Reuters: linie lotnicze zwiększają loty nad Afganistanem, omijając niebezpieczny Bliski Wschód

Justyna Madan
PAP
Na tę chwilę nie ma informacji, by linie lotnicze z Polski decydowały się na loty nad niebezpiecznymi regionami.
Na tę chwilę nie ma informacji, by linie lotnicze z Polski decydowały się na loty nad niebezpiecznymi regionami. fot. Mind Studio
Linie lotnicze coraz częściej decydują się na przeloty nad terytorium Afganistanu, uznając tę trasę za bezpieczniejszą alternatywę w porównaniu z niepokojami panującymi na Bliskim Wschodzie. Ta zmiana trasy jest odpowiedzią na rosnące napięcia międzynarodowe, zwłaszcza po zajęciu władzy przez talibów w Afganistanie w sierpniu 2021 roku, co doprowadziło do wstrzymania kontroli ruchu lotniczego nad krajem - informuje agencja Reuters.

Spis treści

Eskalacja napięcia między Izraelem a Iranem

Po wybuchu konfliktu między Rosją a Ukrainą, wiele zachodnich linii lotniczych zrezygnowało z tras przelotowych nad tymi krajami, co skierowało ruch lotniczy przez Bliski Wschód. Jednak eskalacja napięcia między Izraelem a Iranem sprawiła, że przewoźnicy ponownie rozważają trasę przez Afganistan jako mniej ryzykowną opcję.

Wśród linii lotniczych, które zdecydowały się na zwiększenie liczby lotów nad Afganistanem, zmniejszając jednocześnie loty nad Iranem i Izraelem, znajdują się Singapore Airlines, British Airways, Lufthansa, Turkish Airlines, Thai Airways oraz grupa Air France-KLM - podaje Reuters.

Siedmiokrotny wzrost liczby lotów komercyjnych

Dane z serwisu FlightRadar wskazują, że w drugim tygodniu sierpnia nad Afganistanem odnotowano ponad siedmiokrotny wzrost liczby lotów komercyjnych w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim.

Ta zmiana trendów w trasach lotniczych jest także odpowiedzią na zaostrzenie sytuacji na Bliskim Wschodzie. W kwietniu, po ataku Izraela na Damaszek i zabiciu kilku irańskich dyplomatów, Iran odpowiedział salwą pocisków na Izrael. Konflikt zaostrzył się po ataku w Teheranie, za który odpowiedzialność przypisuje się Izraelowi, i który doprowadził do śmierci przywódcy Hamasu, Ismaila Hanije. Iran zapowiedział odwet, a Izrael oraz Stany Zjednoczone zwiększyły swoją gotowość wojskową, starając się jednocześnie złagodzić napięcie za pomocą dyplomacji.

W rezultacie, wiele linii lotniczych zawiesiło połączenia z głównymi miastami regionu, takimi jak Tel Awiw, Teheran, Bejrut czy Amman, poszukując bezpieczniejszych tras przelotów dla swoich pasażerów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu