Spis treści
Nowy rozdział w polskiej energetyce wiatrowej
Podpisanie umowy pomiędzy Ocean Winds a CRIST Offshore to istotny krok w rozwoju polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Uroczystość odbyła się w stoczni Crist w Gdyni, gdzie obecni byli przedstawiciele obu spółek, parlamentarzyści oraz samorządowcy. Projekt BC-Wind, dla którego powstanie morska stacja elektroenergetyczna, jest jednym z kluczowych przedsięwzięć w regionie.
Morska stacja elektroenergetyczna (OSS) będzie wyposażona w podstawowe urządzenia elektryczne niezbędne do obsługi projektu. Jej budowa, planowana na zakończenie w połowie 2027 roku, to nie tylko technologiczne wyzwanie, ale także szansa na rozwój lokalnego rynku pracy. Ponad 400 specjalistów znajdzie zatrudnienie przy realizacji tego projektu.
Znaczenie umowy dla polskiego rynku offshore
Umowa podpisana z CRIST Offshore to pierwsza tego typu współpraca z polskim dostawcą w ramach tzw. TIER 1. Jak podkreśla Aleksandra Jampolska z Ocean Winds, jest to ważny krok w rozwoju krajowego sektora offshore wind.
– Podpisanie tej umowy to ważny krok potwierdzający kompetencje i gotowość CRIST Offshore do realizacji projektów na wymagającym rynku morskiej energetyki wiatrowej. To także ważny moment dla całego polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, który coraz mocniej zaznacza swoją obecność na arenie międzynarodowej – powiedział Dan Finch, krajowy menedżer na Polskę Ocean Winds.
Współpraca z Ocean Winds jest dla CRIST Offshore zwieńczeniem wielu lat konsekwentnej pracy nad zdobywaniem kompetencji i know-how w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej.
– To dowód na to, że zdobyliśmy odpowiednie kompetencje i know-how, które pozwalają nam na kompleksowe działania – od fazy projektu, aż po dostarczenie gotowego produktu – przekazał Bogusz Pniewski, członek zarządu CRIST Offshore.
Kluczowa rola morskich stacji elektroenergetycznych
Morskie stacje elektroenergetyczne odgrywają kluczową rolę w infrastrukturze morskich farm wiatrowych. Energia wytwarzana przez turbiny na morzu jest dostarczana do tych podstacji, gdzie jest przekształcana i przesyłana na ląd. W przypadku projektu BC-Wind, energia będzie transportowana wewnętrzną siecią kablową do stacji na Morzu Bałtyckim, a następnie eksportowana podwodnym kablem do stacji lądowej w gminie Choczewo.
Projekt BC-Wind to morska farma wiatrowa zlokalizowana około 23 km na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Planowana moc farmy o powierwynosi 390 MW, co pozwoli na dostarczenie energii elektrycznej do około 488 tysięcy gospodarstw domowych rocznie.
Ocean Winds to międzynarodowa spółka utworzona jako wspólne przedsięwzięcie EDP Renewables i ENGIE. Od momentu powstania w 2019 roku, OW znacząco powiększyła swoje portfolio, które obecnie obejmuje blisko 19 GW mocy brutto. Spółka rozwija, finansuje, buduje i eksploatuje projekty morskich farm wiatrowych na całym świecie, przyczyniając się do globalnej transformacji energetycznej.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
