Spis treści
Podczas konferencji Capital Markets Forum w Warszawie, minister Domański zwrócił uwagę na konieczność inwestycji dla utrzymania dynamicznego wzrostu polskiej gospodarki. Przypomniał, że prognozy wskazują na wzrost PKB w granicach 3,5-4 proc. Wyjaśnił, że publiczne środki nie wystarczą na sfinansowanie kluczowych przemian, takich jak transformacja energetyczna, dlatego rozwój rynku kapitałowego jest niezbędny.
"Aby utrzymać wysoki wzrost polskiej gospodarki – a przypomnę, że prognozy mówią o wzroście rzędu 3,5-4 proc. PKB – potrzebujemy inwestycji. Mamy wiele wyzwań, w tym transformację energetyczną. Publiczne środki nie wystarczą, aby sfinansować transformację, dlatego konieczny jest rozwój rynku kapitałowego” – powiedział minister finansów Andrzej Domański podczas konferencji Capital Markets Forum.
Rozwój krajowego rynku kapitałowego jest kluczowym elementem wzmocnienia rynku kapitałowego w UE
Minister podkreślił, że w ostatnich miesiącach resort finansów współpracował z przedstawicielami rynku kapitałowego w celu zidentyfikowania barier rozwoju. Dzięki tym działaniom udało się określić przeszkody, które hamują wzrost rynku, a obecnie trwają prace nad rozwiązaniami mającymi na celu ich usunięcie.
Domański zaznaczył, że rozwój krajowego rynku kapitałowego, który dostarcza finansowanie dla małych i średnich przedsiębiorstw w krajach unijnych, jest kluczowym elementem wzmocnienia rynku kapitałowego w UE. Wskazał, że dotychczasowe działania na rzecz wspólnego rynku kapitałowego, podjęte w 2015 roku, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, dlatego konieczne jest nowe podejście.
Obecne wysokie wymagania regulacyjne zwiększają koszty transakcyjne
Minister finansów zwrócił uwagę na potrzebę większej harmonizacji przepisów dotyczących rynków kapitałowych w Unii Europejskiej. Podkreślił, że obecne wysokie wymagania regulacyjne zwiększają koszty transakcyjne.
„UE musi być supermocarstwem gospodarczym, a nie regulacyjnym” – stwierdził Domański, podkreślając, że nadmierna regulacja może hamować rozwój gospodarczy.
Według ministra, w Unii Europejskiej nie brakuje środków finansowych, ponieważ oszczędności przekraczają 1 bilion euro. Jednakże, jak zauważył, przedsiębiorstwa napotykają trudności w dostępie do tych funduszy i ich efektywnym wykorzystaniu na potrzeby rozwoju.
Domański wskazał, że dla wzmocnienia rozwoju gospodarczego w UE konieczne jest obniżenie cen energii, ograniczenie regulacji oraz zwiększenie napływu kapitału do europejskiej gospodarki i firm. Te działania mogą przyczynić się do lepszego wykorzystania dostępnych zasobów i wspierania wzrostu gospodarczego w regionie.
źródło: PAP
