Spis treści
Zagrożenia sezonu grzewczego
Z problemem sadzy w kominie najczęściej zmagają się posiadacze pieców, zwłaszcza na wsiach. W tym roku zdarzają się już sytuacje, w których straż pożarna musi interweniować i gasić pożary. W Wesołowie, woj. podlaskie, zapaliła się sadza, na szczęście ogień nie wydostał się na zewnątrz i nikt nie ucierpiał. W Niemojkach na Mazowszu mogło dojść do tragedii w przedszkolu. Iskry wydobywające się z komina zauważyli patrolujący okolice policjanci.
Co roku zgłoszeń o pożarach sadzy w kominie jest kilka tysięcy. Najpierw zaprósza się ogień, a dalej może rozprzestrzeniać się na inne pomieszczenia budynku, często pękają też kominy.
Krajowa Izba Kominiarzy co roku przypomina o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. W komunikacie do zarządców i właścicieli budynków na sezon 2024/2025 wskazano, że komin jest istotnym elementem konstrukcji; choć zajmuje niewielką powierzchnię, może być groźny.
Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców, czytamy.
Czy da się uniknąć pożaru sadzy w kominie?
W chłodne dni nie da się funkcjonować bez ogrzewania. Osoby, które dostarczają ciepło poprzez piece, powinny regularnie sprawdzać stan swojego źródła. Do pożarów najczęściej dochodzi poprzez zaniedbanie, np. nieregularne czyszczenie przewodów kominowych i spalinowych, a także palenie śmieciami lub słabym węglem.
Strażacy apelują, aby regularnie sprawdzać drożność i szczelność komina. Najlepszą drogą jest zlecenie tego fachowcowi lub kominiarzowi.
Spalanie w piecu mokrego drewna, płyt wiórowych, śmieci i odpadów komunalnych oraz elementów z tworzywa sztucznego i gumy skutkuje odkładaniem się wewnątrz przewodu kominowego sadzy, czyli pozostałości z niepełnego spalania tychże materiałów stałych. W wyniku ich nagromadzenia może dojść do zapalania się sadzy w kominie, informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie.
Czasem przez zanieczyszczenia kominów dochodzi do tzw. wykwitów. W środku komina powstaje kondensat, czyli skropliny, które przesiąkają przez ściany. Woda połączona z sadzą nie tylko stanowi zagrożenie, ale też wpływa na jakość powietrza w danych pomieszczeniu.
Źródła: KIK, KP PSP Staszów
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
