Szczepienia przeciw COVID-19. Najchętniej szczepią się pracownicy pracujący zdalnie

Zbigniew Biskupski
Opracowanie:
Wnioski z badania pokazują, że firmy aktywnie przygotowują się do powrotów. Opinie pracowników w dużym stopniu zależą od modelu pracy, w jakim aktualnie funkcjonują. Znikoma część pracowników obawia się zachorowania na Covid-19.
Wnioski z badania pokazują, że firmy aktywnie przygotowują się do powrotów. Opinie pracowników w dużym stopniu zależą od modelu pracy, w jakim aktualnie funkcjonują. Znikoma część pracowników obawia się zachorowania na Covid-19. Mariusz Kapała / Polska Press
Jak wynika z badania blisko 2/3 pracowników chce się zaszczepić przeciwko Covid-19 lub jest już po szczepieniu. Zdecydowanie chętniej szczepią się osoby obecnie pracujące zdalnie. W tej grupie 79 proc. już jest zaszczepionych lub planuje szczepienie.

Blisko 2/3 pracowników biurowych powinno być zaszczepionych przeciwko Covid-19, biorąc pod uwagę deklaracje złożone w badaniu. 40% planuje się zaczepić, a 23% już jest zaczepiona. 21% nie planuje przyjmować szczepionki, natomiast 16% nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.

Zaszczepieni i gotowi do powrotów

Najbardziej chętni szczepieniom są pracujący w trybie zdalnym. W tej grupie aż 79% planuje szczepienie lub już jest zaszczepiona przeciwko Covid-19. 12% nie chce się szczepić, a 9% nie ma zdania w tej sprawie. Wśród osób wykonujących pracę w trybie hybrydowym 7 na 10 osób jest już zaszczepiona lub planuje szczepienie, 16% jest przeciwnych szczepieniu, a 12% nie ma zdania w tej sprawie.

Raport „Powrót firm do biura a pandemia Covid-19” zrealizowany przez Dailyfruits prezentuje podsumowanie kompleksowego badania na temat przyszłości pracy biurowej zarówno z perspektywy pracodawców jak i pracowników. Podjęte zostały zagadnienia zarówno związane z wpływem pandemii na model pracy, jak również plany pracowników dotyczące szczepień.

Zupełnie inaczej wygląda to w grupie pracowników, którzy od dawna wykonują pracę stacjonarnie, w biurze. Wśród nich zaledwie 51% jest zaszczepionych lub będzie zaszczepionych w najbliższym czasie. 26% nie planuje udziału w programie szczepień, a 23% nie podjęła jeszcze decyzji o szczepieniu ochronnym przeciwko Covid-19.

Pracujący stacjonarnie - bez napinki

U osób pracujących stacjonarnie wyraźnie mniejsze zainteresowanie szczepionkami może wynikać z tego, że większym stopniu oswoiły się one z lękiem przed koronawirusem. Jeśli przebywając na co dzień w gronie innych osób czy podróżując regularnie komunikacją miejską nie zachorowali, to nie obawiają się zarażenia Covid-19 ani ciężkiego przebiegu choroby. W tym gronie mogą także znajdować się osoby, które już chorowały na Covid-19 i mają status ozdrowieńca.

- Zapytaliśmy 250 firm w Polsce kiedy i jak planują powrót do pracy stacjonarnej. Realizując badanie sondażowe jednocześnie w grupie pracodawców i ponad 500 pracowników uzyskaliśmy odpowiedzi dotyczące kluczowych kwestii związanych z powrotem do biur i czynników mających największy wpływ na podjęcie tej decyzji w firmach. Wnioski z badania pokazują, że firmy aktywnie przygotowują się do powrotów. Opinie pracowników w dużym stopniu zależą od modelu pracy, w jakim aktualnie funkcjonują. Znikoma część pracowników obawia się zachorowania na Covid-19. Znaczenie ma przygotowanie się do powrotu do pracy stacjonarnej, zapewnienie pracownikom optymalnych i bezpiecznych warunków do efektywnego funkcjonowania w organizacji oraz wsparcie ich potrzeb w zakresie zdrowia. - mówi Jacek Kwiecień CEO z firmy Dailyfruits

Jak wynika z badania co drugi ankietowany uważa, że pracownicy powinni sami zdecydować o terminie powrotu do pracy w biurze. Z kolei 24% respondentów jest przekonana, że właściwą decyzję podejmą menedżerowie i kierownicy poszczególnych działów. Według 23% zapytanych pracowników powinna zdecydować centrala lub kierownictwo firmy.

Ponad 70% firm zapytanych przez Dailyfruits, pracujących w trybie home office lub hybrydowym, przewiduje powrót do biura w 2021 roku. Szybciej wrócą firmy pracujące hybrydowo – w tym gronie aż 91% spodziewa się całkowitego powrotu w tym roku. Decyzja centrali i statystyki zachorowań to główne czynniki, które będą miały wpływ na powrót do pracy w biurze.

Badanie sondażowe zostało przeprowadzone przez Dailyfruits poprzez wywiady telefoniczne z osobami decyzyjnymi w firmach - dyrektorzy i specjaliści HR, kadra zarządzająca (250 wywiadów) oraz poprzez ankietę online dla pracowników firm (502 ankiet wśród respondentów w wieku 18-65 lat). Badanie zostało zrealizowane w dniach 13.05.2021 - 08.06.2021.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dzień dobry.

Bardzo martwię się o dobrostan ludzkości i chciałbym pomóc sugestią, że daleko bardziej idącą i odpowiedzialną decyzją byłoby wprowadzenie certyfikatu przeciwciał, które występują w populacji która uzyskała odporność w sposób naturalny i być może w sposób szcztuczny po szczepieniu. Jednakże, aby tego dowieść należałoby, przebadać wszystkich najpierw na przeciwciała po czym zaszczepić chętnych, którzy przeciwciał nie mają, a następnie po okresie podanym przez producenta, który deklaruje kiedy powinny pojawić się przeciwciała sprawdzić kolejnym badaniem czy szczepienie przyniosło oczekiwany efekt. Wykluczyloby to możliwość kupowania certyfikatów szczepienia, ponieważ taki można nabyć podczas gdy przeciwciał nikt sobie nie kupi. Zaoszczędziło by to też konieczność zaszczepinia ok 90% populacji, bo szacuję na oko, że tyle osób spotkało się z tym wirusem i jest na niego odporna. Tylko mam wątpliwości czy dobie pieniężnego porządku wartości, ktokolwiek zechce podejść do problemu merytorycznie. Zawsze znajdzie się jakiś profesor, który powie, że przeciwciała że szczepionki są lepsze, a jak będzie trzeba to i powie że mleko w kartoniku dla niemowląt jest lepsze niż mleko matki
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu