Rekrutację podzielono na dwa etapy. Pierwszy to formalności - sprawdzenie dokumentów, rozmowy kwalifikacyjna i testy psychologiczne.
Tyle zarabiają obecnie strażnicy graniczni - stawki
A jak z zarobkami? Ile zarabia szeregowy funkcjonariusz, a ile szef Straży Granicznej? Zobaczcie szczegóły w poniższej galerii.
Nie wystarczy mieć nieposzlakowaną opinię, nie być karanym za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe i mieć za sobą służbę wojskową (nie dotyczy absolwentów wyższych uczelni). Konieczne jest wykształcenie średnie lub średnie techniczne i gotowość do podporządkowania się ostrej dyscyplinie. Strażnik musi trzymać język na wodzy jeśli chodzi o tajemnice służbowe.
Po potwierdzeniu tych kwalifikacji rozpoczyna się kolejny etap rekrutacji. Sprawdzana jest wiedza i umiejętności. Podstawą jest test z wiedzy ogólnej i znajomości języka obcego. Do tego dochodzi test sprawności fizycznej oraz kolejna, dłuższa, rozmowa kwalifikacyjna i badanie psychofizjologiczne. Kolejnym etapem jest postępowanie potwierdzające, że kandydat gwarantuje zachowania tajemnicy. Na koniec jeszcze tylko specjalistyczna komisja lekarska i drzwi stoją otworem
Gdzie się zgłaszać?
W tym roku nabór do SG prowadzony był w lutym, czerwcu i w październik. Egzaminy odbywały się w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.
W sprawie pracy w Straży Granicznej należy się kontaktować z lokalnymi oddziałami:
- Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu
- Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu
- Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku
- Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie
- Nadodrzański Oddział Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim
- Nadwiślański Oddział Straży Granicznej w Warszawie
- Podlaski Oddział Straży Granicznej w Białymstoku
- Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu
- Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie
- Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie
- Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu
- Komenda Główna Straży Granicznej
