W tym roku na rzecz OPP przekazaliśmy o 100 milionów więcej, niż w roku ubiegłym. O pół miliona wzrosła także liczba przekazujących – ponad 14 milionów osób zdecydowało się na wypełnienie odpowiedniej rubryki w zeznaniu podatkowym. To już ponad połowa wszystkich podatników i ponad 60 proc. tych, którzy wykazali należny podatek do zapłacenia. Przeciętnie przekazywaliśmy wybranej organizacji 54 złote – w zeszłym roku o 5 złotych mniej.
Najwięcej, jak co roku, otrzymała Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (166 mln zł), Fundacja Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (37 mln zł), Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” (36 mln zł).
Nowa w pierwszej dziesiątce jest Fundacja Sensoria, która status OPP ma dopiero od listopada 2017 roku. Zebrała ponad 13 milionów złotych. Organizacja prowadzi - jak piszą na swojej stronie - „projekty z zakresu edukacji historycznej i zdrowia”, wśród nich m.in. BohaterON, związany z Powstaniem Warszawskim i profilaktykę chorób nowotworowych.
W zeszłym roku w pierwszej dziesiątce pojawiła się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku jest już na szóstym miejscu, zebrała ponad 8,5 mln zł.
– Tegoroczne wyniki zdają się kolejny raz potwierdzać tę intuicję: zwolennicy WOŚP wyrażają w ten sposób swoje poparcie dla działań organizacji, pokazują, że solidaryzują się z nią – mówi Ignacy Dudkiewicz, redaktor naczelny publicystyki w portalu ngo.pl.
Więcej niż w 2017 roku przekazaliśmy także organizacjom strażniczym, takim, jak Sieć Obywatelska Watchdog Polska, czy Panoptykon.
