Stolica szykuje się do szczytu NATO

Maciej Deja AIP
Od czwartku obowiązuje również całkowity zakaz lotów dronami w promieniu aż stu kilometrów od Stadionu Narodowego w Warszawie
Od czwartku obowiązuje również całkowity zakaz lotów dronami w promieniu aż stu kilometrów od Stadionu Narodowego w Warszawie Piotr Smoliński
Przygotowania do szczytu NATO najbardziej widoczne są, co oczywiste, w Warszawie. Stolica stopniowo ogranicza ruch na ulicach przylegających do Stadionu Narodowego, Pałacu Prezydenckiego i hoteli, w których zakwaterowani będą światowi przywódcy. Zamknięta będzie również przestrzeń powietrzna w promieniu 100 km od Warszawy i 27 stacji rowerów Veturilo.

W okolicach Ronda Waszyngtona, przy którym zlokalizowany jest Stadion Narodowy, już od kilku dni rozlokowywane są części ogrodzenia, i punkty dowodzenia. W niedzielę tuż przy ulicy będącej przedłużeniem Mostu Poniatowskiego stanął również przenośny posterunek policji – w pokaźnych rozmiarów aucie policjanci mogą prowadzić nasłuch, jak i koordynować działania pozostałych funkcjonariuszy zabezpieczających imprezę.
Od czwartku obowiązuje również całkowity zakaz lotów dronami, obejmujący nie tylko stolicę i bezpośrednie przyległości, ale również wszystkie tereny znajdujące się w promieniu aż stu kilometrów od Stadionu Narodowego w Warszawie. Obostrzenie zostało wprowadzone przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych i będzie obowiązywać do niedzieli. Oznacza to, że z dronów, paralotni, szybowców itp. nie będą mogli korzystać także mieszkańcy Radomia czy Płocka, a także osoby mieszkające w północno-zachodniej części Lubelszczyzny i północno-wschodniej części województwa łódzkiego. Za złamanie zakazu grozi kara nawet pięciu lat pozbawienia wolności. Latać będzie wolno jednostkom Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, samolotom państwowym, maszynom policji, wojska i straży, odbywać będą się także czarterowe i rejsowe loty samolotów pasażerskich. Już od poniedziałku obowiązuje natomiast zakaz lotów po prawej stronie Wisły, wiążący się z pokazem lotniczym zaplanowanym na dzień otwarcia szczytu NATO. Wieczorem liczne eskadry powietrzne państw Sojuszu będą towarzyszyć polskim Mig-29 i F-16 w specjalnej defiladzie.
To niejedyne utrudnienia, z którymi spotkają się mieszkańcy stolicy w związku z nadchodzącym szczytem. Podczas jego trwania wyłączone z ruchu będą Aleje Jerozolimskie (od Dworca Centralnego do Stadionu Narodowego), ulica Grzybowska i Królewska (od hotelu Hilton do Krakowskiego Przedmieścia, również w całości zamkniętego), a także Aleja Zieleniecka i część Wału Miedzeszyńskiego. Na polecenie Biura Ochrony Rządu zamkniętych też zostało aż 27 stacji rowerów Veturilo. Od środy na wspomnianym obszarze i ulicach przylegających będą również stopniowo wprowadzane zakazy postoju. Instrukcje związane z zachowaniem podczas szczytu, w szczególności przejazdu VIP-ów, otrzymali też od dzielnicowych mieszkańcy lokali usytuowanych przy wspomnianych ulicach. Polskie służby będą wspierane również przez funkcjonariuszy Interpolu, mających dostęp do kamer z policyjnych śmigłowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu