Tak wyglądały fuzje i przejęcia 2024. Czy Polska przyciąga?

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Rok 2024 był aktywny pod kątem transakcji M&A w branży opakowań, która jest mocno rozdrobiona i ma duży potencjał do konsolidacji.
Rok 2024 był aktywny pod kątem transakcji M&A w branży opakowań, która jest mocno rozdrobiona i ma duży potencjał do konsolidacji. Szymon Starnawski/Polska Press
Rok 2024 na rynku fuzji i przejęć w Polsce przyniósł wyzwania, które były odczuwalne w porównaniu do poprzednich lat. Mimo trudności, nie doszło do załamania rynku, a zainteresowanie inwestorów wciąż koncentruje się na sektorach związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz sztuczną inteligencją.

Spis treści

Wyhamowanie wzrostu

Rok 2024 na rynku fuzji i przejęć w Polsce charakteryzował się pewnym wyhamowaniem, jednak nie można mówić o załamaniu. Jak wskazuje raport Grant Thornton, inwestorzy stali się bardziej selektywni, co wpłynęło na zmniejszenie liczby dużych transakcji.

Rok 2024 na rynku fuzji i przejęć okazał się nieco trudniejszy niż poprzednie lata, jednak był to raczej efekt wyhamowania wcześniejszego trendu wzrostowego niż załamania rynku. Inwestorzy stali się bardziej selektywni, a spółki z udziałem Skarbu Państwa znacznie ograniczyły aktywność, co wpłynęło na mniejszą liczbę dużych transakcji - oceniono w opublikowanym we wtorek raporcie Grant Thornton.

Mimo trudności, zainteresowanie sektorem odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz przedsiębiorstwami związanymi z cyfryzacją i sztuczną inteligencją utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednak tempo zakupów w tych branżach nieco zwalnia, co może być wynikiem większej ostrożności inwestorów.

Zainteresowanie tradycyjnymi branżami

W najbliższych miesiącach można spodziewać się wzrostu aktywności inwestorów w tradycyjnych branżach produkcyjnych i usługowych. Firmy z nowoczesnymi aktywami i problemami sukcesyjnymi przyciągają zagranicznych inwestorów strategicznych.

W najbliższych miesiącach zwiększonej aktywności inwestorów można również oczekiwać w tradycyjnych branżach produkcyjnych i usługowych, szczególnie w przypadku firm z nowoczesnymi aktywami i problemami sukcesyjnymi, które przyciągają zagranicznych inwestorów strategicznych - zaznaczyli autorzy publikacji.

Polska branża spożywcza również doświadcza procesu konsolidacji, co wpływa na strukturę rynku. Trend ten powinien się utrzymać, mimo że nie można mówić o spektakularnej fali konsolidacji.

Ten proces trwa, choć trudno mówić o spektakularnej fali konsolidacji i liczbie transakcji w tym sektorze w jakimś konkretnym okresie. Trend powinien się jednak utrzymać w związku z między innymi brakiem sukcesji, presją kosztową, spowolnieniem gospodarczym czy zmieniającymi się preferencjami konsumentów - ocenił Mateusz Biegajło z Grant Thornton Poland.

Transformacja w przemyśle opakowaniowym

Rok 2024 był aktywny pod kątem transakcji M&A w branży opakowań, która jest mocno rozdrobiona i ma duży potencjał do konsolidacji. Przemysł opakowaniowy przechodzi dużą transformację, co czyni go atrakcyjnym dla inwestorów.

2024 r. był bardzo aktywny pod kątem transakcji M&A na rynku opakowań w Polsce; jednocześnie branża opakowań jest mocno rozdrobiona, dlatego jest duży potencjał do jej konsolidacji - zauważyła Katarzyna Buda z Grant Thornton Poland.

Automatyzacja produkcji, ewolucja roli opakowań oraz odpowiedzialność za środowisko przyciągają fundusze inwestycyjne i inwestorów branżowych. Małe i średnie firmy produkujące opakowania również poszukują możliwości rozwoju poprzez finansowanie zewnętrzne.

Ekologiczne wyzwania i szanse w recyklingu

Sektor recyklingu i gospodarki odpadami ma wysoki potencjał konsolidacyjny, wspierany przez rosnącą świadomość ekologiczną i regulacje środowiskowe. Innowacyjne rozwiązania i zdolność do skalowania biznesu przyciągają inwestorów.

Zauważono również rosnącą liczbę transakcji fuzji i przejęć na rynku telekomunikacyjnym. Konsolidacja tego sektora jest wymuszona przez rosnące koszty działalności i konkurencję cenową. Duże podmioty międzynarodowe są zainteresowane nabywaniem sieci telekomunikacyjnych poza największymi miastami, co umożliwia im ekspansję terytorialną.

Podsumowując, rok 2024 na rynku fuzji i przejęć w Polsce był pełen wyzwań, ale także szans. Inwestorzy pozostają zainteresowani sektorami o wysokim potencjale wzrostu, a tradycyjne branże mogą liczyć na zwiększoną aktywność inwestycyjną w nadchodzących miesiącach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu