Rewolucja w PIT. Młodzi bez podatku już od sierpnia. Co w PIT zero z preferencyjnym rozliczeniem małżonków i samotnych rodziców [11.07.2019]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W 2019 r. płatnik nie będzie musiał obliczać i pobierać zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia) – jeżeli młody podatnik złoży oświadczenie, że jego dochody w całości zostaną objęte zwolnieniem z PIT.
W 2019 r. płatnik nie będzie musiał obliczać i pobierać zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia) – jeżeli młody podatnik złoży oświadczenie, że jego dochody w całości zostaną objęte zwolnieniem z PIT. Marek Szawdyn / Polska Press
To już zdecydowane - od sierpnia młodzi Polacy zarobkujący na etatach lub zleceniach nie zapłacą podatku (PIT). Płatnicy nie pobiorą zaliczki, a wypłacą całą pensję - tylko po potrąceniach ZUS - na rękę. Rada Ministrów zaakceptowała projekt stosownej ustawy i trafił on już do Sejmu. Ten rozpoczął pracę nad projektem ustawy 3 lipca z wolą szybkiego uchwalenia, by obowiązywała ona juz od 1 sierpnia. W trakcie pojawiły się wątpliwości, zwłaszcza młodych małżonków - czy ulga zero nie pozbawi ich prawa do wspólnego rocznego rozliczenia preferencyjnego, tzw. PIT małżeńskiego. Znamy już odpowiedź na to pytanie.

Podobne wątpliwości dotyczyły rozliczenia preferencyjnego, z którego korzystają samotni rodzice - tzw. ulgi na dziecko. Pojawiły się też wątpliwości jaki limit zwolnienia z PIT będzie w przypadku młodych podatników korzystających z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Wszystkie te wątpliwości zostały rozwiane.

Likwidacja 18 proc. PIT dla pracowników do 26 roku życia – jest przedmiotem przeprowadzonej nowelizacji przepisów ustawowych. Regulacja ta ma obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. i szacuje się, że skorzysta z niej ponad 2 mln młodych osób. Dzięki nowym przepisom osoby poniżej 26 roku życia będą otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Rozwiązanie stanowi to wypełnienie obietnicy złożonej przez premiera Morawieckiego w tzw. nowej piątce PIS. Podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Belgii, Francji i Czechach.

Z OSTATNIEJ CHWILI: 4 lipca 2019 r. Sejm uchwalił projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Co z tego wynika w praktyce?

  • Odłóż studia. To jest bardzo ciekawe rozwiązanie dla młodych ludzi. Taka okazja może się nie powtórzyć. Może więc warto zmienić kolejność: podjąć pracę już teraz po maturze, zwłaszcza, że ciekawych ofert pracy nie brakuje – a studia odłożyć na później, bo ukończeniu 26. Roku życia? Brzmi to absurdalnie, ale w rachunku ekonomicznym sprawdza się doskonale.
  • Odłóż biznes lub oddaj go i się zatrudnij. To samo z działalnością gospodarczą. Nie warto jej rozpoczynać (chyba że ma się genialny pomysł i widoki na skeszowanie – ale wtedy niech firmę zakłada formalnie ojciec, a młodego innowatora niech zatrudnia, nawet za dużą kasę rzędu 7 tys. zł miesięcznie).
  • Działalność gospodarcza, to składki – które rosną od nowego roku o prawie 10 proc., a dla zaczynających i przez dwa lata korzystających z preferencji – o prawie 9 proc. Biznes zostawiamy też na później, po skończonym 26. roku życia. Preferencje w ZUS dla przedsiębiorców nie zależą bowiem od wieku.

Rada Ministrów, 25 czerwca przyjęła formalnie projekt ustawy i postanowiła skierować go do Sejmu.
3 lipca pracę nad projektem ustawy rozpoczął Sejm. W toku posiedzenia premier Mateusz Morawiecki Powiedział: "Młodzi muszą chcieć zostać w Polsce i to jest nasz obowiązek, ku temu będziemy dążyć. To jest jednocześnie Polska Racja Stanu – mówił szef rządu. Jak dodał to jeden z najważniejszych projektów i wielka inwestycja w ludzi młodych. Polski rząd planuje przeznaczyć na ten cel około 1 mld zł w tym roku, a w przyszłym co najmniej 2,5 mld zł.

Premier podkreślił, że te działania mają zwiększyć szanse oraz poprawić perspektywy młodych na rynku pracy. Tak, żeby możliwości młodych Polaków były na podobnym poziomie jak ich rówieśników na zachodzie. Jak ocenił młodzi mają trudniej na rynku pracy, a budowanie ich kariery wiąże się z koniecznością pozyskania środków na wynajem czy wpłatę rat na mieszkanie. To kosztuje, chcemy młodym ludziom chociaż trochę pomóc. Ten projekt jest odpowiedzią na te potrzeby – podsumował.

Rozliczenie z dzieckiem przy zwolnieniu z PIT - samotni rodzice

Ustawa utrzymuje status quo w odniesieniu do dochodów pełnoletniego (do 25. roku życia) uczącego się dziecka przy ustalaniu prawa rodzica do preferencyjnego opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci lub i ulgi na dzieci. Zarobki dziecka (z pracy oraz z umów zlecenia) – niezależnie od tego czy będę opodatkowane, czy objęte zwolnieniem na podstawie ustawy PIT – nie będą mogły przekroczyć 3 089 zł, aby nie pozbawić prawa rodzica do tych preferencji podatkowych.

Rozliczenie młodych małżonków przy zwolnieniu z PIT

Zastosowanie zwolnienia z PIT nie pozbawi podatnika prawa do wspólnego opodatkowania dochodów małżonków – w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, o ile tylko spełnione zostaną warunki do tych preferencji. Do dochodów podlegających opodatkowaniu (ponad kwotę korzystającą ze zwolnienia) podatnicy mogą również stosować tzw. kwotę wolną.

Limit 50 proc. kosztów uzyskania przychodu przy zwolnieniu z PIT

Przepisy o zerowym PIT uwzględnianiają przychody zwolnione przy ustalaniu limitu 50 proc. kosztów z praw majątkowych. W rezultacie suma przychodów zwolnionych od podatku oraz 50 proc. kosztów uzyskania przychodów, nie może przekroczyć 85 528 zł. Regulacja ta ma zapobiegać kumulacji tych dwóch preferencji podatkowych (zwolnienia i kosztów).

Zwolnienie z PIT a składki ZUS

Tym rozwiązaniom towarzyszą zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych oraz w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Chodzi o to, aby utrzymać dotychczasowe zasady przyznawania świadczeń rodzinnych oraz oskładkowania przychodów z pracy i działalności wykonywanej osobiście.

Tym samym, niezależnie od zwolnienia od podatku części przychodów na podstawie ustawy PIT – przychody te będą stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, w zakresie w jakim stanowią ją obecnie. Projekt ustawy realizuje bowiem zapowiedź dotyczącą likwidacji podatku PIT dla młodych do ukończenia 26 roku życia, a nie likwidacji obciążeń z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to, że ulga w PIT nie zwalania z zapłaty składek emerytalnych i rentowych do ZUS oraz zdrowotnych do NFZ.

Płatnik nie pobierze zaliczek, ale...

W 2019 r. płatnik nie będzie musiał obliczać i pobierać zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia) – jeżeli młody podatnik złoży oświadczenie, że jego dochody w całości zostaną objęte zwolnieniem z PIT. Chodzi o zminimalizowanie zmian w systemach księgowo-płacowych płatników. Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia – zwrot podatku z tytułu zwolnienia otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r. Oświadczenie to nie będzie wymagane do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. – od tego roku z pensji nie będzie pobierana zaliczka, a zatem wynagrodzenie będzie wyższe.

Kto skorzysta ze zwolnienia z podatku

Zerowy PIT ma dotyczyć przychodów z pracy (stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą, osiąganych przez osoby do 26 roku życia – do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym 85 528 zł (odpowiada to górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej). W 2019 r. limit zwolnienia wyniesie 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie będzie obowiązywać przez 5 miesięcy (od sierpnia do grudnia). Nadwyżka przychodów ponad limit 85 528 zł (w 2019 r. ponad 35 636,67 zł) podlegać będzie opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.

Przyjęte rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób młodych wchodzących na rynek pracy (już pracujących powinno skłonić do wyjścia z tzw. szarej strefy) oraz spowoduje obniżenie kosztów pracy (zmniejszy się tzw. klin podatkowy, czyli różnica między całkowitym kosztem zatrudnienia osoby a wynagrodzeniem, które po opłaceniu podatku i składek na ubezpieczenie społeczne otrzymuje ona na rękę).

Młode osoby, podejmując zatrudnienie, często opuszczają dom rodzinny i tworzą nowe gospodarstwo domowe, co generuje dodatkowe koszty. Podjęcie pracy wymaga także poniesienia innych wydatków, np. związanych z uzupełnieniem wykształcenia czy nabycia nowych umiejętności. Sytuacja osób młodych jest zatem niejednokrotnie trudniejsza od sytuacji osób, które zdążyły już okrzepnąć na rynku pracy, co determinuje poziom aktywności zawodowej i bezrobocia wśród osób młodych.
Stopa bezrobocia wśród osób młodych (15–24 lata) w 2017 r. wyniosła w Polsce 14,8 proc. i była o 2,0 pkt. proc. niższa od średniej unijnej, przy czym wśród osób w podgrupie 15–19 lat jest ona wyższa od przeciętnej w UE (odpowiednio: 23,0 proc. i 21,0 proc. w 2017 r.). Dla porównania stopa bezrobocia ogółem (15–74 lata) w Polsce jest niższa niż w UE (w 2017 r. odpowiednio: 4,9 proc. i 7,6 proc.).
Z tego wynika, że stopa bezrobocia wśród młodych jest znacząco wyższa niż stopa bezrobocia ogółem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Saval

DOSTĘPNE POŻYCZKI

Potrzebujesz osobistego, biznesowego kredytu gotówkowego, niezabezpieczonego kredytu, pozyskaj niezabezpieczony kapitał obrotowy? Mamy programy pożyczkowe dostosowane do każdego profilu, złóż u nas pożyczkę, aby zaspokoić potrzeby biznesowe.

Operacja;

Szybka i prosta pożyczka

Szybki proces aplikacji

Zatwierdzenia w ciągu 24-72 godzin

Opcjonalna pożyczka za opłatą

Finansowanie w mniej niż 5 dni

DOSTĘPNE USŁUGI KREDYTOWE OBEJMUJĄ:

================================

*Pożyczki osobiste.

* Pożyczki biznesowe.

* Pożyczki inwestycyjne.

* Pożyczki na rozszerzenie działalności.

* Pożyczki na twarde pieniądze

* Kredyty budowlane.

* Pożyczka na rozliczenie karty kredytowej

* Pożyczka na konsolidację zadłużenia

Oferujemy doradztwo finansowe klientom, firmom poszukującym finansowania dłużnego / pożyczkowego oraz poszukującym kapitału obrotowego na rozpoczęcie nowej działalności lub rozszerzenie istniejącej działalności.

Zainteresowane strony prosimy o kontakt w celu uzyskania dodatkowych informacji za pośrednictwem

Poczta; [email protected]

Whatsapp: 1 (573) 279-4038

Adres firmy: West Ave, Hawthorne, Kalifornia.

J
Janusz
Kto by nie rządził zawsze jeden chcę kiełbasę drugi chcę w tyłek, wszystkim się nigdy nie dogodzi.

Same narzekania w komentarzach xD Co by PIS nie zrobił i tak będziecie narzekać. Dlatego przestaję w ogóle zaglądać do internetu co w polityce piszczy i czytać te negatywne komentarze.
m
ms70
nie wiem kto to pisał ale szok ,no wyrwało mnie z gaci.Prokozycja żeby zrezygnować z firmy i zatrudnić się za dużą kasę np u ojca to majstersztyk

:-( a co ze składkami zus?
G
Gość
w październiku koncze 26 lat , na dwa czy trzy miesiace sie zalapie?
G
Gość
ale patologia podatkowa...
G
Gość
mechanizmu obliczania zarówno obciążeń ZUS-owskich jak i tych na NFZ sądzą że nie zapłacą podatku - mylą się !!!. Mechanizm obliczania składek ZUS w nowej ustawie pozostał taki sam natomiast "dawny" podział naliczanego podatku i składki na NFZ dzielił ten podatek na 2 części: podatek 18% (dla uproszczenia) od podstawy oraz składke na NFZ (9%) - były to w przyblizeniu podobne kwoty. Teraz - jak mniemam podatku nie będzie ale cała kwota NFZ pójdzie do tej nieudolnej instytucji !!!! Czy mam rację - niech mnie ktoś wyprowadzi z błedu
a
anka
I pomyśleć, że wystarczyłoby zwiększyć kwotę wolną od podatku, obniżyć wszystkim podatki, a nie robić jednym prezenty kosztem drugich. Taką polityką uczy się młodych, że żyją po to, aby inni ich utrzymywali. Dzieci (a tych zdaje się rodziło się najwięcej w 80-tych latach) to jest nie osiągnięcie wspólczesnych młodych ludzi, a wszystkich pokoleń, w tym tych, które wychowały własne dzieci pracując za niewielkie pieniądze i nie mając od nikogo żadnej pomocy i kilka tyg. macierzyńskiego.
a
anka
"Swoimi głosami wyborczymi wpedziliscie nas w bilionowe zadłużenie ( rządy zadłużające kraj się same nie wybrały) i macie czelność narzekać ze młodzi ludzie będą mieli trochę lepszy start w życiu i trochę niższe obciążenie podatkowe." - Polska nie istnieje od Twoich narodzin. Pewnie trudno to pojąć, ale pokolenie Twoich rodziców też otrzymało dług w prezencie. Mało tego nie dostało od Państwa kompletnie nic poza bardzo wysokimi kredytami hipotecznymi, poza bezrobociem (to dotknęło również w dużej części pokolenie urodzone w latach 80-tych i 90-tych), poza mamieniem II i III filarem ubezpieczeń, a teraz utrzymywaniem młodych, którzy dostają od Państwa różnego rodzaju pomoc finansową (500 plus, 300 plus, kosiniakowe, płatne przez rok urlopy rodzicielskie, MDM, itd.a teraz PIT - 0.) Zatem nie użalaj się tak nad sobą.
G
Gość
Otóż zastanawia mnie fakt, jak radziłam sobie ja i moi rodzice...

pracowałam na umowę zlecenie przez 5 lat (bo w Polsce był kryzys zatrudnienia na umowę o pracę z powodu wysokich kosztów zatrudnienia) nie było minimalnej stawki brutto na godzinę, więc zarabiałam jakieś 10 zł brutto, moi Rodzice nie pobierali przez 18 lat żadnych dodatków za to, że mnie mają... a teraz od Państwa znowu nie dostaję nic, bo mam ponad 30 lat, nie mam dziecka... a na dodatek nawet nie mam męża ! więc dla naszego cudownego Państwa tak naprawdę jestem maszyną do zarabiania na 500 , 300 zł na wyprawkę, brak zaliczki PIT, 13stkę dla emerytów.... Cud, miód ... !
G
Gość
widoki na skeszowanie? kto to pisał? the bill?
Z
ZZ
No jasne! Odłóż studia. Nie podejmuj żadnej inicjatywy typu działalność gospodarcza. Ludzie wykształceni i zaradni nie są rządowi potrzebni. Tyraj do 26 roku życia zyskując kilkaset złotych rocznie. A po 26 roku życia będziesz miał narobione tyle dzieci, że się utrzymasz z 500 . To jest przepis na życie wysmażony przez rząd dla młodych Polaków.
G
Gość
Trzeba powiedzieć, że wyjątkowo kretyński artykuł i adresowany chyba do idiotów.
G
Gość
Ruszyła parada zazdrosci i egoizmu rozpętana przez niemiecki DŁ.
G
Gość
Większość i tak nie dostanie więcej, bo robią za najniższa a resztę w łapę, teraz po prostu dostaniecie więcej na konto oficjalnie a mniej w łapę. Taki kraj
G
Gość
rząd powinien sie w końcu wziąc za artystów zarabiajacych w ciagu 2 dni ponad 200tys,ciekawe ile odprowadzaja podatku,za kurnikarzy którzy maja wielkie przedsiebiorstwa a płaca tylko krus i zero podatku
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu