Zdarza, się, że pieniędzy brakuje nam również przed, jak i po urlopie, kiedy zbliżają się święta i nowy rok szkolny.
Częsty brak pieniędzy
Jak wynika z najnowszego badania Deutsche Bank PBC przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini ponad połowie Polaków (54 proc.) zdarza się, że w określonych sytuacjach brakuje gotówki i przydałaby się pożyczka z banku.
Po dodatkowe finansowanie najczęściej jesteśmy skłonni sięgnąć, kiedy planujemy remont mieszkania. Ok. 16 proc. respondentów wskazało na remont jako potencjalny cel na spożytkowanie bankowego kredytu.
AGD i RTV
Bardziej niespodziewane wydatki, spowodowane awarią sprzętu AGD i RTV mogłyby być przyczyną sięgnięcia po kredyt konsumpcyjny dla prawie 8 proc. badanych.
Co ciekawe, o wsparciu domowego budżetu z zewnętrz myślą częściej kobiety. Nad pożyczką przeznaczoną na remont zastanawia się aż 22 proc. z nich, wobec 15 proc. mężczyzn, podobnie jak na naprawę domowego sprzętu - odpowiednio 12 i 7 proc.
Samochód też jest ważny
Wskazania badanych dowodzą jednocześnie, że bardzo istotnym obciążeniem dla domowego budżetu są wydatki związane z samochodem. Otóż 6,6 proc. badanych wskazało, że przydałaby im się dodatkowa gotówka wtedy, gdy samochód się zepsuje i niezbędna jest jego naprawa.
Jeśli dodamy 1,4 proc. ankietowanych, którzy rozważają zaciągnięcie kredytu na zakup auta i 1,2 proc. tych, którzy pieniądze z banku chcieliby przeznaczyć na jego ubezpieczenie, okazuje się, że wydatki związane z samochodem to druga najczęściej wskazywana przyczyna ewentualnego zaciągnięcia bankowej pożyczki.
A wakacje
Kolejną pozycję w sondażu zajmują wakacyjne wyjazdy. Aż 6 proc. Polaków już na etapie planowania urlopu myśli o sfinansowaniu jej z kredytu, a 5,5 proc. odczuwa taką potrzebę tuż po powrocie.
Wyniki badania pokazują, że koniec sierpnia to trudny czas dla wielu osób nie tylko z powodu nadmiernych wydatków spowodowanych wakacjami. Niemal 3 proc. ankietowanych byłoby skłonnych pomyśleć o kredycie w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym.
Mało oszczędzamy
- Z najnowszego raportu OECD wynika, że Polacy, w porównaniu z mieszkańcami innych krajów europejskich, nadal mało oszczędzają – mówi Marta Ośko, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl - Z kolei badanie „Diagnoza społeczna 2011" pokazuje, że zgromadzone oszczędności Polaków z reguły nie przekraczają wartości 3 miesięcznych dochodów, a jedynie 3 proc. polskich gospodarstw domowych zaoszczędziło kwoty przekraczające wartość rocznych dochodów .
- W praktyce oznacza to, że w domowych budżetach brakuje pieniędzy na większe wydatki, takie jak remonty, kupno nowego sprzętu RTV czy samochodu. Potrzeby te najczęściej finansowane są z kredytów konsumpcyjnych – dodaje ekspert.