
Lepiej postawić na jakość kiełbas. W tańszych zamiast mięsa używa się więcej "wypełniaczy" i wszelakich dodatków poprawiających smak, zapach oraz wydłużających trwałość. Mogą zawierać np. skrobię ziemniaczaną, białko sojowe, przeciwutleniacze, regulatory kwasowości, substancje konserwujące, a także wodę i stabilizatory takie jak karagen.

Na grilla często wybieramy kiełbasy zwyczajne, śląskie, toruńskie czy podwawelskie. Jednak - w zależności od producenta - skład tych popularnych kiełbas może się różnić. Np. kiełbasa śląska nie jest nazwą zastrzeżoną i chronioną prawem, dlatego wyroby o bardzo różnym składzie mogą nosić taką samą nazwę. Zatem czytajmy skład!

Kiełbasa wysoko wydajna czy nisko wydajna? Wielu konsumentów wierzy, że kiełbasa wysoko wydajna jest lepsza od nisko wydajnej. Otóż ta wędlina jest wysoko wydajna dla producentów, a nie dla konsumentów, bo mięsa jest w niej mniej niż w nisko wydajnej.
W kiełbasie wysoko wydajnej, oprócz niewielkiej ilości mięsa, może być sporo, np. skrobi ziemniaczanej, białka sojowego, hydrolizatu białka sojowego, przypraw i ekstraktów przypraw naturalnych. Zatem wybierajmy te lepszej jakości.

Kiełbasa na grilla lub do upieczenia w ognisku nie może być zbyt chuda, powinna zawierać nieco tłuszczu (ale najlepiej nie tego z MOM, czyli mięsa oddzielanego od kości mechanicznie).