Rząd odkupuje Polskie Koleje Linowe! Kolejka na Kasprowy Wierch wraca w polskie ręce!

Tomasz Mateusiak
Spółka Polskie Koleje Linowe - właściciel kolejek linowych na Kasprowy Wierch, Gubałówkę, Palenicę w Szczawnicy czy ośrodka narciarskiego Jaworzyna Krynicka wraca w polskie ręce. Zarejestrowany w Luksemburgu fundusz inwestycyjny MID Europa Partners sprzedaje wszystkie swoje udziały w cennym przedsiębiorstwie rządowej agencji Polski Fundusz Rozwoju. Jeśli na transakcję pozwoli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta umowa sprzedaży zostanie podpisana jeszcze w tym roku.

Polskie Koleje Linowe - Polski Fundusz Rozwoju nowym właścicielem

Polskie Koleje Linowe były - jako część Polskich Kolei Państwowych - państwowym przedsiębiorstwem do 2013 roku. Wówczas rząd Platformy Obywatelskiej sprzedał spółkę za 215 mln złotych firmie Polskie Koleje Górskie. Tą założyły samorządy z Podhala (Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Kościelisko), ale by mieć środki na sfinansowanie transakcji dobrały sobie partnera z kapitałem. Tym był fundusz inwestycyjny MID Europa Partners, poprzez zarejestrowany, który ostatecznie stał się posiadaczem 99,8 procent Polskich Kolei Linowych. Pozostałe 0,2 procent udziału zachowały podhalańskie gminy.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ PIOTRA SUBIKA: Kasprowy Wierch wraca do macierzy

Teraz nowym właścicielem 99,8 procent akcji stanie się Polski Fundusz Rozwoju. Czy później przekaże on większą cześć swoich udziałów (odpłatnie lub za darmo) podhalańskim samorządowcom?

- Nie chcę tego komentować zanim oficjalnie odkupienia PKL nie ogłosi dziś na Kasprowym wierchu premier Morawiecki - mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego, a niemal identyczne słowa słyszymy też od starosty tatrzańskiego Piotra Bąka. Obaj panowie bardzo się jednak ze zmiany właściciela PKL cieszą. - O to by ta spółka wróciła w polskie ręce walczyliśmy od lat - mówią.

Polskie Koleje Linowe - tajemnica transakcji

Żadna ze stron transakcji nie chce jednak zdradzić kwoty za jaką rządowy PFR odkupuje Polskie Koleje Linowe. To tajemnica.

- Ze względu na zapisy umowy nie możemy komentować ceny, natomiast sam fakt, że doszło do transakcji oznacza, że jest ona satysfakcjonująca dla obu stron - informuje biuro prasowe Mid Europa Partners.

"Transakcja nabycia Polskich Kolei Linowych wpisuje się w strategię inwestycyjną funduszy Polskiego Funduszu Rozwoju w obszarze infrastruktury. PKL to wyjątkowa spółka z długoletnią historią i unikatową infrastrukturą na niepowtarzalnych krajobrazowo terenach polskich Tatr i Beskidów. PFR jest długoterminowym inwestorem, zainteresowanym rozwojem infrastruktury narciarskiej i turystycznej PKL przy zachowaniu naturalnych walorów środowiskowych regionu i we współpracy z lokalną społecznością" - powiedział Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Marcin Piasecki, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, podkreślił że: „Planowana inwestycja ma charakter długoterminowy, zakłada unormowanie sytuacji prawnej kluczowych aktywów w posiadaniu spółki PKL, takich jak np. Kasprowy Wierch, współpracę z lokalnymi gminami, powiatem, Tatrzańskim Parkiem Narodowym i zarządem PKL w celu dalszego rozwoju w obecnych i nowych lokalizacjach, z korzyścią dla lokalnej społeczności oraz ku zadowoleniu krajowych i zagranicznych turystów coraz chętniej odwiedzających polskie góry."

Oto komunikat jaki uzyskaliśmy w sprawie:
Mid Europa Partners (“Mid Europa”), wiodący fundusz private equity inwestujący w Europie Środkowo-Wschodniej, ogłosił podpisanie porozumienia w sprawie sprzedaży spółki holdingowej posiadającej 99,8 procenty udziałów w Polskich Kolejach Linowych („PKL”, „Spółka”) do Polskiego Funduszu Rozwoju („PFR”). Transakcja uwarunkowana jest m.in. uzyskaniem zgody UOKiK, a jej zakończenie przewidziane jest na koniec 2018 roku.

Tak budowano kolejkę na Kasprowy Wierch [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

PKL jest największym operatorem kolei linowych, wyciągów oraz tras narciarskich w Polsce. Spółka oferuje kompleksowy zakres usług rekreacyjno-wypoczynkowych w siedmiu lokalizacjach w Tatrach i Beskidach, wliczając w to kluczowe ośrodki na Kasprowym Wierchu i Gubałówce w Zakopanem oraz na Jaworzynie Krynickiej w Krynicy-Zdroju.

Matthew Strassberg, partner współzarządzający funduszem Mid Europa, skomentował: "Nasze udane wyjście z inwestycji w PKL wpisuje się w strategię inwestowania w wiodące przedsiębiorstwa z branży konsumenckiej w regionie i wspierania ich rozwoju m.in. poprzez rozwój wachlarza i jakości oferowanych usług. W trakcie inwestycji wspieraliśmy działania zrekrutowanego przez nas zarządu mające na celu wdrożenie w PKL modelu biznesowego opartego na usługach turystycznych. Chcielibyśmy podziękować naszym współinwestorom, gminom tatrzańskim, za ich zaangażowanie, które pomogło zwiększyć atrakcyjność spółki jak również całego regionu”.

Dominika Kozłowska-Łogin, dyrektor inwestycyjny w warszawskim biurze Mid Europa odpowiedzialna za przeprowadzenie transakcji, powiedziała: „Dziękujemy naszemu zarządowi za wzorową współpracę w okresie naszej inwestycji. Poprzez rozszerzenie oferty turystycznej o usługi restauracyjne, szkoły narciarskie, sklepy z pamiątkami, koncerty oraz inne eventy, Spółka zdywersyfikowała źródła swoich przychodów, a poprzez inwestycję w transformację cyfrową, odmieniła sposób w jaki komunikuje się ze swoimi klientami.”

Janusz Ryś, prezes PKL dodał: „W imieniu całego zarządu chciałbym podziękować Mid Europa za silne wsparcie strategiczne oraz zaangażowanie kapitałowe, które sprawiło, że PKL jest obecnie czołowym graczem na polskim rynku turystyki. Chciałbym równocześnie powitać naszego nowego akcjonariusza, PFR, który ze względu na długoterminowy horyzont inwestycyjny jest w bardzo dobrej pozycji, żeby kontynuować realizację ambitnej strategii wzrostu PKL.”

Doradcami dla Mid Europa byli: Rothschild & Co (doradca transakcyjny), CMS (doradca prawny), PwC (doradca finansowy) oraz EY (doradca podatkowy).

Za przeprowadzenie transakcji po stronie Mid Europa Partners odpowiedzialni byli: Dominika Kozłowska-Łogin, Marek Rodak oraz Przemysław Krenczyk. Transakcję wspierał Zbigniew Rekusz, Starszy Doradca Mid Europa Partners, który pozyskał inwestycję oraz odpowiadał za jej monitoring.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Wideo

Komentarze 94

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

NAJWIENKSZY MEGA PRacoD AFCA W TYM RYJONIE DZIKI POLSZY =200 OSÓB

S
Samanta Blumstein
W dniu 12.10.2018 o 16:48, jaka szkoda napisał:

Samoocena, to autorefleksja. Jeżeli nazywam cię szmatą, a ty to przyjmujesz i dalej dyskutujesz, odpisując na moje komentarze, to sama sobie świadectwo wydajesz.  

Skoro wiesz co to samoocena to do dzieła . Na "szmaty" nie odpowiadam , bo nie poczuwam się do związków z tobą i tobie bliskimi.  :D

M
MIM1234
W dniu 12.10.2018 o 13:20, jaka szkoda napisał:

Niniejszym informujemy, iż z dniem 11.06.2018 Appol Sp. z o. o. i Appol Bis Sp. z o. o. stał się częścią firmy Zhonglu Fruit Juice Co. Ltd- jednego z największych producentów koncentratu jabłkowego na świecie. A tak wygląda twój „chiński rząd”, czyli nowy właściciel Appolu:SDIC Zhonglu Fruit Juice Co., Ltd. ("SDICZL") jest kontrolowane przez chińską grupę National Development Investment Group Co., Ltd. (wcześniej funkcjonującą pod nazwą State Development & Investment Corporation), a jej akcje notowane są na giełdzie w Szanghaju.

No i co z tego że jest notowana na giełdzie w Szanghaju.Jest spółką państwową,czyli właścicielem jest rząd.To tak jak polskie dojne spółki skarbu państwa.Też są na giełdzie,a kto tam trzyma łapę?.Nie przypadkiem PiS?

j
jaka szkoda
W dniu 12.10.2018 o 14:08, Samanta Blumstein napisał:

Kup sobie " Człowieku nie irytuj się " . Tylko kto z oszustem pislamskim zechce grać  ?Teraz dla relaksu proponuję skok do wiki i POczytanie o samoocenie. POtem do lusterka i spróbuj się samoocenić. UWAGA !!!!  Lusterka też mają swoją wytrzymałość i mogą ulec zniszczeniu odbijając obraz zdradzieckiej mordy.   :D

Samoocena, to autorefleksja. Jeżeli nazywam cię szmatą, a ty to przyjmujesz i dalej dyskutujesz, odpisując na moje komentarze, to sama sobie świadectwo wydajesz.  

S
Samanta Blumstein
W dniu 12.10.2018 o 13:48, jaka szkoda napisał:

Czy ty szmato możesz odpuścić sobie i nie odpisywać na każdy mój wpis?Nie dość, że jesteś irytująca, to jeszcze pozbawiona samooceny.

Kup sobie " Człowieku nie irytuj się " . Tylko kto z oszustem pislamskim zechce grać  ?

Teraz dla relaksu proponuję skok do wiki i POczytanie o samoocenie. 

POtem do lusterka i spróbuj się samoocenić.

 

UWAGA !!!! 

 Lusterka też mają swoją wytrzymałość i mogą ulec zniszczeniu odbijając obraz zdradzieckiej mordy.   :D

j
jaka szkoda
W dniu 12.10.2018 o 13:37, Samanta Blumstein napisał:

Widać nie tylko po niemiecku czytasz , ale i po angielsku i chińsku także  . Tylko to cholerne zrozumienie wyrazów  obcojęzycznych ci nie wychodzi.W wiki nie wszystko  PiSzą  więc polnische natcional kopf  nie wszystko rozumie.MIM 1234 uzyskał w twojej wykładni potwierdzenie swoich słów.DO SZKOŁY pislamskie MATOŁY.  :P ze zrozumieniem słowa NATIONAL nie powinieneś mieć problemów - nacjonalisto.  :D  :D  :D O zrozumienie struktury gospodarki chińskiej  i jej podmiotów bym cię raczej nie posądzała bo to czarna magia dla ciebie.  :D

Czy ty szmato możesz odpuścić sobie i nie odpisywać na każdy mój wpis?

Nie dość, że jesteś irytująca, to jeszcze pozbawiona samooceny.

S
Samanta Blumstein
W dniu 12.10.2018 o 13:20, jaka szkoda napisał:

Niniejszym informujemy, iż z dniem 11.06.2018 Appol Sp. z o. o. i Appol Bis Sp. z o. o. stał się częścią firmy Zhonglu Fruit Juice Co. Ltd- jednego z największych producentów koncentratu jabłkowego na świecie. A tak wygląda twój „chiński rząd”, czyli nowy właściciel Appolu:SDIC Zhonglu Fruit Juice Co., Ltd. ("SDICZL") jest kontrolowane przez chińską grupę National Development Investment Group Co., Ltd. (wcześniej funkcjonującą pod nazwą State Development & Investment Corporation), a jej akcje notowane są na giełdzie w Szanghaju.

Widać nie tylko po niemiecku czytasz , ale i po angielsku i chińsku także  . 

Tylko to cholerne zrozumienie wyrazów  obcojęzycznych ci nie wychodzi.

W wiki nie wszystko  PiSzą  więc polnische natcional kopf  nie wszystko rozumie.

MIM 1234 uzyskał w twojej wykładni potwierdzenie swoich słów.

DO SZKOŁY pislamskie MATOŁY.  :P 

ze zrozumieniem słowa NATIONAL nie powinieneś mieć problemów - nacjonalisto.  :D  :D  :D 

O zrozumienie struktury gospodarki chińskiej  i jej podmiotów bym cię raczej nie posądzała bo to czarna magia dla ciebie.  :D

j
jaka szkoda
W dniu 12.10.2018 o 10:55, MIM1234 napisał:

Nieprawda.bo kupił je rząd chiński.Mógł rząd chiński,a nie mógł polski?.A Pinokio wrzeszczy na wiecach jak to obcy kapitał gnębi rolników.

Niniejszym informujemy, iż z dniem 11.06.2018 Appol Sp. z o. o. i Appol Bis Sp. z o. o. stał się częścią firmy Zhonglu Fruit Juice Co. Ltd- jednego z największych producentów koncentratu jabłkowego na świecie. 

A tak wygląda twój „chiński rząd”, czyli nowy właściciel Appolu:

SDIC Zhonglu Fruit Juice Co., Ltd. ("SDICZL") jest kontrolowane przez chińską grupę National Development Investment Group Co., Ltd. (wcześniej funkcjonującą pod nazwą State Development & Investment Corporation), a jej akcje notowane są na giełdzie w Szanghaju.

B
Brama piekła
W dniu 12.10.2018 o 11:54, Samanta Blumstein napisał:

Marlena Dietrich była niemiecką Żydówką i blondynką więc prawdziwemu Polakowi nie wypada jej cytowaćPrawdziwemu Polakowi wypada jednak cytować Żmudzina Piłsudskiego , którego w salonce przywiezli do Polski niemieccy Żydzi .Tenże bohater narodowy powiedział : " Polacy to dobry naród , tylko ludzie świnie " Z Piłsudskim podobnie jak z faktami się nie dyskutuje . :D :D :D

Prawdę napisał,ludzie tacy jak ty w jego czasach też byli.
PS jak kogoś cytujesz to rób to dokładnie,żebyś wiedział jak nazywał takich ludzi jak ty.
B
Brama piekła
W dniu 12.10.2018 o 11:54, Samanta Blumstein napisał:

Marlena Dietrich była niemiecką Żydówką i blondynką więc prawdziwemu Polakowi nie wypada jej cytowaćPrawdziwemu Polakowi wypada jednak cytować Żmudzina Piłsudskiego , którego w salonce przywiezli do Polski niemieccy Żydzi .Tenże bohater narodowy powiedział : " Polacy to dobry naród , tylko ludzie świnie " Z Piłsudskim podobnie jak z faktami się nie dyskutuje . :D :D :D

"Na myśl o Niemcach często ogarnia mnie wielki smutek: jacyż potrafią być wspaniali jako jednostki, a zarazem jacy godni pogardy jako naród..."
Johann Wolfgang von Goethe
S
Samanta Blumstein
W dniu 12.10.2018 o 11:51, Robur napisał:

Na fb już podano jaki to był wspaniały interes co zrobił pinokio! Otórz w 2013 roku sprzedano te koleje za 215 milionów a teraz odkupiono za 500 melonów.Trzeba przyznac że ma łeb do interesów ten pinokio.Prawdżiwy z niego bankier.

Czyli kupił za 500+  podatek ???   :D

S
Samanta Blumstein
W dniu 12.10.2018 o 10:39, Brama piekła napisał:

Niemcy znów przepraszają,według nich można mordować i kraść a ich ofiarom wystarczy słowo przepraszam."Można urodzić się w Niemczech, ale niekiedy przykro przyznawać się do tego"Marlene Dietrich

Marlena Dietrich była niemiecką Żydówką i blondynką więc prawdziwemu Polakowi nie wypada jej cytować

Prawdziwemu Polakowi wypada jednak cytować Żmudzina Piłsudskiego  , którego w salonce przywiezli do Polski niemieccy Żydzi .

Tenże bohater narodowy powiedział : 

" Polacy to dobry naród , tylko ludzie świnie " 

Z Piłsudskim podobnie jak z faktami   się nie dyskutuje . :D  :D  :D

R
Robur
W dniu 12.10.2018 o 09:26, Samanta Blumstein napisał:

Skoro napisałeś co to jest tabun to teraz wykaż się inteligencją i wskaż  w tym temacie  " tabun" forumowiczów innego zdania niż twoje.  :D  Za ile kupił kłamczuch ten złom ?  :P  :P  :P

Na fb już podano jaki to był wspaniały interes co zrobił pinokio! Otórz w 2013 roku sprzedano te koleje za 215 milionów a teraz odkupiono za 500 melonów.Trzeba przyznac że ma łeb do interesów ten pinokio.Prawdżiwy z niego bankier.

R
Robur
W dniu 12.10.2018 o 09:26, Samanta Blumstein napisał:

Skoro napisałeś co to jest tabun to teraz wykaż się inteligencją i wskaż  w tym temacie  " tabun" forumowiczów innego zdania niż twoje.  :D  Za ile kupił kłamczuch ten złom ?  :P  :P  :P

S
Samanta Blumstein
W dniu 12.10.2018 o 10:55, MIM1234 napisał:

Nieprawda.bo kupił je rząd chiński.Mógł rząd chiński,a nie mógł polski?.A Pinokio wrzeszczy na wiecach jak to obcy kapitał gnębi rolników.

Według pisu  :

Chińczyk robi interesy  z Polakami  - znaczy to dobry Żyd z Chińczyka

Obcy kapitał nie daje kasy - znaczy to kapitał złych  Żydów , jeżeli obcy kapitał gnębi rolników , to znaczy  , że to niemiecko-syjonistyczny spisek antypolski.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3