Rząd wezwany do zapłaty 141 mln zł przez polskie firmy turystyczne. Mecenas Dubois: Jeśli nie zapłaci, będzie pozew zbiorowy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Państwo postąpiło bezprawnie. Państwo spowodowało szkodę wielu przedsiębiorców i państwo musi w tej chwili za tę szkodę odpowiedzieć- uważa mecenas Dubois.
- Państwo postąpiło bezprawnie. Państwo spowodowało szkodę wielu przedsiębiorców i państwo musi w tej chwili za tę szkodę odpowiedzieć- uważa mecenas Dubois. Maciej Stanik/ Polska Press
W czwartek, około 90 podmiotów z branży turystycznej złożyło wezwanie do zapłaty do trzech podmiotów: do Rady Ministrów, do Ministerstwa Zdrowia oraz do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z wezwaniem do zapłaty kwoty około 140 mln zł tytułem odszkodowania za zawinienia państwa i zaniechania w czasie walki z epidemią- poinformował podczas piątkowej konferencji Jacek Dubois, Adwokat reprezentujący przedsiębiorców. - Jesteśmy w taki momencie w którym ludzie nie cofną się przed niczym, żeby już nie tylko ratować swoje interesy, tylko żeby ratować swoje rodziny- mówi Alina Dybaś, prezes TOO.

18 czerwca 2020 r. 84 przedsiębiorców z branży turystycznej poszkodowanych w wyniku wprowadzenia przez organy władzy niezgodnych z prawem zakazów i ograniczeń w związku z COVID-19 skierowało do Skarbu Państwa wezwanie do zapłaty odszkodowania na łączną kwotę niemal 141 mln zł.

- W czwartek, około 90 podmiotów z branży turystycznej złożyło wezwanie do zapłaty do trzech podmiotów. Do Rady Ministrów, do Ministerstwa Zdrowia oraz do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z wezwaniem do zapłaty kwoty około 140 mln zł tytułem odszkodowania za zawinienia państwa i zaniechania w czasie walki z epidemią. Przedsiębiorcy wyznaczyli 14 dni na zapłatę Skarbowi Państwa. Jeżeli państwo w tym czasie nie zareaguje zostanie złożony w tej sprawie pozew zbiorowy o odszkodowanie- mówił Jacek Dubois, Adwokat reprezentujący przedsiębiorców.

- Dlaczego zdecydowaliśmy się na ten pozew? Dlaczego uważamy, że roszczenia branży turystycznej są w pełni uprawnione? Dlatego, że państwo przekroczyło swoje kompetencje. Państwo postąpiło bezprawnie. Państwo spowodowało szkodę wielu przedsiębiorców i państwo musi w tej chwili za tę szkodę odpowiedzieć- dodał mecenas Dubois.

Zdaniem przedsiębiorców wprowadzenie przez Ministra Zdrowia w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie przez Radę Ministrów w drodze rozporządzeń w czasie epidemii licznych ograniczeń, a nawet zakazów uniemożliwiających korzystanie z konstytucyjnie gwarantowanych praw i wolności spowodowało, że działalność branży turystycznej została nie tylko ograniczona, ale w zasadzie przedsiębiorcy zostali pozbawieni możliwości prowadzenia działalności i zarobkowania, przez co branża poniosła i nadal ponosi ogromne straty finansowe.

- Jesteśmy w dramatycznej sytuacji. W tej chwili nie możemy powiedzieć o tym, że turystyka to jest coś, co się odradza. To się zacznie odradzać ale na chwilę obecną nikt z nas i nikt z osób które złożyły wezwanie do zapłaty, nie zrobiłby tego gdyby nie było sytuacji podbramkowej.Odebrano nam prawo do prowadzenia naszych działalności gospodarczych. Odebrano nam prawo do tego, żebyśmy mogli godnie zarabiać i żebyśmy mogli robić to sami. Jesteśmy w sytuacji w której musimy prosić o pomoc- tłumaczyła Anna Dybaś, prezes Turystycznej Organizacji Otwartej.- Jesteśmy przedsiębiorcami, potrafimy zarabiać pieniądze ale my musimy mieć możliwość, żeby te pieniądze zarabiać. W chwili obecnej dzieją się ludzkie dramaty. Dramaty polegające na tym, że przedsiębiorcy nie mają co „do garnka włożyć”- dodała.

Jak tłumaczyła, to nie jest tak, że "turystykę można włączyć jak światło". - Jednego dnia wyłączamy światło, drugiego włączamy i nagle wszystko zaczyna działać. Cała retoryka która jest skierowana w stronę turystyki, cała retoryka mówiąca o tym, żeby pozostać w Polsce, że to jest niebezpieczne, że wyjazdy są niebezpieczne, powoduje, że my nie tylko nie możemy realizować swoich celów zawodowych ale również nie możemy wykarmić swoich rodzin. Jesteśmy w taki momencie w którym ludzie nie cofną się przed niczym, żeby już nie tylko ratować swoje interesy, tylko żeby ratować swoje rodziny- apelowała.

Bezpodstawne działania rządu?

W wezwaniu do zapłaty przedsiębiorcy wskazują, że ich straty wynikają z wprowadzenia w formie rozporządzeń środków daleko wykraczających poza zwykłe środki konstytucyjne, które zmieniły zasady działania organów władzy i w ekstremalny sposób ograniczyły podstawowe wolności i prawa człowieka, naruszające istotę praw i wolności, w tym w szczególności zasadę wolności gospodarczej- czytamy w uzasadnieniu.

Ponadto jak czytamy, zastosowanie środków wykraczających poza zwykłe środki konstytucyjne jest możliwe wyłącznie w przypadku wprowadzenia przez Radę Ministrów odpowiedniego stanu nadzwyczajnego: stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej (art. 228 ust. 1 Konstytucji RP), który formalnie nie został wprowadzony.

Wydanie przez Radę Ministrów rozporządzenia o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego na okres nie dłuższy niż 30 dni (jego przedłużenie mogłoby nastąpić tylko za zgodą Sejmu) dawałoby obywatelom szereg gwarancji. Środki mogłyby być wprowadzane na czas trwania stanu nadzwyczajnego, a wprowadzone ograniczenia i zakazy musiałyby być proporcjonalne. Ponadto przedsiębiorcy mieliby prawo do wyrównania części poniesionych strat bez konieczności podejmowania skomplikowanych prawnie i odwleczonych w czasie działań- napisano.

Zatem dopiero rozporządzenie Rady Ministrów o wprowadzeniu na określonym obszarze, przez określony czas, określonego stanu nadzwyczajnego mogłoby uruchomić mechanizmy dające Ministrowi Zdrowia oraz Radzie Ministrów uprawnienie do zastosowania tak restrykcyjnych środków. Te środki zostały jednak faktycznie wprowadzone przez Ministra Zdrowia i Radę Ministrów, choć stan nadzwyczajny nie został ogłoszony, co było działaniem bezprawnym- uzasadniono.

Przedsiębiorcy zapowiadają, że w przypadku nieuiszczenia przez Skarb Państwa kwoty określonej w wezwaniu niezwłocznie wystąpią z pozwem zbiorowym. - Jeśli te żądania nie zostaną spełnione, to po upływie tego terminu zostanie złożony pozew zbiorowy- zapowiedział Dubois.

Przedsiębiorcy z TOO przedstawiają szereg postulatów dotyczących działań naprawczych oraz pomocowych ze strony Państwa niezbędnych, aby uratować branżę. Podstawowe propozycje to: zwolnienie z płatności ZUS do końca 2020 roku, rozszerzenie pomocy w ramach wszystkich programów tarcz o dopuszczalne formy prawne podmiotów tzn. Spółki Jawne, Cywilne oraz Komandytowe niezatrudniające pracowników oraz zawieszenie spłaty zaległości w Urzędzie Skarbowym dla firm, które miały problemy finansowe i skorzystały z możliwości rozłożenia zobowiązania na raty, przesunięcie spłaty tych rat o 12 miesięcy.

Ponadto wśród postulatów znalazły się:

 • w związku ze skierowaniem pod głosowanie pakietu mobilności do Parlamentu Europejskiego podjęcie wszelkich działań ze strony polskiej celem jego zablokowania. Jeśli pakiet nabierze mocy prawnej cały potencjał oraz konkurencyjność polskiego transportu pasażerskiego, posiadane doświadczenie i możliwości zarobkowania zostaną wyeliminowane

 • podjęcie działań nakłaniających banki oraz firmy leasingowe do przeprowadzenia natychmiastowej rekalkulacji umów leasingowych, które wydłużą czas spłaty zawartych umów o 3 lata. Jednocześnie przedłużenie prolongaty spłaty należnych rat do marca 2021 r. Postulat ten pozwoli na zmniejszenie strat/upadłości przewoźników, ale również i leasingodawców. Aktualnie autobusy już straciły na wartości, gdyż popyt na nie drastycznie spadł, sprzedaż ich jest w najbliższym czasie mało realna, a więc jest potencjalną stratą dla leasingodawcy

 • rozszerzenie zakresu bonu turystycznego na wszystkie rodzaje organizacji wypoczynku niezależnie od miejsca i formy ich wykorzystania

 • rozszerzenie pomocy w ramach tarcz bez względu na rodzaj prowadzanej księgowości; formę prawną prowadzonej spółki dopuszczoną przez polskie prawo, z uwzględnieniem stałych pracowników nie tylko etatowych, ale również na umowach zlecenie oraz kontraktowych; obniżenie progu obrotu do 3 mln; rozszerzenie wieku taboru do lat 6 gdyż to jest tabor spełniający najwyższe normy ekologiczne;

  - Rozwiązania dotyczące leasingu, czyli pomoc w rozmowach z firmami i bankami, które oferują leasing w kwestii rekalkulacji umów leasingowych, wydłużenie ich o 3 lata, a także wydłużenie prolongaty rat leasingowych do marca 2021 – działanie we wspólnym interesie leasingodawcy i leasingobiorcy

 • Branża lotnicza:
  - Wypełnienie pojemności samolotów w 100%
  - Racjonalne zarządzanie lotami – nieanulowanie lotów w ostatniej chwili – to działanie, które zniechęca pasażerów do rozpoczęcia podróży, potęguje niepewność

 • opracowanie linii kredytowej w wysokości jednorocznego rzeczywistego obrotu z oceną zdolności kredytowej, na zasadach określonych dla mikropożyczek w tarczy 2.0, z umorzeniem odsetek za okres 2 lat.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ale oddać pieniądze za niewykorzystane świadczenia na imprezie turystycznej to już nie chcą co ty na to Dubois? Gdzie te pieniądze trafiły?

G
Gość

Nawet nie będę tych bzdur czytać do końca.

Ich chyba po..pier..do..li..ło!!!

Figa z makiem im się należy!

G
Gość
19 czerwca, 19:32, Gość:

Mamy takie prawo że jak ktoś wystawia fakturę to ma obowiązek zapłacić podatek nawet w tedy gdy nie otrzyma zapłaty..

Dziękujemy.

Dokładnie. Skarbówka powinna skasować podatek. Za kilka lat i tak nie będzie komu oddać nawet jak by się kastowy sędzia znalazł.

G
Gość

Ale jaja. Panie Mecenasie. Proszę pisać pozew bo czerwiec miał być cieplejszy, a nie jest. No i miałem wypić dziś 3 kawy a wypiłem 2. Tylko komu pozew wysłać? Ekspresowi? ???

G
Gość

Mamy takie prawo że jak ktoś wystawia fakturę to ma obowiązek zapłacić podatek nawet w tedy gdy nie otrzyma zapłaty..

Dziękujemy.

b
bb

Myślałem, że mecenas Dubois jest mądrzejszy. Tę fakturę należało wystawić Chińczykom. Sąd odrzuci to w pierwszym czytaniu. No, ale co się nie robi dla ,,piniendzy,, a nóż uda się?

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu