To prawo ma uderzyć w gigantów cyfrowych takich jak Facebook, Google, Twitter, Amazon. PE decyduje o przyszłości internetu

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Digital Services Act ma uderzyć w gigantów cyfrowych takich jak Facebook, Google, Twitter, Amazon. PE decyduje o przyszłości internetu
Digital Services Act ma uderzyć w gigantów cyfrowych takich jak Facebook, Google, Twitter, Amazon. PE decyduje o przyszłości internetu AA/ABACA/Abaca/East News
Udostępnij:
Parlament Europejski jest za tzw. Digital Services Act (Ustawy o usługach cyfrowych). Pakiet legislacyjny przewiduje surowsze przepisy dla gigantów technologicznych. "Wszystko, co jest zakazane w trybie offline, musi być również zakazane w Internecie" - brzmi nieoficjalne motto przepisów.

"Koniec z cyfrowym Dzikim Zachodem, w mieście jest nowy szeryf - tak mówią w Brukseli. Odpowiedzialny komisarz ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton, wyprodukował nawet specjalny film na Twitterze.

„Digital Services Act” (DSA) - rozporządzenie o usługach cyfrowych - ma zmienić świat online i ograniczyć ogromną siłę rynkową wielkich korporacji. Facebook, Google, Twitter, Amazon i inni cyfrowi giganci będą musieli dostosować się do ostrzejszych przepisów w Unii Europejskiej.

„Wszystko, co jest zakazane w trybie offline, musi być również zakazane w Internecie” - komentowała duńska socjaldemokratka Christel Schaldemose, która odpowiadała w Parlamencie Europejskim za projekt.

Zgodnie z wolą Parlamentu Europejskiego, serwisy internetowe będą musiały w przyszłości szybciej niż dotychczas przeciwdziałać nielegalnym treściom, takim jak nienawiść czy mowa nienawiści i np. zapobiegać transmisjom na żywo ataków terrorystycznych.

Ponadto korporacje nie będą mogły wykorzystywać danych osobowych dzieci i młodzieży do ukierunkowanej reklamy i indywidualnie dopasowanych treści, na przykład do rozpowszechniania wyolbrzymionych ideałów piękna, ponieważ może to prowadzić do anoreksji u użytkowników.

Europoseł PiS Joachim Brudziński postulował konieczność zagwarantowania w przepisach kanałów dwustronnej komunikacji pomiędzy platformami internetowymi, a organami wszystkich państw członkowskich.

Polska postulowała dodanie zapisów, które wprost zapobiegałyby usuwaniu i blokowaniu kont legalnych partii politycznych i chroniły pluralizm polityczny w UE.

Digital Services Act będzie obowiązywał na terenie całej UE. Rozporządzenie UE jest aktem, który stosuje się bezpośrednio. Oznacza to, że w każdym państwie członkowskim będą dokładnie te same przepisy.

Rozporządzenie to ma dotyczyć wszystkich dostawców usług online, którzy kierują swoją ofertę do klientów z UE - zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. Przepisy te obowiązują nawet tych dostawców, którzy nie mają siedziby na terenie UE.

Posłowie muszą teraz uzgodnić wspólną linię z przedstawicielami państw członkowskich i Komisją Europejską. Negocjacje powinny rozpocząć się w ciągu najbliższych kilku dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: To prawo ma uderzyć w gigantów cyfrowych takich jak Facebook, Google, Twitter, Amazon. PE decyduje o przyszłości internetu - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie