Spis treści
Dwadzieścia pięć tysięcy gospodarstw domowych otrzyma zieloną energię z Farmy Wiatrowej Liskowo, należącej do duńskiego dewelopera European Energy. Na 21 hektarach stanęło 11 prawie 200-metrowych turbin o mocy 3,6 MW każda. To kolejny krok do zielonej transformacji Polski, po uruchomieniu przez koncern PKN Orlen farmy w Wielbarku.
Więcej mocy i edukacja
Parę dni temu 24 czerwca 2023 r. European Energy oficjalnie otworzyła Farmę Wiatrową Liskowo. Wszystkie elementy elektrowni są już zainstalowane, a zarządca przygotowuje się do kolejnych etapów jej komercyjnej eksploatacji. Ceremonia otwarcia farmy wiatrowej została połączona z letnim festynem gminy Rąbino, z udziałem lokalnych mieszkańców. W czasie trwania wydarzenia dzieci miały okazję wybudować turbinę wiatrową z klocków, a dorośli dowiedzieć się, jak działa farma wiatrowa i jakie korzyści zyskają na jej obecności.
Kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw otrzyma dostęp do OZE
Inwestycja, oprócz zmniejszenia śladu węglowego w regionie, ma przynieść także wymierne korzyści finansowe.
– Po rozpoczęciu działalności komercyjnej, w ciągu 30 lat funkcjonowania farmy, gmina otrzyma wpływy z podatków, które wzmocnią jej budżet. Pozwoli to na nowe inwestycje infrastrukturalne i kulturalne, które przyniosą korzyści lokalnej społeczności – mówi Olga Sypuła, country manager European Energy w Polsce.
Warto dodać, że w przygotowanie projektu, a następnie w budowę elektrowni zaangażowanych było blisko 200 osób. Moc, jaką generują turbiny, pozwoli zasilić w „zieloną” energię elektryczną nawet 25 000 gospodarstw domowych.
– W ten sposób realizujemy nasz cel, jakim jest dążenie do zeroemisyjnej energii, a szerzej – zeroemisyjnej polskiej gospodarki. Przekłada się to zarówno na niższe rachunki za prąd, ale co ważniejsze na dobrostan mieszkańców, minimalizując między innymi zagrożenia dla zdrowia, które są powodowane przez energetykę opartą na paliwach kopalnych – dodaje Olga Sypuła.
Wsparcie lokalnej społeczności w skandynawskim stylu
Podczas budowy zespołu turbin wiatrowych European Energy zainwestowało również w rozwój społeczności gminy Rąbino — powstały dwa oświetlone place zabaw w Paszęcinie i Lipiu, drogi w Rąbinku, Rąbinie i Paszęcinie oraz parking przy urzędzie gminy.
Cieszymy się ze współpracy z European Energy. Inwestor od początku zaangażowany był we wsparcie naszej gminy i lokalnej społeczności. Zrealizował renowację budynku świetlicy gminnej wraz z instalacją pompy ciepła i rampy dla osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej sprawności ruchowej. Firma wykona także naprawę dachu budynku edukacji ekologicznej i zajmie się zagospodarowaniem terenów zielonych wokół budynku Urzędu Gminy.
European Energy w Polsce (razem z Farmą Wiatrową Liskowo), będzie eksploatować ponad 100 MW do końca 2023 r. Ponadto w fazie rozwoju znajduje się około 5 GW projektów związanych z energią odnawialną.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?