Taniej na stacjach benzynowych. Oto prognozy na nadchodzący tydzień

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Obecne prognozy wskazują na niewielkie obniżki cen paliw. Kluczowe będą jednak dalsze decyzje OPEC oraz sytuacja na globalnym rynku ropy.
Obecne prognozy wskazują na niewielkie obniżki cen paliw. Kluczowe będą jednak dalsze decyzje OPEC oraz sytuacja na globalnym rynku ropy. Anna Kaczmarz
W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się dalszych, choć niewielkich, obniżek cen paliw. Analitycy portalu e-petrol.pl wskazują na stabilizację rynku autogazu, co może oznaczać zbliżanie się do punktu równowagi. Jakie czynniki wpływają na te zmiany i czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości?

Spis treści

Niewielkie obniżki cen paliw

W przyszłym tygodniu kierowcy będą mogli obserwować na stacjach paliw dalsze, niewielkie obniżki cen paliw.

Analitycy e-petrol.pl przewidują, że:

  • ceny benzyny 95-oktanowej będą oscylować w granicach 5,98-6,09 zł/l,

  • oleju napędowego 6,09-6,20 zł/l,

  • a autogazu 3,18-3,26 zł/l.

Eksperci zauważają, że już w mijającym tygodniu kierowcy płacili mniej za tankowanie, choć ulga dla portfela była niewielka.

Benzyna E10 potaniała o 2 grosze, a olej napędowy o 1 grosz. Na początku grudnia litr 95-oktanowej benzyny kosztował średnio 6,07 zł, a diesel 6,18 zł/l. Autogaz utrzymał cenę sprzed tygodnia na poziomie 3,19 zł/l.

Stabilizacja na rynku autogazu

Po mocnym wzroście kosztów tankowania, z jakim mieliśmy do czynienia pod koniec listopada, obniżki na początku nowego miesiąca, nawet jeśli są symboliczne, mogą cieszyć kierowców - ocenili analitycy e-petrol.pl.

Zauważyli również, że wyhamował wzrost cen autogazu, co daje nadzieję na to, że „rynek zbliża się do punktu równowagi w nowej rzeczywistości, w której zabraknie dostaw LPG z Rosji”.

Niższe ceny paliw to efekt sprzyjających okoliczności na rynkach bazowych, w tym mocniejszej złotówki w stosunku do dolara oraz stabilizacji notowań ropy naftowej poniżej poziomu 75 dolarów za baryłkę. W hurtowej części rynku paliw dominowały obniżki, a ceny benzyny i oleju napędowego były niższe niż w poprzednim tygodniu.

Wpływ OPEC na rynek naftowy

Zdaniem ekspertów e-petrol.pl kluczowym wydarzeniem dla rynku naftowego było spotkanie Wspólnego Ministerialnego Komitetu Monitorującego (JMMC) OPEC.

Aktualnie ograniczają oni wydobycie o 2,2 mln baryłek dziennie, a "poluzowanie" takiego limitu jest odsuwane w czasie co najmniej od kilku miesięcy. Nie jest więc specjalnym zaskoczeniem stanowisko, z którego wynika, że obniżenie poziomy cięć odłożono do kwietnia 2025 r. - stwierdzili.

Przywracanie wydobycia będzie polegać na miesięcznych wzrostach produkcji o 138 tys. baryłek dziennie, co ma mieć swój finał we wrześniu 2026 r. Takie decyzje mają istotny wpływ na globalne ceny ropy i mogą wpłynąć na dalsze zmiany cen na stacjach paliw.

Prognozy dla przyszłości

Analitycy e-petrol.pl zwracają uwagę na prognozy kancelarii Haynes Boone LLC, które sugerują, że banki przygotowują się na spadek cen ropy poniżej 60 dolarów za baryłkę w połowie kadencji nowego prezydenta-elekta Donalda Trumpa.

Taka zmiana miałaby mieć miejsce około roku 2027, a wytłumaczeniem jej byłoby zwiększenie produkcji, m.in. ze złóż łupkowych w USA - wskazali.

Dodatkowo, prognozy firmy Deloitte zakładają, że prezydentura Donalda Trumpa przyczyni się do dalszej konsolidacji sektora usług naftowych w USA w przyszłym roku.

Zdaniem firmy wartość transakcji w sektorze usług dla złóż ropy naftowej w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku osiągnęła 19,7 mld dol. i była najwyższa od 2018 r. - podali analitycy e-petrol.pl.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu