W Krakowie powstanie nowy gazociąg, jego odcinek pobiegnie pod Wisłą. „Kolejny ważny krok na drodze do zielonej przyszłości miasta”

Jolanta Białek
Elektrociepłownia w Łęgu w Krakowie
Elektrociepłownia w Łęgu w Krakowie materiały prasowe
Dla wykonanie nowego gazociągu wysokiego ciśnienia na terenie krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Łęgu, są już wszystkie pozwolenia. Inwestycja, dzięki której kotły szczytowe elektrociepłowni będą zasilane paliwem bardziej ekologicznym – gazem (obecnie - olejem opałowym) rozpocznie się w najbliższym czasie i potrwa od 18 do 24 miesięcy. - To kolejny ważny krok na drodze do zielonej przyszłości Krakowa w zakresie energetyki i ciepłownictwa – zaznacza PGE Energia Ciepła.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu została wydana w lutym 2024 (przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie).

- Inwestycja będzie polegać na budowie gazociągu przyłączeniowego wysokiego ciśnienia o długości ok. 5 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą, niezbędną do jego obsługi. Powstanie także zespół zaporowo-upustowy, konieczny do zapewnienia prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania gazociągu. Gazociąg wysokiego ciśnienia zostanie poprowadzony od stacji gazowej w okolicy ulicy Bugaj w Krakowie. Następnie będzie biegł w kierunku północnym, przez tereny niezabudowane. Po przekroczeniu wału powodziowego Wisły, po północnej jego stronie, trasa gazociągu skrzyżuje się z drogą ekspresową S7, biegnąc dalej na zachód, po czym skrzyżuje się z Mostem Wandy. W okolicy ok. 2,6 km trasy gazociągu zostanie on poprowadzony pod Wisłą metodą bezwykopową, po czym trasa przebiegnie wzdłuż południowej strony wału po drugiej stronie rzeki, a następnie w kierunku północnego zachodu - do terenu elektrociepłowni– podaje PGE Energia Ciepła.

- Dzięki tej inwestycji, krakowska elektrociepłownia zostanie przyłączona do Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM, a doprowadzenie gazu pozwoli na przepaliwowanie istniejących kotłów szczytowych, zasilanych dotychczas olejem opałowym – zaznacza spółka.

Prace na rzecz uruchomienia w Krakowie nowego, ekologicznego źródła ciepła dla miasta są coraz bardziej zaawansowane, a wdrożenie tego projektu przybliża kolejny etap rezygnacji z węgla w infrastrukturze PGE Energia Ciepła w stolicy Małopolski. Przekształcanie elektrociepłownię w nowoczesne, ekologiczne źródło ciepła, dostosowane do potrzeb lokalnego rynku, trwa od kilku lat.

Trwają zaawansowane prace przygotowawcze

- Nowy projekt inwestycyjny przewiduje, m.in. stworzenie układów wysokosprawnej kogeneracji, zbudowanych z silników gazowych o mocy do 49,9 MW. W grudniu 2023 r. PGE Energia Ciepła wygrała aukcję kogeneracyjną, przeprowadzoną przez Urząd Regulacji Energetyki i uzyskała premię, co przełożyło się na wsparcie finansowe dla krakowskiej inwestycji. Aktualnie trwają zaawansowane prace przygotowawcze, a w pierwszej połowie 2024 roku ma zostać ogłoszony przetarg na dostawę technologii. Ponadto, w lutym 2024 r. podpisano umowę na wykonanie wielobranżowego, podstawowego projektu budowlanego oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę nowej części elektrociepłowni gazowej – wyliczają pracownicy spółki.

Natomiast uzupełnieniem procesu stopniowej likwidacji korzystania z węgla będzie wybudowanie wielkoskalowej pompy ciepła oraz kotłów elektrodowych. Przedsięwzięcie to znacząco przyczyni się do redukcji emisji CO2 w mieście, a także zwiększy bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców, zapewni elastyczność źródeł wytwarzania oraz znacząco ograniczy wpływ na jakość powietrza i środowisko naturalne.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Jest Liderem Segmentu Ciepłownictwo, wydzielonego w oparciu o Strategię Ciepłownictwa Grupy PGE oraz liderem zielonej transformacji. Zgodnie z przyjętym Planem Dekarbonizacji od roku 2030 ciepło w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła, będzie produkowane wyłącznie w źródłach nisko- i zeroemisyjnych.

Spółka produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, prócz Krakowa, także m.in. dla: Gdańska, Gdyni, Wrocławia, Rzeszowa, Lublina. PGE Energia Ciepła Oddział nr 1 w Krakowie jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej mieście: wytwarza ponad 70 proc. ciepła dostarczanego mieszkańcom Krakowa.

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu