- Cały czas brakuje nam funkcjonariuszy. W tym roku pojawiło się już dwanaście ogłoszeń o pracę na stanowisko aplikanta. Za chwilę opublikowane zostanie kolejne – mówi w rozmowie z nami Arkadiusz Bereszyński, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Bydgoszczy.
Dodaje od razu, że – mimo braku ogłoszenia o naborze na stronie internetowej strazmiejska.bydgoszcz.pl – w każdym momencie można starać się o pracę.
- Podstawowy warunek to odpowiedni stan zdrowia. Jeżeli ktoś nie przejdzie badań lekarskich, to jego nabór na tym się kończy – relacjonuje Arkadiusz Bereszyński.
Inne niezbędne warunki to: wykształcenie min. średnie, ukończone 21 lat, korzystanie z pełni praw publicznych, nienaganna opinia, obywatelstwo polskie, sprawność pod względem fizycznym i psychicznym oraz uregulowany stosunek do służby wojskowej. Warto przy okazji zaznaczyć, że strażnikiem miejskim nie może być osoba, która była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za ścigane z oskarżenia publicznego i umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Wymagane dokumenty: list motywacyjny, cv, kopie dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje i umiejętności, kopię świadectwa ukończenia szkoły, oświadczenie o niekaralności za ścigane z oskarżenia publicznego i umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Wszystkie dokumenty muszą być złożone w języku polskim.
- Osoba aspirująca do bycia strażnikiem kierowana jest na dwumiesięczny kurs początkowy. Potem są praktyki i na końcu egzamin. Całość zajmuje około trzech miesięcy. Po tym czasie otrzymuje się mundur – kontynuuje Bereszyński.
Aplikant na starcie dostaje 3880 złotych brutto (od stycznia kwota ta będzie wyższa, co wynika ze wzrostu najniższego wynagrodzenia). Może też liczyć na dodatek za pracę w godzinach nocnych, dodatkowe wynagrodzenie roczne, możliwość otrzymania nagród uznaniowych oraz inne świadczenia wynikające z ustawy o pracownikach samorządowych.
Wynagrodzenie zwiększa się adekwatnie do liczby przepracowanych godzin. Po awansie na młodszego strażnika pensja wynosi 4630 zł brutto.
Warto też pamiętać o dodatku stażowym. Jeżeli ktoś przepracował np. 10 lat w innym miejscu, to otrzymuje 10 proc. dodatku.
Z kłopotami kadrowymi mierzy się także – o czym już pisaliśmy – bydgoska policja. W listopadzie były 123 wakaty na 1007 etatów. Stanowiło to 12,21 proc. niedoboru.
