To ważna zmiana dla telewidzów w Polsce! Chodzi o nowy standard nadawania. Utratą sygnału zagrożone 2 mln gospodarstw w kraju

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W Polsce proces przechodzenia na nowy standard nadawania odbywa się etapami. Finalnie ma on zakończyć się do końca czerwca.
W Polsce proces przechodzenia na nowy standard nadawania odbywa się etapami. Finalnie ma on zakończyć się do końca czerwca. 123RF
Od poniedziałku 25 kwietnia 2022 roku w 5 regionach Polski uruchomiony został nowy cyfrowy sygnał nadawania – DVB-T2/HEVC. Jednak do jego odbioru trzeba mieć odpowiednio przystosowany odbiornik telewizyjny. – DVB-T2/HEVC to nowy międzynarodowy standard nadawania, który pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych, a ponadto gwarantuje lepszą jakość obrazu i dźwięku – komentuje ekspert. Jak sprawdzić, czy nasz telewizor odbiera sygnał DVB-T2/HEVC? Kto może skorzystać z 250 zł rządowej dopłaty do zakupu nowego telewizora?

Spis treści

Jak wyjaśnia Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska cytowany w komunikacie, DVB-T2/HEVC to nowy międzynarodowy standard nadawania, który pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych, a ponadto gwarantuje lepszą jakość obrazu i dźwięku.

– Standard ten, pod warunkiem połączenia z internetem, umożliwia również odbiorcom dostęp do nowych funkcji tzw. telewizji hybrydowej, takich jak zatrzymywanie trwającego programu na żądanie, udział w głosowaniach za pomocą pilota czy wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach występujących w emitowanej produkcji – tłumaczy Kanownik.

Nowy standard nadawania w Polsce od 25.04.2022. Dlaczego telewizja nie działa?

W Polsce proces przechodzenia na nowy standard nadawania odbywa się etapami. Finalnie ma on zakończyć się do końca czerwca. W poniedziałek (25 kwietnia) przełączenie na nową technologię czeka pięć regionów naszego kraju: województwo kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, niemal całe pomorskie i część północno-zachodnia Mazowsza.

Niestety, jak co roku, część formularzy będzie błędnie wypełniona. Jakie są najczęstsze błędy podatników w tym zakresie i w jaki sposób ich unikać?

Ostatni dzwonek na złożenie PIT za 2021. Zeznanie podatkowe ...

– Aby móc skorzystać z jej zalet, trzeba najpierw do tego dostosować domowe odbiorniki telewizyjne. Ci, którzy do tej pory tego nie zrobili wraz z wyłączeniem starego standardu nadawania i jednoczesnym włączeniem nowego, zostaną pozbawieni większości programów telewizyjnych – przestrzega Kanownik.

Jak sprawdzić czy telewizor odbiera DVBt-2?

Eksperci Cyfrowej Polski przygotowali krótki poradnik dla konsumentów "po świecie z DVB-T2". Przede wszystkim jednak uspokajają: nie każdy odbiornik trzeba od razu wymieniać. Ci telewidzowie, którzy kupili telewizory wyprodukowane po 2019 roku, mogą spać spokojnie. Jednak osoby posiadające starsze odbiorniki (nawet te nowoczesne, z płaskim ekranem) powinny sprawdzić, czy ich sprzęt jest dostosowany do odbioru nowego standardu.

Jak to zrobić? Np. wystarczy zajrzeć na stronę www.telewizjanaziemna.pl, gdzie poprzez specjalną wyszukiwarkę można dowiedzieć się, czy nasz model jest dostosowany do odbioru nowego standardu nadawania.

– Jeśli telewizor nie może odbierać sygnału DVB-T2/HEVC, jego właściciel powinien zakupić nowy model lub specjalny dekoder – mówi ekspert i dodaje, że "decydując się na zakup dekodera, musimy mieć świadomość tego, że nie pozwoli on nam na pełne wykorzystanie korzyści płynących ze zmiany sygnału nadawania". – Takie urządzenie umożliwi nam odbiór sygnału cyfrowego, ale np. nie poprawi ani jakości obrazu czy dźwięku – zauważa.

Kto może skorzystać z dopłaty do zakupu nowego telewizora? Rządowe dofinansowanie odbiorników

Co istotne, każdy nowy sprzęt umożliwiający odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie objęty jest rządowym dofinansowaniem. W przypadku dekoderów jest to wsparcie do 100 zł, zaś decydujący się na zakup odbiornika telewizyjnego można otrzymać bon o wartości 250 zł.

W przypadku deklaracji PIT-37 podatnik ma kilka sposobów na jej złożenie. PIT ten można bowiem doręczyć w sposób tradycyjny, to jest albo poprzez pocztowy list polecony, albo poprzez fizyczne doręczenie do właściwego Urzędu Skarbowego. Podatnik może również sięgnąć po nową technologię, wysyłając formularz elektronicznie za pośrednictwem programów do rozliczeń PIT , jak również rządowej usługi Twój e-PIT. Co ważne, ten sposób skróci zarówno proces rozliczenia podatku, jak i sam czas oczekiwania na jego zwrot

Tych PIT-ów nie rozliczysz automatycznie. Te zeznania trzeba...

Program dofinansowania trwa do 31 grudnia 2022 r. i do tego czasu można otrzymać i zrealizować świadczenie. Do końca marca br. zostało złożonych 22 tys. wniosków o dofinansowanie.

Powiadomienia RCB – zmiana standardu nadawania TV naziemnej

W związku z nadchodzącą zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej do odbiorców przesłano ALERT RCB.

Proces wprowadzania nowego sygnału nadawania

Zmiana będzie wprowadzana w 4 etapach i rozpoczęła się wiosną 2022 roku. Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu:

  • 28 marca 2022 roku - w województwach lubuskim i dolnośląskim,
  • 25 kwietnia 2022 roku - w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
  • 23 maja 2022 roku - w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
  • 27 czerwca 2022 roku - w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.
– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu