Wzmocnienie suwerenności cyfrowej Polski
Podczas konferencji prasowej wicepremier Krzysztof Gawkowski podkreślił, że PLLuM to model zaufany, który ma na celu wzmocnienie polskiej suwerenności cyfrowej. "Jeżeli skupimy się tylko na firmach zagranicznych, amerykańskich konsorcjach, to wszyscy będziemy błądzili. Amerykańskie firmy i ich parametry to nie jest ziemia obiecana" - stwierdził Gawkowski.
Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski poinformował, że PLLuM został udostępniony na platformie Hugging Face w postaci 18 modeli, które operują od 8 do 70 miliardów parametrów. Modele te są dostępne w dwóch wariantach: komercyjnym i niekomercyjnym, czyli naukowym.
Dr inż. Jan Kocoń, kierownik naukowy projektu PLLuM, wyjaśnił, że większe modele są bardziej zaawansowane, ale jednocześnie wymagają więcej zasobów. "Im większy model, tym mądrzejszy, ale za to bardziej +zasobożerny+; po modelach komercyjnych można spodziewać się odrobinę gorszej jakości, ale za to można je stosować w firmach; dostosowywać je do swoich potrzeb" - dodał Kocoń.
Dostępność i specyfika modelu PLLuM
Model PLLuM jest dostępny w formie przeglądarkowej na stronie http://pllum.clarin-pl.eu/, gdzie każdy może go przetestować. Przedstawiciele resortu podkreślili, że PLLuM opiera się na autorskich polskich danych i został zbudowany na jednym z największych korpusów tekstowych w kraju, zawierającym ponad 100 miliardów słów.
Dr inż. Kocoń zaznaczył, że model jest dostosowany do specyfiki języka polskiego oraz terminologii administracji publicznej. Projekt realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, które jest właścicielem wyników i kontroluje rozwój PLLuM.
Konsorcjum, które dotychczas realizowało projekt, obejmowało takie instytucje jak Politechnika Wrocławska, Instytut Podstaw Informatyki PAN, Instytut Slawistyki PAN, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK-PIB), Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI-PIB) oraz Uniwersytet Łódzki.
Nowe konsorcjum HIVE i jego zadania
Wiceminister Standerski poinformował, że w miejsce konsorcjum PLLuM resort cyfryzacji powołał nowe konsorcjum HIVE. Do jego składu dołączą dwa nowe podmioty: Centralny Ośrodek Informatyki (COI) oraz Cyfronet AGH, który dysponuje najszybszym superkomputerem w Polsce. Liderem projektu został NASK - PIB.
HIVE będzie odpowiedzialne za wdrożenie wirtualnego asystenta opartego na PLLuM w aplikacji mObywatel. Ponadto, konsorcjum zajmie się wdrożeniem inteligentnego asystenta w urzędach, który ma na celu ograniczenie biurokracji i uproszczenie pracy urzędników.
Wiceminister Standerski zapowiedział zwiększenie finansowania konsorcjum z 14 milionów złotych w 2024 roku do 19 milionów złotych w 2025 roku. Rozwój PLLuM ma szansę wzmocnić konkurencyjność Polski w sektorze IT i całej gospodarce, przyczyniając się do powstawania nowych firm i produktów opartych na sztucznej inteligencji.
Etyczne pozyskiwanie danych i przyszłość projektu
Przedstawiciele resortu podkreślili, że dane, na których trenowany był PLLuM, zostały pozyskane w sposób etyczny. Wykorzystano teksty pozyskane od właścicieli, którzy udzielili licencji konsorcjum, a także zasoby, które zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz przepisami UE, mogą być wykorzystane do budowy w pełni otwartego modelu.
Dane w ramach konsorcjum PLLuM były zbierane od lutego 2024 roku, a trenowanie modelu trwało od czerwca do września ubiegłego roku. W październiku model był douczany, a w listopadzie optymalizowany. Według pierwotnych planów miał zostać opublikowany w grudniu ubiegłego roku.
Źródło: PAP
