To najważniejsza decyzja ekonomiczna dnia. Rezerwa federalna będzie trzymać wszystkich w niepewności. Ale wielkiego pola manewru nie ma

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
W czasie oczekiwania na decyzję Fed zyskują europejskie rynki i polski złoty, który nieco umocnił się do dolara
W czasie oczekiwania na decyzję Fed zyskują europejskie rynki i polski złoty, który nieco umocnił się do dolara 123rf.com/profile_wisitporn
Dziś po godzinie 20.00 dowiemy się, czy amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podniesie stopy procentowe czy utrzyma je na dotychczasowym poziomie. Oczekiwanie nie służy ani amerykańskim, ani azjatyckim rynkom finansowym. Nieco lepiej reagują europejscy inwestorzy. Skorzystał także złoty.

Spis treści

Na zakończenie trwającego od wczoraj (19 września) posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku dowiemy się, czy tak jak przewiduje większość ekspertów, stopy procentowe w USA pozostaną w przedziale: 5,25 proc. –- 5,5 proc., co stanowi najwyższy poziom od 22 lat, czy jednak zdecyduje się na obranie ostrzejszego kursu w walce z inflacją.z

Inflacja w USA spada, ale wzrost cen ropy może doprowadzić do zmiany planów Fed

Ostatnie dane dawały nadzieję, że inflacja bazowa zbliży się do celu Fed określonego na dwa procent. Niemniej stały wzrost cen ropy zbliżającej się w wycenie do 100 USD za baryłkę pozostaje niepokojący i sprawia, że decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie utrzymania stóp na dotychczasowym poziomie nie jest taka oczywista. Z drugiej strony, dane, których dostarcza narzędzie CME FedWatch nie pozostawia w tej kwestii wątpliwości: inwestorzy wskazują 99 proc. szans na przerwę w zacieśnianiu polityki monetarnej przez Fed właśnie w środę. Warto też zwrócić uwagę na to, że jeśli te przewidywania się sprawdzą, to Fed pójdzie nieco inną drogą niż Europejski Bank Centralny, który w obawie przed powrotem wysokich wskaźników inflacji, postanowił nieco schłodzić zapędy inwestorów i podniósł stopę procentową do rekordowych poziomów – czterech procent.

Rezerwa Federalna może zrezygnować ze zmiany stóp procentowych do końca roku

Wysokie jest też prawdopodobieństwo utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie w listopadzie i w grudniu. CME FedWatch informuje, że jest na to 59 proc. szans. To sporo zważywszy na komentarze niektórych ekspertów. – Byłoby dużym zaskoczeniem, gdyby Fed utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie do końca 2023 r. – komentuje Steve Englander, szef Global G10 FX Research i North America Macro Strategy w Standard Chartered Bank.
Uważa on, że z perspektywy rynku utrzymanie status quo jeszcze jednej podwyżki jest prostsze (...), którego opinie przywołuje na portalu X (dawniej Twitter) Szymon Machalica, Chief Mem Office.

Rynki finansowe nie są w stanie zachować spokoju, w oczekiwaniu na ogłoszenie decyzji przez Fed

Inwestorzy nie są pewni, co dziś o godz. 20:00 czasu polskiego ogłosi przewodniczący Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalne, Jerome Powell. Nic dziwnego zatem, że wtorkowe notowania na Wall Street obfitowały w spadki głównych indeksów. Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,31 proc. do 34.517,73 pkt. A S&P 500 zniżkował o 0,22 proc. i zamknął sesję na poziomie 4.443,95 pkt. Z kolei Nasdaq Composite stracił 0,23 proc. i na koniec dnia wyniósł 13.678,19 pkt.

Inwestorzy na europejskich giełdach są w lepszych nastrojach. Azjaci panikują

W środę główne indeksy w Europie otwierają się nieco wyżej i odrabiają wczorajsze straty – informuje polski broker XTB. Dobrze reaguje polski złoty, który umocnił się dziś w stosunku do dolara o dwa grosze (dolar kosztuje obecnie 4,34 PLN). Z kolei w oczekiwaniu na decyzję Fed funt szterling stracił na wartości 0,5 proc., ale indeksy giełdowe Wielkiej Brytanii rosły. Ma to jednak najprawdopodobniej związek z dalszym spadkiem inflacji na Wyspach. W najbliższych dniach o wysokości stóp procentowych decydować będzie także bank centralny tego kraju. Relatywnie najgorzej radzą sobie z emocjami inwestorzy w Azji.
Wskaźnik azjatyckiej giełdy spadł wczoraj już trzeci dzień z rzędu, a notowania wszystkich sektorów były na minusie. Obecnie Szanghai traci – 0,52 proc., a China A50 – 0,36 proc. Na plusie są jednak globalne indeksy TR China, które zyskują – 0,33 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu