Tak pomagamy Ukrainie. Co teraz uchodźcom jest najbardziej potrzebne? Takie zachowania kierują Polakami niosącymi pomoc Ukraińcom

Zbigniew Biskupski
Opracowanie:
Do Polski przybywają głównie kobiety i dzieci, co dodatkowo potęguje potrzebę udzielenia pomocy, biorąc pod uwagę fakt, że ich mężowie, synowie i bracia zostali na wojnie. Zdecydowanie pokazaliśmy w tych ostatnich tygodniach, co oznacza polska gościnność.
Do Polski przybywają głównie kobiety i dzieci, co dodatkowo potęguje potrzebę udzielenia pomocy, biorąc pod uwagę fakt, że ich mężowie, synowie i bracia zostali na wojnie. Zdecydowanie pokazaliśmy w tych ostatnich tygodniach, co oznacza polska gościnność. Krzysztof Kapica / Polska Press
Pomoc niesiona Ukrainie to odruch wielu ludzi dobrej woli. Zdecydowanie ponad połowa Polek i Polaków przyznała, że w jakiś sposób od momentu wybuchu wojny zaangażowała się w pomoc naszym sąsiadom. Co kieruje tymi, którzy są w nią zaangażowani oraz co w tej chwili uchodźcom jest najbardziej potrzebne? Jak się okazuje Polska w ostatnim czasie wzorowo zdaje egzamin z człowieczeństwa pokazując całemu światu, co znaczy polska gościnność.

Dwie trzecie Polaków (64%) przyznaje, że od momentu napaści Rosji na Ukrainę w jakiś sposób pomogła uchodźcom. Najczęstszymi formami pomocy było dołączenie do zbiórek rzeczowych i finansowych. Zdaniem badanych teraz kluczowymi kwestiami do rozwiązania są mieszkania oraz praca dla uchodźców – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Pomoc dla Ukrainy. Kto w Polsce zaangażował się w pomaganie?

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy płynie nieprzerwanie od momentu napaści Rosji na ich kraj. Patrząc na demografię w pomoc najbardziej zaangażowały się kobiety (72%), osoby z wykształceniem wyższym (74%) oraz mieszkańcy największych miast – powyżej 500 tysięcy mieszkańców (68%).

Nieco wyższy jest odsetek pomagających w najmłodszej badanej grupie wiekowej od 18 do 24 lat (66%) oraz w najstarszej od 46 do 65 lat (69%).

Jakie wsparcie niesiemy Ukraińcom?

Zdecydowanie najczęstszymi formami wsparcia była pomoc rzeczowa oraz finansowa udzielana poprzez dołączanie do zbiórek darów i zbiórek finansowych. Mężczyźni częściej niż kobiety (57% versus 48%) brali udział w zbiórkach pieniężnych, kobiety zaś – w zbiórkach rzeczowych (64% versus 49%). Co piąty pomagający angażował się poprzez udostępnianie informacji o różnych potrzebach w mediach społecznościowych. Mężczyźni znacznie częściej pomagali w transporcie (11% versus 3%).

Jedną z form pomocy uchodźcom było udostępnienie miejsca do zamieszkania. 5% badanych przyznaje, że udzieliło takiej pomocy i uchodźcy mieszkają albo z nimi albo w udostępnionych przez nich lokalach. W przypadku respondentów z wyższym wykształceniem odsetek osób, które udzieliły takiej właśnie pomocy jest niemal dwukrotnie wyższy od średniej (9%).

Praca i mieszkanie, czyli najpilniejsze potrzeby uchodźców

To właśnie mieszkanie i praca są zdaniem Polaków obecnie najpilniejszymi kwestiami do rozwiązania.

Polacy okazali wielkie wsparcie i otwartość uchodźcom wojennym z Ukrainy i potraktowali ich niemal jak swoich bliskich. Z czego to wynika? Po pierwsze z bliskości kulturowej i sąsiedzkiej. Po drugie z faktu, że Ukraińcy już wcześniej przybywali do Polski w celach zarobkowych czy edukacyjnych, co oznacza, że już byliśmy do ich obecności przyzwyczajeni, mieliśmy wśród nich znajomych i przyjaciół.

Wojna w Ukrainie to także nasza wojna

Po trzecie Polacy mogą mieć poczucie, że jest to również ich wojna – Rosja w historii niejednokrotnie była naszym ciemiężycielem i dużym sąsiadem, przy którym trzeba było się mieć na baczności. Pomoc udzielana Ukraińcom jest formą „włączenia się” w ten konflikt. Po czwarte – do Polski przybywają głównie kobiety i dzieci, co dodatkowo potęguje potrzebę udzielenia pomocy, biorąc pod uwagę fakt, że ich mężowie, synowie i bracia zostali na wojnie. Zdecydowanie pokazaliśmy w tych ostatnich tygodniach, co oznacza polska gościnność – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 17-23 marca 2022 przez ARC Rynek i Opinia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu