Spis treści
Kluczowe zmiany w ustawie
Nowelizacja, zaproponowana przez Senat, dotyczy ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych z 1963 roku. Pozwala ona na ubieganie się o odszkodowanie w przypadku wydania przez organ administracji publicznej wadliwej decyzji.
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Jacek Czerniak, podkreślił podczas debaty sejmowej, że odszkodowanie nie będzie przyznawane automatycznie. Konieczne będzie udowodnienie prawa do niego w sądzie. Środki na odszkodowania będą pochodziły z budżetu państwa.
Dane dotyczące wspólnot gruntowych
Według danych Ministerstwa Rolnictwa na dzień 1 stycznia 2024 roku, wspólnoty gruntowe obejmowały ponad 82 tys. ha i liczyły około 6,5 tys. Wspólnoty posiadają głównie grunty leśne (60 proc.), a pozostałe to grunty rolne. Na ich terenie znajduje się około 2,5 tys. budynków, z czego 14 proc. to domy mieszkalne. Wspólnoty są zlokalizowane na terenie 10 województw.
Według oceny skutków regulacji, proponowana zmiana nie wywoła skutków gospodarczych. Szacuje się, że sumaryczna kwota odszkodowania, rozłożona na wiele lat, może wynosić od 1,5 do 2 miliardów złotych.
Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
