Rynek pracy. Brakuje fachowców, a ich zarobki zaskakują

Ola Legosz
Olga Legosz, współzałożycielka Fundacji Sukces Pisany Szminką
Olga Legosz, współzałożycielka Fundacji Sukces Pisany Szminką mat. pras.
Eksperci rynku pracy alarmują - w wielu zawodach brakuje rąk do pracy i nie są to wcale stanowiska menedżerskie. Wśród osób wkraczających na rynek pracy panuje dezorientacja, jaką ścieżkę kariery wybrać.

Wyniki badań Deloitte „Młodzi przy głosie” przeprowadzonych na zlecenie firmy Coca-Cola w czerwcu 2018 r. wśród 1200 osób w wieku 18–26 lat pokazały, że prawie 50 proc. młodych, zwłaszcza z mniejszych miejscowości, nie wie jak realizować swoje plany zawodowe - nie mają pojęcia, gdzie i jak szukać informacji na temat rynku pracy. Nie umieją sami znaleźć odpowiedzi na pytanie „co chcę robić w życiu” i nie mają pomysłu na siebie.

Z raportu Deloitte wynika, że 22-23 latkowie zaczynają precyzować swoje ścieżki kariery i oczekiwane zarobki. Co 4. oczekuje, że w przyszłości będzie zarabiać średnią krajową tj. ok 3200 zł na rękę, ale większość z nich chce zarabiać dwukrotność tego wynagrodzenia. Jednak nawet osoby powyżej 24 roku życia nie są w stanie określić planów co do przyszłej pracy. Aż 73 proc. młodych osób uważa specjalizację i zbieranie doświadczeń zawodowych za najbardziej istotny czynnik sukcesu zawodowego. Osiemnastolatkowie częściej niż ich starsi koledzy chcą podążać za pasją i zbierać doświadczenia.

Przeczytaj także:

Eksperci doradztwa zawodowego są zgodni, że era popytu na białe kołnierzyki mija. To sugerują trendy europejskie: między 2002 a 2015 r. o 6,4 proc. spadła liczba miejsc pracy wymagających średnich kwalifikacji. Jednocześnie o 5,9 proc. wzrosła liczba utworzonych miejsc pracy, które wymagają wysokich kwalifikacji. Są one przyszłością rynku pracy.

Obecnie młodzi zdobywający doświadczenie w zawodach typu mechanik, kierowca czy stolarz mogą już na początku drogi zawodowej zarobić więcej od swoich kolegów po studiach, ponieważ to ich poszukują pracodawcy. Media podają, że na rynku brakuje np. 100 tys. kierowców i branża ta ma poważne problemy z ich znalezieniem, przez co ci pracodawcy oferują wyższe niż kilka lat temu zarobki.

Warto przytoczyć chociażby wyniki badań firmy rekrutacyjnej ManpowerGroup zamieszczonych w lipcu 2018 roku w raporcie pt. „Niedobór talentów”. Wniosek jest jeden: w całej Polsce brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych. I to oni - jak pokazał raport - obok kierowców oraz operatorów produkcji i maszyn znaleźli się w tym roku pierwszej trójce najbardziej deficytowych dzisiaj w Polsce zawodów. W dziesiątce pożądanych profesji znaleźli się także pracownicy gastronomii, branży hotelarskiej, przedstawiciele handlowi, inżynierowie i technicy. Listę zamykają zawody takie jak księgowi i finansiści, pracownicy IT i w końcu pracownicy biurowi.

Obecnie aż 18 proc. mieszkańców Polski to osoby w wieku 15-29 lat. To oznacza, że te 6,9 mln osób znajduje się w okresie podejmowania najważniejszych decyzji zawodowych. Jednak młodzi boją się porzucać marzenia o wyższym wykształceniu, niekoniecznie pasującym do popytu na rynku pracy. Aż 46 proc. osób w wieku 18–19 lat planuje zdobyć tytuł magistra. Ponad 60 proc. młodych jest gotowych do ciągłej nauki. W Polsce obok programów wspierających studia wyższe warto postawić także na kształcenie zawodowe i kierunkowe.

Mamy do czynienia z nadprodukcją humanistów, finansistów i pracowników biurowych oraz osób mających w zamiarze zasilić kadry menadżerskie w zagranicznych korporacjach. Bardzo ważne jest obalenie mitu, że zawodówka czy technikum profilowane przeznaczone są dla słabszych uczniów, którzy nie mają ambicji by zdobywać wyższe wykształcenie. Zapominamy o pasjach młodych ludzi, nie badamy ich predyspozycji do pracy np. w zawodzie kucharza czy fryzjera. My chcemy to zmienić i dajemy młodym do ręki konkretne narzędzia.

Na koniec warto przytoczyć ostatnie dane GUS, zaprezentowane w lutym 2018 roku (ostatnie badanie z października 2016 roku dotyczy struktury wynagrodzeń według zawodów w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób, badanie przeprowadzane jest co 2 lata). Według nich średnia pensja :

  • pracowników technicznych wyniosła 4411 zł
  • pracowników biurowych wyniosła 3525 zł
  • robotników przemysłowych i rzemieślników wyniosła 3423 zł
  • operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń zarabiali średnio 3519 zł

Biorąc pod uwagę, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw tym czasie wyniosło 4260 zł, liczby te pokazują, że zarobki osób mających wykształcenie techniczne były średnio 1,5 proc. wyższe od średniej, a osób mających w ręku „jakiś fach” były średnio nieznacznie niższe niż osób, które by pracować „za biurkiem” często ukończyły studia.

Obejrzyj wideo:

Migracje zarobkowe Polaków. ''Wyjazd planuje kolejne pół miliona''

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pracodawca
Jak ludzie mają pracować jak mają z uni kursy za które dostaję 977 zł na rękę za dwa dni w tygodniu .o zgrozo
Dodaj ogłoszenie