Rozwój priorytetem. Polska w czołówce krajów UE zwiększających wydatki na badania

Eryk Kołodziejek
Największe wzrosty odnotowano w Belgii, Polsce i Grecji.
Największe wzrosty odnotowano w Belgii, Polsce i Grecji. Adam Jankowski
Polska znalazła się wśród trzech krajów Unii Europejskiej, które w ostatnich dziesięciu latach najbardziej zwiększyły nakłady na badania i rozwój. Mimo to, wydatki te stanowią jedynie 1,5% polskiego PKB. W 2023 roku UE jako całość przeznaczyła na ten cel 381,4 miliarda euro, co oznacza ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z 2013 rokiem, jak wynika z raportu Eurostatu.

Spis treści

Dynamiczny wzrost wydatków na badania i rozwój w Polsce

Według raportu Eurostatu opublikowanego w środę, w latach 2013-2023 nakłady na badania i rozwój wzrosły w 19 krajach Unii Europejskiej. Największe wzrosty odnotowano w Belgii, Polsce i Grecji. W 2023 roku UE jako całość przeznaczyła na badania i rozwój 381,4 miliarda euro, co oznacza wzrost o 6,7% w porównaniu do 2022 roku, kiedy to wydatki wyniosły 357,4 miliarda euro. W porównaniu do 2013 roku, kiedy nakłady wyniosły 241,5 miliarda euro, wzrost ten wyniósł aż 57,9%.

Polska na tle innych krajów UE

Chociaż Polska znacząco zwiększyła swoje wydatki na badania i rozwój, to wciąż stanowią one jedynie nieco ponad 1,5% polskiego PKB. To plasuje Polskę na 13. miejscu wśród 27 państw członkowskich UE. Średnia unijna wynosi 2,2%. Tylko pięć krajów UE przeznacza na badania i rozwój więcej niż 3% swojego PKB. Są to Szwecja (3,6%), Belgia i Austria (3,3%), a także Niemcy i Finlandia (3,1%).

Wydatki na badania i rozwój w innych krajach

Poza Unią Europejską, największe nakłady na badania i rozwój odnotowano w Szwajcarii, gdzie przekroczyły one 3% PKB, oraz w Islandii, gdzie wyniosły 2,5% PKB. Z kolei najmniejsze wydatki, poniżej 1% PKB, odnotowano w pięciu państwach członkowskich UE: Rumunii (0,5%), Malcie (0,6%), Cyprze (0,7%), Bułgarii i Łotwie (po 0,8%).

Źródła finansowania badań i rozwoju

W 2023 roku aż 66% wszystkich unijnych nakładów na badania i rozwój pochodziło z sektora przedsiębiorstw, które przeznaczyły na ten cel łącznie 253,1 miliarda euro. Kolejne miejsca zajęły uczelnie wyższe z wydatkami na poziomie 81,7 miliarda euro (21% wszystkich wydatków UE), instytucje rządowe i samorządowe z 41 miliardami euro (11%), a na końcu prywatne organizacje non-profit, które wydały 5,5 miliarda euro, co stanowiło 1% unijnych nakładów.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu