Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedsiębiorcami. "Od strony gospodarczej sytuacja w Polsce nie wygląda źle"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Prezydent Andrzej Duda na początku spotkania ocenił, że "od strony gospodarczej sytuacja w Polsce nie wygląda źle".
Prezydent Andrzej Duda na początku spotkania ocenił, że "od strony gospodarczej sytuacja w Polsce nie wygląda źle". Jakub Szymczuk/ KPRP/ Prezydent.pl
- Spotykamy się, dlatego że sprawy związane z walką z pandemią koronawirusa pod tym względem gospodarczym są dla mnie niezwykle istotne i staram się słuchać głosów przedsiębiorców- powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając w środę w Pałacu Prezydenckim spotkanie Rady Przedsiębiorczości.

- Mimo wszystkich problemów, które są, mimo różnych także i potknięć, które nieraz występują, bo to jest życie, wydaje się, że od strony gospodarczej sytuacja w Polsce nie wygląda źle, że na tle innych krajów poradziliśmy sobie jak do tej pory z tym wielkim wyzwaniem, jakim jest pandemia koronawirusa i jej skutki gospodarcze- powiedział Duda.

Jak tłumaczył, również od strony zdrowotnej sytuacja nie jest zła. - Udało nam się jak do tej pory nie ulec, jak niektórzy mówią, trwającej już trzeciej fali koronawirusa, która w kilku krajach uderzyła bardzo mocno. Eksperci mówią, że dzięki temu, że wprowadziliśmy obostrzenia – nad którymi przecież cały czas się dyskutuje – i przez to, że utrzymaliśmy je przez tak długi czas, dzisiaj ten wzrost zachorowań w Polsce nie jest ogromny, tylko właśnie liczba tych zachorowań – choć niemała – to jednak cały czas utrzymuje się na mniej więcej na jednakowym poziomie- mówił.

Jednocześnie przyznał, że "cały czas musimy szukać nowych, dobrych rozwiązań". Jak podkreślił, obecnie, największym wyzwaniem jest znalezienie takich rozwiązań, które pomogą przetrwać polskim firmom i przedsiębiorcom, a w konsekwencji, najszybciej, jak to tylko będzie możliwe, "wrócić na drogę jak najbardziej dynamicznego rozwoju, żeby mogli wrócić do swojej działalności".

- Albo zastosujemy dobre, mądre, optymalne rozwiązania i przejdziemy przez pandemię koronawirusa, żebyśmy mogli dalej spokojnie się rozwijać, albo rzeczywiście będzie tak, że pandemia i związany z nią kryzys gospodarczy cofnie nas rozwojowo- powiedział na koniec.

"Konkretne" spotkanie

Prezes Business Centre Club, Marek Goliszewski, który wyszedł z inicjatywą spotkania, pozytywnie ocenił spotkanie, przyznał, że było "konkretne". - Myślę, że prezydent państwa przystępuje ze swoją determinacją do tego żeby ten pakt antykryzysowy budować i żeby włączyć do niego cały biznes - powiedział dziennikarzom.

- Mówiliśmy o kondycji banków, że banki powinny zostać zwolnione z podatku bankowego, żeby miały więcej pieniędzy i mogły je dawać przedsiębiorcom na uruchomienie nowych miejsc pracy- wyliczał Goliszewski, cytowany przez TVN 24 i dodał, że w jego ocenie prezydent odniósł się do tego "pozytywnie".

Prezes BCC poinformował, że rozmowy dotyczyły także sposobu stanowienia prawa w Polsce. Tłumaczył, że "jeżeli biznes ma się włączyć w odbudowywanie i rozwój gospodarczy", to "musi być inny sposób stanowienia prawa". Jak wyjaśniał, chodzi o to, żeby "przedsiębiorcy nie byli stawiani w roli podejrzanego, tylko kreatora nowych miejsc pracy". Również w tej kwestii prezydent Duda miał wyrazić swoje zrozumienie.

Ponadto Goliszewski mówił, ze poruszono temat środków unijnych, które trafią do Polski. Chodzi o to, żeby "w dużym stopniu były kierowane na firmy prywatne, które odpowiadają za znaczną część dochodów państwa". Jednak jak napisano w przesłanym po spotkaniu komunikacie, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, miał wskazać że środki europejskie z Funduszu Odbudowy i Restrukturyzacji dotrą do Polski najwcześniej w przyszłym roku.

W otrzymanym komunikacie zacytowano także prezesa Goliszewskiego, który przyznał, że rozmawiał z prezydentem w "cztery oczy". - Wskazałem, że decyzje w sprawie odmrażania firm i branż powinny być podejmowane regionalnie, przez lokalne zespoły zarządzania kryzysowego, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i miejscowych przedsiębiorców. Dotyczy to w szczególności hoteli i gastronomii, zamkniętych i pozbawionych dochodów oraz wsparcia antykryzysowego- mówił, cytowany w komunikacie.

Przyznał jednocześnie, że Andrzej Duda "wykazał zrozumienie dla tej koncepcji, także dla wzmocnienia zaufania między polityką a biznesem dla wyzwolenia przedsiębiorczości Polaków w odbudowę i rozwój gospodarki". - Umówiliśmy się na bieżące konsultacje – podsumował Goliszewski.

Z kolei w komunikacie przesłanym przez Pracodawców RP napisano, że "w interesie pracodawców i pracowników jest znalezienie konsensusu zarówno w odniesieniu do mechanizmu podniesienia płacy minimalnej, jak i reformy klina podatkowego". - Przy obecnym poziomie obciążeń składkowych i podatkowych, nadmierny wzrost płacy minimalnej może oznaczać masowe zwolnienia pracowników- dodano.

Nie chcielibyśmy, aby po zakończeniu kolejnych tarcz nastąpiły masowe zwolnienia, czy bankructwa firm

- Nie chcielibyśmy, aby po zakończeniu kolejnych tarcz nastąpiły masowe zwolnienia, ucieczka w szarą strefę, czy bankructwa firm. Dlatego oczekujemy wprowadzenia w przepisach o płacy minimalnej specjalnej klauzuli umożliwiającej w nadzwyczajnych sytuacjach takich, jak kryzys gospodarczy zamrożenie płacy minimalnej, a nawet jej korektę - mówił podczas spotkania Wiceprezydent Pracodawców RP Rafał Baniak, cytowany w komunikacie. - Partnerzy społeczni nie chcą kolejnych prezentów politycznych, które podniosą koszty pracy i potencjalnie doprowadzą do dalszego wzrostu bezrobocia i kolejnych upadłości. Oczekujemy za to stworzenia przestrzeni do autentycznego dialogu społecznego - podkreślił.

Wiceprezydent Pracodawców RP podkreślił też, jak wielką wagę ma dla polskiej gospodarki przygotowanie Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Plan ten ma na celu nie tylko jej odbudowę, ale również nadanie jej trwałej odporności na lata, w tym na przyszłe kryzysy i pandemie.

- Liczymy na wsparcie Pana Prezydenta w określeniu priorytetów i wsparciu budowy takiego formatu konsultacji społecznych, aby ten nowy Plan Marshalla przyniósł Polsce największe korzyści - zakończył Baniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedsiębiorcami. "Od strony gospodarczej sytuacja w Polsce nie wygląda źle" - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu