wysnuć wniosek, że już niebawem przeciętne oprocentowanie lokaty spadnie w okolice symbolicznego 0,5 proc., czyli znacznie poniżej psychologicznej granicy 1 proc. A to może nie być koniec obniżek oprocentowania w bankach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu