Tarcza Antykryzysowa 3.0. Z nowych rozwiązań skorzysta więcej firm

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Z Tarczy 3.0 skorzysta więcej przedsiębiorstw.
Z Tarczy 3.0 skorzysta więcej przedsiębiorstw. fot. Adam Jankowski/ Polska Press
We wtorek na stronach Sejmu został opublikowany rządowy projekt nowelizacji niektórych ustaw w zakresie działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Chodzi o tzw. tarcze antykryzysową 3.0. Przede wszystkim w przedstawionym projekcie rozszerzono zakres podmiotów, które będą mogły skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek, jeżeli opłacają składki na własne ubezpieczenia.

W projekcie znalazły się zapisy, które mają zapobiegać negatywnym skutkom zmian gospodarczych wynikających z pandemii. Wśród nich znalazła się m.in. regulacja umożliwiająca skorzystanie ze zwolnienia z opłacania składek ZUS. Ze zwolnienia będą mogły skorzystać osoby, które prowadziły działalność i uzyskały przychód wyższy niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w 2020 r., ale ich dochód z tej działalności w lutym 2020 r. nie był wyższy niż 7 tys zł.

Wśród nowych propozycji znalazła się również pomoc dla firm transportowych i przewoźników kolejowych, którzy w czasie pandemii koronawirusa odpowiadają za transport pasażerski. Rząd chce również podwyższenia kwoty kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z Funduszu alimentacyjnego do 900 zł.

Ponadto nowe przepisy umożliwiają zawieszenia spłaty kredytu studenckiego. Zawieszeniu ulega rata kapitałowa oraz odsetkowa, na okres do 6 miesięcy. W konsekwencji nastąpi całkowite wstrzymanie spłaty kredytu studenckiego” - napisano w uzasadnieniu.

W projekcie znalazł się również pakiet rozwiązań antylichwiarskich. Chodzi m.in. o zakaz egzekucji z nieruchomości, jeżeli dług nie przekracza 1/20 jej wartości oraz zdalne udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej.

Ponadto wsparcie otrzyma sektora kultury przez pozyskanie dodatkowych środków dla Polskiego Instytut Sztuki Filmowej. 1,5 proc. przychodów na rzecz PISF będą musiały zapłacić podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie na terytorium Polski. Chodzi tutaj m.in. o Netflixa, Amazon Prime Video, Apple+, CDA.pl, Ipla, Player.pl i VOD.pl.

Projekt wydłuża także obowiązywania koncesji, pozwoleń oraz uprawnień. Wydłużenie ma na celu przeciwdziałać naruszeniu łańcucha dostaw oraz ciągłości działalności gospodarczej. Dotyczy to m.in. zezwolenia na wytwarzanie, zbieranie lub przetwarzanie odpadów czy też zezwoleń na pobyt czasowy cudzoziemców.

Nowym rozwiązaniem dla przedsiębiorców mającym usprawnić funkcjonowanie zakładów pracy, jest wprowadzenie przepisów przewidujących możliwość zmiany warunków wykonywania pracy przez cudzoziemców, bez konieczności wydania nowego zezwolenia lub wpisu nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Proponowane rozwiązanie należy ocenić jako trafne i korzystne. Pozwoli ono zapewnić ciągłość w funkcjonowaniu przedsiębiorców, w szczególności tych, którzy większość swojej kadry pracowniczej opierają na cudzoziemcach np. z branży budowniczej, rolniczej czy też przetwórstwa przemysłowego– komentuje mec. Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Tarcza antykryzysowa to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd, który ma ochronić polskie państwo i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

Obejrzyj wideo:

Dobra passa deweloperów musiała się kiedyś skończyć. Sprzedaż dużej liczby mieszkań zaowocuje zapewne dużą liczbą ich zwrotów

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu