Rusza gazociąg Baltic Pipe. Kto będzie na otwarciu?

Hubert Rabiega
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
We wtorek 27 września na terenie tłoczni gazu w Goleniowie (woj. zachodniopomorskie) odbędzie się uroczyste otwarcie gazociągu Baltic Pipe, który od 1 października zacznie dostarczać do Polski norweski gaz. Wiemy, kto będzie na uroczystości otwarcia

W uroczystym otwarciu gazociągu Baltic Pipe udział weźmie prezydent Andrzej Duda, a także szefowie rządów Polski i Danii Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen. Na ceremonii obecni będą również m.in. minister do spraw ropy naftowej i energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowa unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen.

Baltic Pipe składa się z pięciu elementów

Liczący ok. 900 km system przesyłowy Baltic Pipe kosztował co najmniej 1,6 mld euro, które wyłożyli inwestorzy - polski operator przesyłowy gazu Gaz-System i jego duński odpowiednik Energinet. Projekt dostał m.in. ponad 250 mln euro dofinansowania z Unii Europejskiej.

System Baltic Pipe rozpoczyna się na Morzu północnym tzw. wpinką - połączeniem z biegnącym z Norwegii do Europy Zachodniej gazociągiem Europipe II. W miejscu odgałęzienia Baltic Pipe zainstalowano na dnie morskim PLEM (Pipeline End Manifold), 215-tonową konstrukcję wielkości domu jednorodzinnego. Stamtąd gazociąg trasą długości 105 km biegnie w kierunku zachodnich wybrzeży Danii.

Rusza gazociąg Baltic Pipe. Kto będzie na otwarciu?

Cały gazociąg składa się z pięciu elementów - połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowanej trasy przesyłu gazu przez Danię, tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz z dodatkowych elementów polskiego systemu przesyłowego.

Zgodnie z planem Baltic Pipe ruszyć ma 1 października 2022 roku.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu