Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa na Facebooku ogłosił powody swojej decyzji o strajku.

Strajk będzie bezterminowy i obejmie cały kraj. Bezpośrednią przyczyną decyzji o akcji strajkowej jest zwolnienie dyscyplinarne Ilony Garczyńskiej, liderki Związkowej Alternatywy w ZUS i zarazem głównej negocjatorki w sporze zbiorowym.
Związek na swoim profilu na Facebooku wymienia także inne powody podjęcia decyzji o strajku. Są nimi:
- niskie płace,
- pogarda wobec pracowników,
- represjonowania niezależnych od władzy związków zawodowych.
Pracownicy ZUS piszą do premiera. Czy będzie interwencja?
- Frustracja pracowników jest jednak spowodowana nie tylko złymi warunkami pracy, ale też skandalicznym sposobem zarządzania przez władze ZUS. Prezes Uścińska zniszczyła dialog społeczny na terenie instytucji, a rozmowy, o ile mają miejsce, są pozorowane i nic z nich nie wynika. Na dodatek od kilku miesięcy trwają szykany i represje wobec niezależnych związków zawodowych. Najpierw Uścińska odmawiała rozmów w ramach ogłoszonego przez Związkową Alternatywę sporu zbiorowego na tle płacowym, potem przez kilkanaście tygodni prezes ZUS odmawiała wręcz prawa do naszego istnienia, łamiąc w ten sposób Konstytucję i ustawę o związkach zawodowych – czytamy w liście, który związek wysłał do Mateusza Morawieckiego, premiera RP.
Strajk pracowników ZUS. Czego się domagają?
Związek domaga się:
- natychmiastowego, znacznego wzrostu płac,
- przywrócenia do pracy zwolnionej wcześniej liderki związku Ilony Garczyńskiej,
- dymisji Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS.
Ilona Garczyńska, lider Związkowej Alternatywy została 25 maja zwolniona dyscyplinarnie w oparciu o art. 52 Kodeksu pracy. Przepis ten pozwala na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Odbywa się to z winy pracownika z powodu rażącego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych.
Strajk w ZUS-ie. Czy wypłata emerytur będzie wstrzymana?
Piotr Szumlewicz, Przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w minionym tygodniu na antenie Radia Zet powiedział, że jednym ze skutków strajku może być wstrzymanie wypłaty świadczeń.
Spór pomiędzy pracownikami, a zatrudniających ich ZUS-em trwa już od jakiegoś czasu. W listopadzie 2021 r. zapowiadany był strajk generalny na 15-16 listopada. Wówczas powodami protestu miały być m.in.
- zmuszanie do pracy w nadgodzinach,
- mobbing,
- niskie pensje.
Związkowa Alternatywa zachęca do strajku pracowników skarbówki
Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa informuje i zachęca również pracowników skarbówki, aby 2 czerwca powiadomili o nieobecności w pracy w związku z oddawaniem krwi. Usprawiedliwiona nieobecność w pracy z tego powodu jest nieobecnością płatną.