Spowodujesz wypadek z fajerwerkami? Może cię to kosztować majątek!

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Do odpowiedzialności cywilnej może być pociągnięta również osoba, która odpalając fajerwerki przez „przypadek” spowodowała szkodę (tj. utratę zdrowia lub uszkodzenie mienia), twierdząc, że nie takie były jej intencje. Takie sytuacje nietrudno sobie wyobrazić, jeżeli chodzi o sylwestrowe zabawy.
Do odpowiedzialności cywilnej może być pociągnięta również osoba, która odpalając fajerwerki przez „przypadek” spowodowała szkodę (tj. utratę zdrowia lub uszkodzenie mienia), twierdząc, że nie takie były jej intencje. Takie sytuacje nietrudno sobie wyobrazić, jeżeli chodzi o sylwestrowe zabawy. Arkadiusz Gola / Polska Press
Największe miasta rezygnują z corocznych, masowych imprez połączonych z pokazami sztucznych ogni. Wiele osób nie wyobraża sobie jednak zabawy sylwestrowej bez fajerwerków. W razie wypadku, o który łatwo w przypadku materiałów pirotechnicznych, sprawca może mieć poważne problemy prawne. Czego się wystrzegać? Przeczytajcie poniżej.

Polacy nie rezygnują z odpalania sztucznych ogni. Jak co roku, zabawa ta stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia i nie tylko, zwraca uwagę DAS Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej.

"Nierozważne użycie fajerwerków zawsze wiąże się z ryzykiem i było przyczyną wielu wypadków. Co roku może być przyczyną utraty zdrowia, jak również uszkodzeń budynków, samochodów lub innego mienia. Warto pamiętać, że tego rodzaju zdarzenia rodzić mogą konkretne konsekwencje prawne w postaci odpowiedzialności cywilnej, a nawet karnej" – zaznacza Krzysztof Błaszczyk, radca prawny DAS z Tomasz Niedziński Kancelaria Prawna.

„Wystrzałowa odpowiedzialność”

Ekspert przypomina, że zgodnie z art. 415 Kodeksu cywilnego „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.

"Co istotne, przez określenie „winy” ustawodawca rozumie zarówno winę umyślną, jak i winę nieumyślną, która – w skrócie – oznacza zwykłe niedbalstwo oraz niezachowanie należytej staranności. Oznacza to, że do odpowiedzialności cywilnej może być pociągnięta również osoba, która, odpalając fajerwerki, przez „przypadek” spowodowała szkodę (tj. utratę zdrowia lub uszkodzenie mienia), twierdząc, że nie takie były jej intencje. Takie sytuacje nietrudno sobie wyobrazić, jeżeli chodzi o sylwestrowe zabawy. Osoba odpalająca fajerwerki będzie zatem odpowiedzialna np. za koszty leczenia osoby przez nie poparzonej czy za uszkodzenie elewacji budynku lub okna, które zostały zniszczone wskutek uderzenia petardy" – wyjaśnia radca prawny Krzysztof Błaszczyk.

Ekspert dodaje, że oprócz odpowiedzialności odszkodowawczej, o której mowa powyżej, osoby korzystające ze sztucznych ogni w sposób nieodpowiedzialny, mogą ponosić również odpowiedzialność karną. Samo ich użycie w miejscu publicznym może być bowiem uznane za wykroczenie, zaś skutki takiej zabawy sylwestrowej, w postaci uszczerbku na zdrowiu, stanowić mogą przestępstwo.

"Wykroczeniem zgodnie z art. 51 Kodeksu wykroczeń może być używanie materiałów i środków pirotechnicznych w sposób zakłócający spokój publiczny, porządek publiczny, spoczynek nocny lub wywołujący zgorszenie w miejscu publicznym. Dotyczy to zwłaszcza używania petard w okresie przed i po nocy sylwestrowej, gdy nie obowiązuję zgoda wojewody na używanie w celach prywatnych takich materiałów pirotechnicznych" – zaznacza radca prawny z DAS.

Od grzywny do więzienia

Jeżeli w wyniku nieodpowiedzialnego korzystania z fajerwerków ktoś poniesie szkody fizyczne, to sprawca może odpowiadać za przestępstwo spowodowania lekkiego, średniego lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i ponieść z tego tytułu bardzo poważne konsekwencje karne, o których mowa w z art. 156 i art. 157 Kodeksu karnego. Są to chociażby kara grzywny, kara ograniczenia wolności, a nawet kara pozbawienia wolności, która w razie umyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku wynosi co najmniej 3 lata.

"Takie zarzuty mogą być postawione osobie, która odpalając fajerwerki, wykazała się beztroską, tj. nie zachowała należytej staranności, która zawsze jest wymagana, gdy mamy do czynienia z materiałami pirotechnicznymi" – zauważa Krzysztof Błaszczyk i dodaje, że zarzuty z art. 156 i art. 157 Kodeksu karnego mogą zostać postawione również nieletnim, którzy ukończyli 17 lat, a w niektórych drastycznych w skutkach przypadkach, nawet nieletnim, którzy ukończyli zaledwie 15 lat.

To dodatkowy argument za tym, aby nie lekceważyć zabaw z materiałami pirotechnicznymi.

Prawne koszty nieostrożności

Zarzuty z tytułu odpowiedzialności cywilnej bądź karnej to kosztowny kłopot. Wiążą się ze sporymi wydatkami na pomoc i reprezentację prawną oraz koniecznością wniesienia opłat sadowych, często też ze skorzystania z opinii biegłego. Na taką ewentualność można się jednak ubezpieczyć. Ubezpieczenie prawne finansuje bowiem usługi prawników i wydatki związane ze sprawą sądową m.in. w przypadku zarzutów karnych o nieumyślne szkody. Może ono objąć także całą rodzinę, w tym dzieci. Bez takiego ubezpieczenia, w razie sprawy sądowej, wszystkie te koszty musimy ponieść sami.

Takie ubezpieczenie przydaje się także w sytuacji, gdy to my doznamy uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzone zostanie nasze mienie, chociażby właśnie na skutek nieodpowiedzialnej zabawy innych osób z fajerwerkami. Dzięki polisie możemy uzyskać pomoc prawną w dochodzeniu odszkodowania od sprawcy szkody, bez konieczności sięgania do własnego portfela. Również w tym wypadku finansuje ona wsparcie prawnika i opłaty sądowe, bez względu na wynik sprawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu