Rolnicy mogą wydzierżawić grunty od CPK. Jaka wysokość czynszu?

Katarzyna Zawada
Zainteresowani dzierżawą wybranych gruntów mogą zwrócić się do spółki, która proponuje indywidualne odpłatne umowy obowiązujące nie dłużej niż do końca 2025 r.
Zainteresowani dzierżawą wybranych gruntów mogą zwrócić się do spółki, która proponuje indywidualne odpłatne umowy obowiązujące nie dłużej niż do końca 2025 r. 123rf/eanekrasov
Mają być samoloty, szybka kolej, ale przez jakiś czas pojawią się ciągniki. Centralny Port Komunikacyjny zachęca rolników do dzierżaw działek, które obecnie nie podlegają inwestycjom. Warunek jest jeden – indywidualne odpłatne umowy mają swój zakres czasowy. Ile gruntów będzie oddanych w dzierżawę? Ile wyniesie czynsz?

Spis treści

Na razie dzierżawa, potem dalsze budowy CPK

CPK poinformowało, że grunty przeznaczone do rolnictwa będzie można wydzierżawić w kilku gminach:

  • Baranów: w miejscowościach: Baranów, Holendry Baranowskie, Stanisławów, Buszyce, Osiny, Stara Pułapina, Nowa Pułapina, Wyczółki, Gole, Basin, Drybus,
  • Teresin: Pawłówek, Strumiany Górne, Strumiany Dolne, Maurycew, Podoryszew, Szymanów, Skrzelew, Aleksandrów,
  • Wiskitki: Podbuszyce, Cyganka, Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew, Janówek, Oryszew Osada, Duninopol, Stary Drzewicz.

Na dalszych etapach inwestycji tereny będą potrzebne do budowy lotniska i węzłów kolejowych, dlatego też każda z umów określona jest „od – do”. Podpisywanie dokumentów nastąpi na przełomie 2024/2025, a zakres nie może przekroczyć terminu 31 grudnia 2025 r.

Na niektórych działkach zostały zaplanowane prace przygotowawcze i budowlane, które ruszą w 2025 r. Dlatego na liście znajdą się zarówno działki do dzierżawy w całości, jak też te, które będą dzierżawione w części. Działki, które nie znalazły się na liście, nie mogą być dzierżawione, wskazuje CPK.

Tyle ziem pójdzie pod dzierżawę rolną. Ile wyniesie czynsz?

Na ten moment protokoły uzgodnień dotyczą kolejnych 200 ha, w negocjacji są kolejne nieruchomości. Biuro prasowe CPK, w odpowiedzi dla Strefy Agro, wskazuje, że do dzierżawy będzie przeznaczonych łącznie ponad 850 ha ziemi. Na informację, ile wyniesie czynsz, trzeba jeszcze poczekać.

Wysokość czynszu dzierżawnego dla nieruchomości oddawanych do korzystania w drodze bezprzetargowej oraz wysokość czynszu wywoławczego dla nieruchomości oddawanych do korzystania w drodze przetargowej będą ustalane według średniej wielkości czynszu dzierżawnego, dodaje biuro prasowe CPK.

Jak wylicza się aktualną stawkę? Będzie to równowartość średniego czynszu uzyskanego w wyniku przetargów na dzierżawę nieruchomości przeprowadzonych w spółce w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Aktualnie średni roczny czynsz to 1604,75 zł/ha. Port zaznacza, że wartości są orientacyjne, a ostateczne dane o powierzchni dzierżawionej i wysokości opłat będą podane w informacji o nieruchomościach przeznaczonych do dzierżawy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu