Stresujemy się wszystkim, najbardziej jednak w pracy

Maciej Badowski AIP
Jak wynika z badania, kobiety częściej doświadczają silnego stresu niż mężczyźni
Jak wynika z badania, kobiety częściej doświadczają silnego stresu niż mężczyźni 123RF
Wiek jest postrzegany przez europejskich pracowników jako największa przeszkoda w rozwoju kariery zawodowej – wynika z najnowszego raportu ADP „The Workforce View in Europe 2017”. Wśród czynników hamujących rozwój kariery, Europejczycy wskazali również faworyzowanie wybranych podwładnych przez kierownictwo (7 proc.), brak możliwości awansu u aktualnego pracodawcy (7 proc.), niewystarczające kwalifikacje (5 proc.) oraz obowiązki rodzinne (5 proc.).

Wiek jako przeszkodę w rozwoju kariery najczęściej wskazywali Holendrzy (24 proc.), Szwajcarzy (21 proc.)
oraz Brytyjczycy (20 proc.). Znaczenie tego czynnika rosło w starszych grupach wiekowych i osiągnęło poziom 27 proc. w przedziale wiekowym 45-54 i aż 46 proc. w grupie pracowników 55+. Takie rezultaty nie stanowią zaskoczenia, ponieważ ze względu na znaczne starzenie się społeczeństw, już wkrótce po raz pierwszy w dziejach pracować będzie obok siebie aż pięć pokoleń pracowników. Postęp technologiczny i coraz większe różnice wiekowe w obrębie aktywnej zawodowo populacji stwarzają zagrożenie wyobcowania wśród starszych pracowników, którzy mogą nie nadążać za młodym, biegle posługującym się technologiami pokoleniem.

Stres zniechęca do rozwoju?

Co bardzo interesujące, aż 7 proc. Europejczyków nie jest w ogóle zainteresowanych awansem zawodowym. Dotyczy to zwłaszcza pracowników zatrudnionych w Wielkiej Brytanii i Niemczech (13 proc.). Taki stan rzeczy może wynikać z poziomu stresu odczuwanego w miejscu pracy i niechęci do zwiększenia wymiaru pracy, zaangażowania lub zakresu obowiązków. Jak wskazują wyniki badania ADP, niepokojąco wysoki odsetek Europejczyków (16 proc.) codziennie odczuwa stres związany z pracą. Wskaźnik ten jest wyższy niż w ubiegłym roku, gdy 13proc. pracowników twierdziło, że znajduje się w sytuacji stałego stresu. Najgorsza sytuacja występuje w sektorach sprzedaży detalicznej i rekreacji oraz służbie zdrowia, gdzie jedna
na pięć osób (odpowiednio 19 i 20 proc.) twierdzi, że jest to problem powszechny. Stanowi to duży kontrast do sektora informatyki i telekomunikacji, gdzie odsetek ten wynosi zaledwie 11 proc.

Jak wynika z badania, kobiety częściej doświadczają silnego stresu niż mężczyźni – 1/5 z nich (20 proc.) twierdzi, że jest to zjawisko codzienne (podobną opinię ma 15 proc. ich kolegów). Grupa osób w wieku ponad 55 lat najrzadziej doświadcza stresu. 39 proc. respondentów z tej grupy wiekowej twierdzi, że nigdy go nie doświadcza – być może dzięki większemu doświadczeniu lub zmniejszonemu wymiarowi godzin pracy oraz obowiązków z powodu zbliżającej się emerytury.

Polska niechlubnym liderem

Wśród 8 europejskich nacji poddanych badaniu, najbardziej zestresowani są polscy pracownicy. Aż 22 proc. z nich deklaruje, że codziennie doświadcza stresu w miejscu pracy – dla porównania wśród hiszpańskich pracowników (którzy znajdują się na drugim biegunie), wskaźnik odczuwania codziennego stresu wynosi 10 proc. Ponadto, w Polsce blisko połowa respondentów (46 proc.) twierdzi, że doświadcza stresu w pracy często lub bardzo często. Co pocieszające, wskaźnik ten zmniejszył się w porównaniu do ubiegłorocznej edycji badania – wówczas wynosił 54 proc.

Czytaj też:
Ważą się losy nowych przepisów, które zdecydują o tym czy wolno nam będzie robić zakupy w niedzielę oraz czy za złamanie zakazu pójdziemy do więzienia

Podobnie, jak w skali całej Europy, wśród polskich pracowników większy poziom stresu deklarują kobiety. 47 proc. respondentek twierdzi, iż doświadcza stresu często lub bardzo często – podobne zdanie ma 42 proc. mężczyzn. Wśród „najbardziej stresujących” zawodów w Polsce należy wymienić usługi sprzedażowe i marketingowe oraz służbę zdrowia – odpowiednio 56 i 55 proc. przedstawicieli tych sektorów regularnie doświadcza stresu w pracy. Na drugim biegunie znajdują się osoby pracujące w branży IT i telekomunikacyjnej, z których 32 proc. deklaruje, iż często spotyka się z problemem stresu w pracy.

– Pewien poziom stresu jest normalnym zjawiskiem w miejscu pracy i naturalne jest, że pracownicy okresowo go doświadczają. Jeśli jednak stres staje się zjawiskiem regularnym lub osiąga nadmierny poziom, może wpłynąć na wyniki osiągane przez pracownika, jego satysfakcję i dobrostan, jak również zmniejszyć zaangażowanie pracowników oraz w konsekwencji zmusić ich do rezygnacji z pracy. Z tego też względu, pracodawcy w całej Europie, a zwłaszcza w Polsce powinni skoncentrować się na monitorowaniu wskaźników odczuwanego stresu, często rozmawiać z podwładnymi i wdrażać rozwiązania oraz różnego rodzaju świadczenia, które mogą wpłynąć na zwiększenie komfortu w miejscu pracy – powiedziała Magdalena Dacka, HR Business Partner, ADP Polska.

Wyzwania dla działów HR

Jedna trzecia europejskich pracowników ma wrażenie, że pracodawca niedostatecznie wspiera ich rozwój zawodowy. We Francji, Włoszech i w Niemczech wskaźnik ten jest nawet wyższy. W tym kontekście zastanawiać może fakt, że zarówno Francja, jak i Niemcy plasują się TOP 3 krajów, do których najchętniej przenieśliby się pracownicy z innych regionów Europy.
W opinii pracowników, podstawowym zadaniem działów HR jest zapewnianie im możliwości udziału w szkoleniach (32 proc.), a w dalszej kolejności doradztwo zawodowe i pomoc w planowaniu kariery (23 proc.). W związku z tym strategia HR powinna uwzględniać wszelkie czynniki mogące stanowić nawet potencjalną przeszkodę w rozwoju zawodowym pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu