Budżet 2020 bez deficytu - jak to możliwe?
Projekt budżetu na 2020 zakłada, że po raz pierwszy od 1989 roku będzie on wolny od deficytu. Co to oznacza? Wpływy i wydatki mają wynieść dokładnie tyle samo - 429,5 miliarda złotych. W jaki sposób polski rząd chce doprowadzić do tego przełomu? Wspomina się m.in. o wzrośnie gospodarczym, jednak jednym z głównych priorytetów rządu jest kontynuacja prac dotyczących uszczelnienia systemu podatkowego. W najbliższym czasie planowane są w tym zakresie następujące prace:
- obniżenie stawki PIT z 18% do 17% dla dochodów nieprzekraczających 42 764 zł rocznie,
- przebudowa modelu funkcjonowania OFE,
- indeksacja stawki podatku akcyzowego na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie.
W tych miastach zarabia się najwięcej! Tobie też wpada tyle ...
Na dochody budżetu państwa istotny wpływ będą miały również działania o charakterze jednorazowym, w tym dochody ze sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych oraz z rozdysponowania zasobów wybranych częstotliwości. - zapowiada polski rząd.
Założenia budżetu państwa na 2020. Wydatki na cele społeczne mają wynieść ponad 66 mld zł
W kontekście budżetu na 2020 rok mówi się sporo również o wydatkach na cele społeczne, które w przyszłym roku mają wynieść 66 mld zł. Rząd podkreśla, że w 2020 mają być kontynuowane już istniejące programy, ale nie zabraknie również miejsca na nowe działania.
Budżet na 2020 rok - TYLE pieniędzy możesz otrzymać!
W powyższej galerii przygotowaliśmy dla Was listę programów socjalnych, które znalazły się w projekcie budżetu na 2020 rok.
Budżet 2020 bez deficytu: Specjaliści tłumaczą, jak to możliwe
Specjaliści starają się uspokajać nastroje po ogłoszeniu tego, że polski budżet 2020 będzie wolny od deficytu i wytłumaczyć, jak to możliwe.
Rosnące wydatki i budżet bez deficytu = wyższe podatki - pisze Ireneusz Sudak na subiektywnieofinansach.pl
Wśród argumentów, które pomogły doprowadzić do takiej sytuacji wymienia się m.in. następujące punkty:
- Inflacja. Jak czytamy na blogu subiektywnieofinansach.pl, obecnie ceny rosną najszybciej od 2012 roku. Droższy produkt=naliczanie wyższych stawek VAT=większe kwoty,
- Ściąganie pełnego ZUS od umów.
Zobacz też: 700 plus Morawieckiego: W 2020 zarobimy więcej
