Samorządy stracą na rozliczeniu CIT ale zyskają przedsiębiorcy

Monika Pupiec
Monika Pupiec, Kalasoft
Monika Pupiec, Kalasoft Kalasoft
We wtorkowym expose, premier Mateusz Morawiecki przedstawił pomysł nowelizacji podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw. Szef rządu zaproponował wprowadzenie estońskiego modelu rozliczenia. Na czym polega i jakie mogą być konsekwencje wprowadzenia pomysłu w życie?

Jeżeli takie rozwiązanie zostałoby wprowadzone, mogłoby doprowadzić do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności małych przedsiębiorstw. Pieniądze z zysku, które dotąd w całości podlegały opodatkowaniu CIT, podlegałyby wg nowej formuły opodatkowaniu tylko w części, która nie pozostała w firmie (została przeznaczona na wypłaty z zysku lub na inne cele niż jej działalność). Można założyć, że ta część zysku, która pozostała w firmie byłaby wyższa o kwotę, którą dotychczas odprowadzano do urzędu skarbowego (19%).

Jest to wymierna korzyść, zachęta dla przedsiębiorców do zatrzymania pieniędzy w firmie i wsparcie inwestycji w kolejne przedsięwzięcia czy w jej zasoby własne.

Nie bez podstaw jednak premier wskazuje na późniejszy i tylko przybliżony termin wejścia w życie ewentualnych zmian. Dla państwa byłaby to inwestycja raczej długoterminowa. W początkowej fazie obowiązywania takiej formuły rozliczeń CIT, należałoby się liczyć ze spadkiem wpływów do budżetu, a co za tym idzie - mniejszymi wpływami np. do kas samorządów terytorialnych, które w dużej części zależą od podatku CIT.

Nie należy się obawiać nowych przepisów, ponieważ zdolność dopasowywania się polskich przedsiębiorców do nowych rozwiązań jest duża.

Dla małych przedsiębiorców, podatników CIT, a zwłaszcza spółek prawa handlowego, zmiana ta oznacza wymierne korzyści. Zyskają na tym jednak tylko te firmy, które są osobami prawnymi. Małe przedsiębiorstwa to natomiast w dużej mierze osoby fizyczne, rozliczające podatek dochodowy od osób fizycznych. Myślę, że i w tym przypadku taka zmiana byłaby bardzo wskazana.

Obejrzyj wideo:

Rodzina na święta wyda średnio 1521zł. Najwięcej wydamy na prezenty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu