Termostat grzejnikowy elektroniczny – sposób na niższe rachunki za ogrzewanie? Sprawdź, jak działa i czy warto w niego zainwestować

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Wraz z postępem technologii, coraz więcej osób zaczyna szukać rozwiązań, które nie tylko zapewnią im komfort cieplny, ale także pozwolą na efektywne zarządzanie kosztami ogrzewania. Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest termostat grzejnikowy elektryczny. Sprawdź, czy warto zainwestować w ten rodzaj regulacji temperatury oraz czy może on rzeczywiście przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie.

Spis treści

Termostat grzejnikowy elektryczny – co to jest?

Tradycyjne systemy ogrzewania często wymagają pracy na stałym poziomie, co może prowadzić do nadmiernego zużycia energii w przypadku, gdy nie ma potrzeby utrzymywania wysokiej temperatury przez cały czas. Termostat grzejnikowy elektryczny umożliwia precyzyjną kontrolę temperatury w poszczególnych pomieszczeniach bez udziału człowieka. Elektroniczne głowice termostatyczne wyposażone są w czujniki temperatury, które monitorują aktualne warunki w pomieszczeniu. Na podstawie tych danych elektroniczna głowica termostatyczna „decyduje” o regulacji ogrzewania. Zasilane są one bateriami, które zwykle wystarczają na rok.

termostat elektroniczny
Trzeba pamiętać, aby prawidłowo skonfigurować i regularnie aktualizować ustawienia termostatu. 123RF/mipan

Jak wygląda montaż głowicy elektronicznej?

Jest to dość proste zadanie, które nie wymaga wdrożenie zaawansowanych działań. Nie musimy spuszczać wody z kaloryferów – wystarczy, że odkręcimy stary termostat i zamontujemy nowy, elektroniczny. Zazwyczaj wystarczy poluzować nakrętkę mocującą i zdjąć głowicę. Jeśli termostat posiada funkcje programowalne, można skonfigurować go zgodnie z własnymi preferencjami. Na koniec warto sprawdzić, czy termostat reaguje na zmiany temperatury i czy grzejnik zaczyna działać zgodnie z ustawionymi parametrami.

Termostat elektroniczny – zasady działania

Elektroniczny termostat grzejnikowy działa na zasadzie kontrolowania przepływu gorącej wody do grzejnika w celu utrzymania ustawionej temperatury w pomieszczeniu. Porównuje on aktualną temperaturę pomieszczenia z temperaturą, którą użytkownik ustawił jako docelową. Na podstawie tej różnicy termostat „decyduje” czy zwiększyć bądź zmniejszyć ilość ciepła dostarczanego do grzejnika.

Niektóre modele elektronicznych termostatów grzejnikowych pozwalają użytkownikom na programowanie pracy grzejnika. Dzięki temu dużo łatwiej dostosować temperaturę w różnych godzinach dnia, co przyczynia się do oszczędności energii. Elektroniczne termostaty grzejnikowe zazwyczaj są wyposażone w funkcje bezpieczeństwa, takie jak automatyczne wyłączanie w przypadku awarii lub osiągnięcia maksymalnej temperatury. Droższe modele mają m.in. funkcję zdalnego sterowania za pomocą smartfonów, czujniki ruchu lub funkcje programowania tygodniowego. W elektronicznych głowicach możemy ustawić temperaturę od 0 do 50 stopni Celsjusza. Tradycyjne głowice, jak wiemy, zwykle mają 5 poziomów temperatury.

Elektroniczny termostat – jak zaoszczędzić na rachunkach?

Jednym z kluczowych argumentów przemawiających za termostatami grzejnikowymi elektrycznymi jest to, że dzięki nim mamy szansę oszczędzić na cieple. W jaki sposób? W przypadku, gdy temperatura osiągnie ustaloną wartość, elektroniczny termostat może automatycznie wyłączyć grzejnik, co pomaga w ograniczeniu zużycia energii.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu? Tych 8 wskazówek pomoże ci zatrzymać pieniądze w portfelu. Jak ogrzać mieszkanie i nie zbankrutować?

Ciekawą funkcją jest wychwytywanie przez urządzenie np. wietrzenia. Gdy otworzymy okno i wpuścimy do pokoju chłodne powietrze, termostat przez kilka minut opóźnia moment grzania. Choć początkowy koszt zakupu i instalacji termostatu może wydawać się znaczący, w dłuższej perspektywie czasowej może przynieść zwrot inwestycji. Cena termostatu elektronicznego waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Koszt oczywiście zależy od posiadanych funkcji i designu.

Przed zakupem i instalacją termostatu grzejnikowego elektrycznego zawsze warto skonsultować się z fachowcem. Oceni on kompatybilność termostatu z twoim systemem grzewczym oraz udzieli wskazówek dotyczących optymalnych ustawień i korzystania z funkcji automatyzacji. Inwestycja w ten rodzaj regulacji temperatury może być zatem krokiem w kierunku bardziej efektywnego i zrównoważonego korzystania z energii w naszych domach.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Termostat grzejnikowy elektroniczny – sposób na niższe rachunki za ogrzewanie? Sprawdź, jak działa i czy warto w niego zainwestować - RegioDom.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu