Rok 2019 rokiem kolejnych zmian w zakresie dokumentacji podatkowych: ceny transferowe

dr Marzena Kidacka, Aneta Skowron-Biały/AIP
09.04.2018  bydgoszcz urzad skarbowy nr 2 wojska polskiego   fot.dariusz bloch/polska press
09.04.2018 bydgoszcz urzad skarbowy nr 2 wojska polskiego fot.dariusz bloch/polska press brak
Rok 2019 przyniósł kolejne zmiany w zakresie obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowych do transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi. W dniu 14 listopada 2018 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie w dniu 1 stycznia 2019 r.

Nowelizacja wprowadziła m.in. nowe limity zobowiązujące do sporządzenia dokumentacji podatkowych, nowe, dłuższe terminy na złożenie oświadczeń w zakresie sporządzenia dokumentacji, a także uszczegółowiła przepisy w zakresie wartości transakcji.
Obecnie nie ma już znaczenia przychód bądź koszty podmiotu w roku poprzedzającym sporządzenie dokumentacji, a wskazane w ustawie limity odnosi się do wartości wszystkich transakcji jednego rodzaju.

I tak, obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowych powstaje w przypadku przekroczenia:
•10.000.000 zł - w przypadku transakcji towarowej i finansowej;
•2.000.000 zł – w przypadku transakcji usługowej i innych niż ww. transakcje.

Powyższe progi ustala się w oparciu o sumę wartości transakcji o charakterze jednorodnym, pomniejszoną o wartość podatku vat.
Kolejną zmianą jest zniesienie limitu przychodu powyżej 10.000.000 euro, który zobowiązywał podatnika do sporządzenia analizy danych porównawczych, tzw. benchmarku. Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów analiza porównawcza jest stałym elementem dla każdej lokalnej dokumentacji cen transferowych i powinna podlegać aktualizacji nie rzadziej niż co 3 lata, chyba że nastąpiła taka zmiana otoczenia ekonomicznego w danym roku podatkowym, wpływająca na sporządzoną analizę, że uzasadnione jest zaktualizowanie jej w tym roku podatkowym.

Wartość transakcji

Nowe przepisy doprecyzowały również sposób ustalania wartości transakcji. Przykładowo, w przypadku transakcji pożyczki, jej wartość odpowiada wartości kapitału. Na gruncie poprzednio obowiązujących przepisów kwestia ta nie wynikała wprost z przepisów, a podmioty bardzo często, dla bezpieczeństwa, do wartości transakcji dodawały również wartość należnych od pożyczki odsetek.
Ustawa wprowadziła również nowe zwolnienia od obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej pomimo przekroczenia ustawowych limitów.

Dokumentacja - zwolnienia

Najważniejszym zwolnieniem wydaje się zwolnienie od obowiązku sporządzenia dokumentacji w przypadku transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami krajowymi, które jednocześnie spełniają następujące warunki:
•nie korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego dla dochodów uzyskanych
z działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie o wspieraniu nowych inwestycji;
•nie poniosły straty w danym roku podatkowym.
Podkreślenia wymaga, iż w celu skorzystania ze zwolnienia powyższe przesłanki muszą zostać spełnione przez obydwie strony transakcji.

Informacja o cenach transferowych
Jednocześnie podkreślenia wymaga, iż pomimo powyższego zwolnienia od obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej, podmiot dokonujący takiej transakcji zobowiązany jest do sporządzenia i przesłania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, informacji o cenach transferowych za dany rok podatkowy. Informację sporządza się na podstawie wzoru dokumentu elektronicznego zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych i przesyła się ją w terminie do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Jak wynika z nowych przepisów, ww. informacja zawierać będzie bardzo szczegółowe dane na temat dokonanej transakcji. Powyższa informacja, zwana roboczo TP-R, ma zastąpić dotychczasowy CIT-TP.

W terminie do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, podatnicy mają również obowiązek złożenia oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowych.
Powyższe przepisy mają zastosowanie do transakcji zawieranych (rozpoczętych) w 2019 r. Jednakże, jak wynika z przepisów przejściowych, podatnik ma prawo zastosować nowe przepisy do transakcji kontrolowanych realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 r., przy czym przepisy te będą miały wówczas zastosowanie do wszystkich transakcji kontrolowanych realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 r. Nie ma więc możliwości, aby do części transakcji podatnik zastosował „stare” przepisy, a do części „nowe”. Jednakże sam wybór, które przepisy podatnik chce stosować, należy do niego.

Warto również wskazać, iż ustawa doprecyzowała i wprowadziła nowe definicje, m. in. definicję transakcji kontrolowanej, która zastąpi dotychczasowe sformułowanie „transakcje oraz inne zdarzenia jednego rodzaju”.
Nowe przepisy wprowadziły również możliwość skorzystania, w przypadku grupowych dokumentacji cen transferowych, z dokumentacji sporządzonej przez inny podmiot z grupy, niż zobowiązany do jej dołączenia.

Radca prawny, doradca podatkowy, dr Marzena Kidacka - z kancelarii AXELO
Aplikant adwokacki Aneta Skowron-Biały - z kancelarii AXELO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu